Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayatta Olma İhtimaline Rağmen Öz Kardeşi III. Osman Tarafından Canlı Canlı Ölüme Terk Edilen Padişah: I. Mahmud

735PAYLAŞIM

Belki de sadece bir söylentiden ibarettir ama onca yıldır unutulmadan günümüze geldiyse bu işte bir iş vardır diye düşündük...

Bu içerikte Ali Hikmet İnce ve Beyaz Tarih kaynak olarak kullanılmıştır.

I. Mahmud, birçok yenilik ve uygulamayla başarılı bir padişah olmayı başarmıştı.

Osmanlı'nın en şaşaalı dönemi olarak bilinen Lale Devri'nin sonlarında III. Ahmed'in yerine tahta geçirilmişti. Amcasının hükümdarlığına bir son veren Patrona Halil ve yancılarıyla başlarda iyi geçinmiş ancak sonrasında onları büyük bir tongaya düşürerek amcasının öcünü almıştı.

Sadece amcası III. Ahmed'in intikamını almakla kalmamış aynı zamanda bağımsız bir padişah olduğunu da göstermişti.

Öte yandan savaşlara son hız devam ederek birçok başarı elde etmişti. Rusya, Avusturya gibi önemli düşmanları Osmanlı'ya karşı boyun eğdirmişti. Her daim kitaplara ve kütüphane benzeri yerlere büyük bir önem vermişti. Yaptığı işler halk tarafından büyük bir ilgi ve alaka gördüğü için aşırı sevgiye maruz kalmıştı.

Ne yazık ki her şey bu kadar iyi bir şekilde devam etmemiş ve hüküm sürdüğü son iki yıl içerisinde ağır bir damar rahatsızlığı yüzünden her yeni günü daha da zor geçirir olmuştu.

Seveni ne kadar çok olursa olsun ölümünü dört gözle bekleyen kişi öz kardeşi III. Osman, hastalığını bahane ederek tahta geçmek için baskı uygulamaya başlamıştı. Bu konuda oldukça hevesli olması, padişah olması için saray erkânı tarafından destek görmesine yetmemişti.

I. Mahmud'un insanların gözündeki yeri ve sahip olduğu sadık kitle sayesinde tahttan uzaklaşmasını hiç kimse sağlayamamıştı.

Kardeşinin arkasından çevirdiği işleri öğrenir öğrenmez, bir cuma namazı sonrası halka görünerek ben iyiyim mesajı vermek istemişti. Ancak gerisin geri Topkapı Sarayı'na dönebilmişse de giriş kapısında fenalaşarak atından düşmüştü. Hekimler koşup kontrol etmiş ve öldüğü hükmüne varmıştı.

Bugünü iple çeken III. Osman, sadece birkaç saatlik kısa süreli bir törenle alelacele tahta çıkmıştı.

Sanki dirilmesinden korkarmışçasına da abisi I. Mahmud'un hemen o gün içinde mezarına defnedilmesini istemişti. Hatta her şey o kadar hızlı halledilmişti ki abisinin vasiyetini bile umursamamıştı. Cenazeden sonra sabaha kadar Kur'an okumak için kalması gereken türbedar dışında herkes türbeyi terk etmişti.

I. Mahmud vasiyetinde Nuruosmaniye Camii'nin yanındaki türbeye gömülmeyi istemiş, ancak kardeşinin emriyle Valide Turhan Sultan Türbesi'ne gömülmüştü.

Sabahın ilk ışıkları göründüğü sırada tabuttan birtakım sesler gelmeye başlamış, aşırı derecede panikleyen türbedar soluğu sarayda almıştı. Zor da olsa meramını anlatmayı başaran adam, içeri alınıp dinlenmişti.

Durumun önemini fark eden Darüssaade ağası henüz uykuda olan III. Osman'a koşarak durumu anlatmak zorunda kalmıştı.

Ne yazık ki olayın bundan sonrası için ne türbedardan bir iz görülmüş, ne de III. Osman'dan tek bir kelime işitilmişti. Bu olay, Osmanlı tarihin tozlu raflarında bir diğer bilinmezlik olarak yerini almıştı...

Bu içeriklerimize de göz atabilirsiniz. 🤗👇

Nice Şehrini Poposunu Açarak Barbaros Hayreddin Paşa'nın Ordusuna Karşı Koruyan Kadın: Catherine Ségurane - onedio.com
Nice Şehrini Poposunu Açarak Barbaros Hayreddin Paşa'nın Ordusuna Karşı Koruyan Kadın: Catherine Ségurane - onedio.com

👇

Bugünlerde Çok Tartışılan Başkanlık Sistemiyle İlgili Mustafa Kemal Atatürk Ne Düşünüyordu? - onedio.com
Bugünlerde Çok Tartışılan Başkanlık Sistemiyle İlgili Mustafa Kemal Atatürk Ne Düşünüyordu? - onedio.com

👇

Okuduktan Sonra Hayatınızda Bir Çığır Açmasa Bile En Azından Öğrenme Açlığınızı Doyuracak 13 Bilgi - onedio.com
Okuduktan Sonra Hayatınızda Bir Çığır Açmasa Bile En Azından Öğrenme Açlığınızı Doyuracak 13 Bilgi - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mslaciel

evladını katleden katil babaları kardeşlerini öldüren padişahlara hayranlık duyan bir ülkeyiz sorsan ne mutlu şavaşları kazandık ya bu yetiyor ee hırs uğruna verilen acılar neden dile alınmıyor muslumanız dinciyiz ama katiliz de

ozgur-celen

yaşın sanırım çok küçük. İslamiyet ve dünyadaki savaşlar konusunda bir instagram gönderisi kadar bilgin var. bence aç oku, biraz cahilliğin gitsin. Devlet ' in ne olduğunu anlayabilmen için öncelikle gerçekten o devletin bir parçası olman gerekiyor. Muhtemelen avrupa cicidir diyen bu cahil cühela kesimdensin. Son bosna savaşında neler yaptıklarını bir gör, katliamları nasıl yaptıklarını gör , Rwanda da neler yaptıklarını gör sonra konuş. bu arada bosna ve rwanda öyle 500 yıllık değil maksimum 30 yıl içinde gerçekleşmiş soykırımlar. aptal aptal osmanlıyı kötülemek yerine neyin ne olduğunu anla.

