Uzun Süreli Mektuplaşmaların Ardından III. Murad'la İttifak Sağlayan I. Elizabeth'in 'Bakire Kraliçe' Olarak Anıldığı Olayın Hikâyesi

1.4bPAYLAŞIM

Hayat çok tuhaf bazen tutunacak tek bir dalı kalmıyor insanın, bu kişi bir kraliçe olsa bile yardıma ihtiyacı olabiliyor...

Bu içerikte National Geographic kaynak olarak kullanılmıştır.

Tarihin 1570'i gösterdiği sıralarda, dünya üzerindeki devletler içerisinde en güçlü olanlardan birisi Osmanlı İmparatorluğu’ydu.

Tam da bu sıralarda, İngiltere İspanyollar tarafından büyük bir baskıya maruz bırakılıyordu. Ancak İspanyolların başına bela olduğu tek ülke İngiltere olmamakla beraber Osmanlı’da artık İspanya’dan yaka silker olmuştu. Ayrıca Avrupa’daki Hristiyanlar arasında mezhep savaşları da son hızda devam etmekteydi.

Osmanlı da bu kargaşadan yaralanarak en kârlı tarafı desteklemiş ve karşılığında da büyük kazançlar elde etmişti.

Katolik olan İspanyollara karşı Protestan İngilizlerin yanında durmuştu. İspanya’nın o dönemki kralı II. Felipe’ydi. İspanya’yla İngiltere arasında huzur sağlamak için kral Felipe ve I. Elizabeth'in üvey kardeşi I. Mary’nin evliliği gerçekleşmişti. Ancak dört yıl süren evlilik Mary'nin ölümüyle son bulmuştu.

Kral Felipe bu kez de İngiltere'nin yeni kraliçesi I. Elizabeth’le evlenmek istemiş, bu isteğini bildirdiğindeyse kraliçe küplere binmişti.

Çareyi Osmanlı İmparatorluğu'na yardım mektubu yazmakta bulmuştu. I. Elizabeth, Osmanlı’nın padişahı III. Murad'a gönderdiği mektupta Katolik değil Protestan olduğundan, Putperestliği yasaklayan Tanrı'ya inandığından, Katoliklerin Putperestlere; Protestanların Müslümanlara benzediğinden bahsetmişti.

III. Murad İngilizlerin çaresizliğinin farkındaydı.

Saray erkanı ve kendisi için gönderilen türlü türlü hediyeler ve I. Elizabeth’in mektuplarındaki çaresiz üslup her şeyi apaçık ortaya seriyordu. Hatta mektuplaşma olayı öyle bir yere gelmişti ki III. Murad, I. Elizabeth’e ‘kelime-i şehadet’ getirip Müslüman olmasını teklif edebilmişti. Tabii ki kraliçe bu teklifi, son derece kibar bir şekilde reddetti.

III. Murad, uzun zamandır süregelen bu diplomasi olayını daha fazla uzatmak istemediği için bir dostluk anlaşması ortaya sürmüştü.

Kendi isteklerinin yanı sıra İngiliz tüccarlarına da Osmanlı topraklarında serbest ticaret hakkını sağladı. Bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eden İspanya kralı, büyük bir üne sahip İspanyol armadasına İngiltere'ye çıkarma yapmak üzere emir verdi. 

Savaş ilanı olmadan yola çıkan filonun hesaba katmadığı şeyse III. Murad’ın, I. Elizabeth’le daimî dostluk ilan etmesiydi. İspanyolların hareketinden haberdar olan Osmanlı donanması, gemileri Akdeniz’de sıkıştırmış ve büyük zarar vermişti.

Beklemedikleri anda aldıkları bu darbeyle büyük düşüş yaşayan İspanyol armadası, zor da olsa İngiltere’ye ulaşmıştı.

Buradaki savaşı kazanan tarafsa, yorgun İspanyol filosuna karşı tabii ki İngilizler olmuştu. II. Felipe’nin I. Elizabeth ve İngiltere’yle ilgili kurduğu tüm plan ve hayaller de böylece suya düşmüştü.

Tudor Hanedanı'ndan gelen kraliçe Elizabeth, III. Murad sayesinde yapmaktan kurtulduğu bu evliliğin ardından hiç evlenmeyerek öldüğü için tarihe ‘Bakire Kraliçe’ olarak geçmiş oldu...