kaan-ergen

Dünyanın her ülkesi ve toplumu soykırımlar, katliamlar yaptı, avrupa ve osmanlıda dahil. Burda konu devleti yöneten kişinin kendi akrabalarını öldürmesi. Avrupalının böyle birşey yaptığını iddia etmeyeceksin sanırım?

mslaciel

1988 liyim evim de yeterince tarihi kitaplar da vardır dünya da elebt her türlü savaş oldu kendi kanından canına kıymak da cinayetten farksız

feramuz-huseyin-korkut

cok yanlis tarih kitaplari okuyorsunuz o halde.... ki okuyorsaniz o da.... cok yazik ediyorsunuz kendi tarihinize........

feramuz-huseyin-korkut

zamanin devlet cikarlari neyi gerekiyorsa o yapilmistir.... o gunun akliyla bu gunki sizler bu tarz yorumlari yapmaya hak bulamazsiniz... bilmiyorum ne kadar tarih bilginiz var ama bu yorumunuz tamamen Osmanli devletine hakarettir.. Bu dedigim ayni devlet ne yazik ki sizin oz gecmisinizdir... ]Ne yazik diyorum cunku boyle sanli bir tarihi hak etmediginiz kanaatindeyim..

ercan-gundogdu

özgür çelen , usta sizde her şeye hemen duygusallık karıştırıp başkalarını layık olmamakla suçlayabilenlerdensiniz< yani . bir şeyi kötü yorumlamak onu kabul etmemekmidir yoksa kabul etmekmidir ? tarihte bir gerçek vardır . her şehzade padişah olmak üzere yetiştirlir ama aradan uygun olanı tahta geçer gibi düzenleme yapılır . ancak eğitim ve sonrasında gelen hırs gözleri köreltir ve aile içi cinayete kadar gider . bunun kılıfıda devletin dirliği düzeni bunu gerektiriyor gibi bir uydurmadır . o uydurmayada en çok işe tarihsel değil duygusal yaklaşanların inanmasıdır . bu tüm dünyada böyle gitmiştir ve hemen hepsi aile içi cinayettir . bunun sebebide imparatorluğun geleceği değil siyasi hırstır .

muhammed-ozogul

yeterince bilgim var diyorsun cevap ver o zaman o kardeş katli olmasa ne olurdu mesela fetret devri 4 şehzade arasında geçmiştir ama 10 binlerle kişi ölmüştür savaşlar yüzünden en başından 3 şehzade öldürülse bu 10 binlerle kişi ölecekmiydi ? 3 mü daha önemli yoksa 10 binlercemi + şehzade katli kalktıktan sonra devletin başına gelenlere bak sarayda hapsedilip 20-30 sene boyunca ardından tahta geçtikleri zaman hiç bir şey bilmeyen cahil şehzadelere bak bunun sonucu ölen 100 binler hatta milyonlara bak 1 kişi imi önemli yoksa 100 binler mi aklını kullanıp cevapla biraz özgün insan olun milletin dediklerini her yere yazmayın bi konuyu araştırıp kendi fikirlerinizi belirtin eğer bir fikriniz,bilginiz yoksa yorum yapmayın.

johnfrusciante

Tüm Türk tarihini koşulsuz kabul ediyorum iyisiyle kötüsüyle bizim . Lakin bazıları hala Osmanlı 624 yıl boyunca mükemmeldi cumhuriyete geçince kötü olduk diye düşünüyor. Bu olay gerçek ya da değil lakin şunu biliyoruz herkes birbirinin kuyusunu kazmaya uğraştığıni.

ladyd

Tarih bilen aydınlatabilir mi ? Padişalara bu isimleri 3.Mahmut, 5.Reşat,2.Berke gibi ; annesi-babası mı veriyormuş ? Yoksa sonradan tarihçiler karışmasınlar diye mi vermiş ?

johnfrusciante

Bildiğim kadarıyla padişahlar kaçıncı sırada olduğunu biliyorlar. 4.mehmed diyor ben 4.mehmedim diye

ahmetcan.oral.5

Biraz Game of Thrones tarzı bir yaklaşım var. PAdişah' ın payeleri sıralanırken uygun bir dille Osmanların 3. sü gibi bir tarzda belirtiliyor. Bu günkü kullandığımız rakamla ayırt etme Fransızların bulduğu bir şey. Tabii işleri kolaylaştırdığı için tüm tarihçiler benimsemiş bunu. Avrupanın diğer yerlerinde esasen lakapla ayırma var.

ercan-gundogdu

o sırada tahta geçen padişahın adı mehmet'tir mesela . ama ondan önce iki mehmet daha padişahlık yapmıştır . bu durumda yeni padişah 3.mehmet oluyor .

ladyd

Herşeyin ilki olmak varken 4. - 5. nedir yani ? Sultan Birinç Çagatay olurdum , En birinci Sultan Narin olurdum .

Görüş Bildir