Bu içeriklerimize de göz atabilirsiniz. 🤗👇

Einstein'ın Çalışmalarına Bir de Böyle Bakın! Sanatla Bilim İcra Ederek NASA'nın Kalbine Giren Tasarımcı: Barron Storey - onedio.com
Einstein'ın Çalışmalarına Bir de Böyle Bakın! Sanatla Bilim İcra Ederek NASA'nın Kalbine Giren Tasarımcı: Barron Storey - onedio.com

👇

Hayatta Olma İhtimaline Rağmen Öz Kardeşi III. Osman Tarafından Canlı Canlı Ölüme Terk Edilen Padişah: I. Mahmud - onedio.com
Hayatta Olma İhtimaline Rağmen Öz Kardeşi III. Osman Tarafından Canlı Canlı Ölüme Terk Edilen Padişah: I. Mahmud - onedio.com

👇

Adolf Hitler'in Beynine Girerek Onu 'Zehirlediği' Söylenen Karanlık Bir Medyum: Maria Orsitsch - onedio.com
Adolf Hitler'in Beynine Girerek Onu 'Zehirlediği' Söylenen Karanlık Bir Medyum: Maria Orsitsch - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selot

Alakası yok. Elizabeth I tahta geldiğinde dönemin bakanları ittifak evliliği yapması konusunda kadına cok baskı yaptı, bunun kraliçenin iktidarlığını pekiştireceğini düşünüyorlardı.çünkü Elizabeth protestandı ama halk o sırada protestanlar/katolikler olarak ikiye bölünmüş haldeydi. ayrıca İskoçya kraliçesi Mary de İngiltere tahtında hak iddia edıyordu. Kraliçe Mary hem katolikti hemde Fransa kralıyla evliydi, aynı zamanda 8.Henry'nin yeğeniydi yani bir Tudordu ve halk için çok daha güçlü bir adaydı. Elizabeth ne yaptı:önce Marynin vatan hainliğinden kellesini aldı, o yeğense kendisi kızıydı neticede. sonra o meşhur potrelerindeki halini alıp halkı topladı, asla evlenmeyeceğini çünkü İngiltere'yle evli olduğunu açıkladı.

selot

bunun üzerine Elizabeth en uzun sure hükümdarlık yapan kişi oldu.İngiltereyi günümüzdeki haline getirdi dünyanın en güçlü ülkelerinden biri yaptı.bu yüzden bakire kraliçe olarak anılır.gercekte bakire değildi. Bir sürü yasak ilişkisi olmuştur. Elizabethin bu başarılarından sonra halk için kraliçelik çok onemli ve kutsal oldu kraldan daha çok deger verdiler, hala daha günümüzde de bu böyledir. Elizabeth evlenmedğini için varis verememiştir. bu yuzden Tudor soyundan çıkan son İngiltere hükümdarıdır. Şuanki Elizabeth bu Elizabeth'in soyundan gelmıyor maalesef, hatta şuanki elizabeth'in soyu ingiltereye değil almanyaya dayanıyor.

bseozyrt

Sayenizde bu günde cahil kalmadık <3

burak-karatekeli

Şuanki Elizabeth'in soyu aynı zamanda İskoçya'daki Stuart hanedanına da dayanıyor. İlk Tudor kralı olan Henry VII' nin kızı Margaret Tudor, İskoçya kralı James IV ile evlendi. Dolayısıyla az da olsa şuanki Elizabeth'in de genetik olarak Tudor hanedanıyla bağı vardır. Tabi senin youtube'da izlediğin The Virgin Queen belgeselinde bu bilgiler geçmiyor :)

selot

tudor hanedanından ilk kral I. henry'dir. 8.henry'e kadar da böyle devam etmiştir. I. elizabeth çocuk sahibi olmadığı için tudor hanedanından çıkan son hükümdardır. elizabeth ölünce o sırada iskoçya kralı olan ve elizabeth'ın soyundan gelen tek kişi olarak mary'nin oğlu 1.james kral oldu. böylelikle stuart hanedanına geçilmiş oldu. ayrıca yotube'tan ögrendimi nerden çıkardın ?!?!?

burak-karatekeli

I.Henry (1068 - 1135) Normandiya hanedanından olmasın? :) (House of Normandy) I.Henry'nin babası da Britanya Fatihi I. William'dır (William the Conqueror). Tudor hanedanı ise aristokratik olarak Ednyfed Fychan (1170 -1246)'a kadar gider. Hanedan olarak ise Güllerin Savaşı'nı sonlandıran Bosworth Meydan Muharebesi (1485) ile York Hanedanı'ndan Kral III.Richard'ın savaş meydanında ölmesiyle tahtı ele geçiren 7. Henry tarafından kurulmuştur. Kendisi I.Elizabeth'in dedesi ve ilk Tudor kralıdır. (Bkz. Wikipedia: "House of Tudor" , Kurucu: Henry VII) Gloriana dönemi sonrasına dönecek olursak; senin de dediğin gibi Mary Stuart'ın oğlu kral olduktan sonra Tudor hanedanı ismen bitti. Ancak genetik olarak tamamen sonlanmadı. Şuanki Windsor’ların Stuart’larla da soy bağlantısı olduğu için Tudor hanedanıyla %1’de olsa bir genetik paylaşımları söz konusu. Ben de sadece bunu söyledim.

burak-karatekeli

Bu arada ilgilenenler için: Bosworth Meydan Savaşı'nda ölerek Henry Tudor’a malup olan kral III.Richard'ın bedeni savaş meydanından alınarak Leicester'da bir manastırın şapeline gömülmüştür. Hatta daha sonra 7.Henry, savaşta malup ettiği kral III. Richard’ın mezarının üzerine bir anıt yaptırarak kendisine iade-i itibar etmiştir. Ancak oğlu 8.Henry döneminde İngiltere Kilisesi'nin kurulmasıyla yapılan dini reformlar sırasında bu şapel kapatılmış ve akabinde yıkılmıştır. Daha sonraki dönemde 500 yıl boyunca III.Richard'ın mezarı kaybolmuş, yeri bulunamamıştır.

burak-karatekeli

Yıkılan Şapelin bulunduğu alan 20.yy’ın başlarında otopark haline getirilmiştir. Ancak 2012 yılında Leicester Üniversitesi’nin yaptığı arkeolojik çalışmalarla bölgede bir iskelet bulunmuş, radyo karbon testi ve genetik analizler neticesinde iskeletin Kral III.Richard’a ait olduğu ispatlanmıştır. III. Richard’ın naaşı ölümünden 529 yıl sonra orta çağ geleneklerine uygun bir törenle 2014 yılında Leicester Katedrali’ne gömülmüştür. Bu töreni internette bulup izleyebilirsiniz.

dunyayidegistirmecabasi

Evet şu an 2. Elizabeth’in 7. Henry ve Elizabeth of York’un soyundan gelmesi beni duygulandırıyor :))

yilmaz-kesgin

erkeklerin mastırmasyon için kullandıkları Elizabeth sözcüğü ordan mı geliyordu mk bi yaşıma daha girdim

irisviel-von-einzbern

Hahaha ya kraliçe Elizabeth in 'bakire kraliçe' olarak anılması baya trajikomik aslında tarih kitapları okuyanlar bilirki kraliçe Elizabeth in sadece adı 'bakire kraliçe' dir kadının bakirelikle uzaktan yakından alakası yok öyle ki genç yaşta kendinden yaşça büyük kimselerle beraber olmuş, neyse yine de cin bir kadındır kendisi öyleki 3. Murad ı bile oyuna getirmiş, bu önceden mektuplarında ablasına da ablacığım seni çok seviyorum diyip yalakalık yaparmış ama sonra aralarındaki savaşlar malum, neyse zekasını kullanıp bunları başarmış, insanları da iyi kandırmış, bize de tebrik etmek düşer...BU YORUMUMA TEPKİ GÖSTERMEDEN ÖNCE ALTTAKİ AÇIKLAMAMI OKUYUN!

irisviel-von-einzbern

(not: Burda yazdığım şeylere hemen birisi karşı çıkmadan açıklayayım, söylediklerimden Elizabethin bakire olması tartışmalıdır ama o zamanlar bu konuyla ilgili çokça dedikodular çıkmıştır ve kendinin bir aşığı da vardır, İngiliz kraliçe ve kralları da zaten ailecek cinselliğe düşkün olduklarını görürüz öyle ki babası 8.henry 6 eş eskitmiş çokça fahişeyle de beraber olmuştur büyük büyük babası edwardın ise İngiltere deki çoğu kadınla beraber olduğu söylenir.

selot

dediğin doğru. kralıce hıc evlenmedı ama mılyonlarca yasak ılıskısı oldu. bu ılıskılerı yuzunden saray hayatını karıstırıp durdu. bunların ılkı ve en buyük aşkı da Robert Dudley'dir. Robert'a olan zaafı hemen hemen her tarıh kıtabında gecer. cok zekı bı kadın oldugu ıcın bu ılıskılerın getırılerınden hep bı sekılde yırttı, hıc bı zaman zına yada benzer bıseyle cıddı olarak suclanmadı. ama adamlar o kadar sanslı degıldı cogunun kafası gıttı.

johnfrusciante

3. Murat bildiğim kadarıyla kadınlara düşkünlüğü ile biliniyor oğlu 3. Mehmet tahta çıkınca bazılarına göre 25 bazılarına göre 100 üzerinde kardeşini katlediyor.3 Murat acaba İngiliz kraliçesine de mi :) diye insan düşünüyor.

mrs_nobody94

Sadece ve sadece 19 kardeşini katletti. Ve ogulları birbirini katletmesin diye sadece bir oğlunuda hayatta bırakıp öldü. Bknz Sultan Ahmet Han

merida

idolüm bebeğim

Görüş Bildir