'Uzay Yarışı'nda Hayatını Kaybeden Cesur Kozmonot: Albay Vladimir Komarov

 > 
277PAYLAŞIM

1967 yılında hayatını kaybeden Rus kozmonot Vladimir Komarov'un öyküsü...

1. 60'ların başında ABD ile SSCB arasında yaşanan 'uzay yarışı'

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından, ABD ile SSCB arasında bir soğuk savaş başladı. İlerleyen yıllarla birlikte iki ülke arasında uzay ve havacılık alanındaki rekabet de artmaya başlamıştı, ABD uzay teknolojileri alanında Sovyetler'den daha ileride olduğunu savunuyordu.

1957'de SSCB'nin uzaya gönderdiği ilk yapay uydu Sputnik 1, savaşı başlattı. Çalışmalarını hızlandıran ABD, Explore 1 uydusunu gönderdi.

Skor eşitlenmişti ancak mücadele asla bitmedi. 1957'den 1975 yılına kadar uzay yarışı, iki ülkenin de bu alanda iyi olduklarını ıspatlamaya yönelik projeleriyle sürdü.

2. Rusya'nın Soyuz-1 ve Soyuz-2 projesi

Rusya'nın uzay programı çerçevesinde Albay Vladimir Komarov'un mürettebatı olduğu Soyuz-1uzaya gönderilecekti, ardından Soyuz-2 de üç mürettebatla gönderilecek ve bu üç kozmonottan ikisi uzay yürüyüşü ile Soyuz-1'e geçerek dünyaya döneceklerdi. 

23 Nisan 1967'de Soyuz-1 fırlatıldı. Aynı zamanda Soyuz-1, gece fırlatılan ilk insanlı uzay aracı oldu.

3. Soyuz-1'in insanlı bir uçuşa hazır olmadığını bildiği halde görevi kabul eden Albay: Vladimir Komarov

Daha önceki uzay projelerinin aksine, Soyuz-1 için uçuş testleri yapılmamıştı. Albay Vladimir Komarov bu ciddi riski biliyordu, ancak siyasi baskılar vardı. 

ABD ile yarış sürüyordu...

Komarov'un yedek pilotu Yuri Gagarin'di, görevden bir süre önce Gagarin için 'Ben ölmezsem o ölecek' dediği söylenmektedir.

Yuri Gagarin ve Vladimir Komarov avda.

4. Korkulan oldu: Soyuz-1'in güneş panelleri açılmadı

Test yapılmadığı için ciddi tehlikeler söz konusu olabilirdi, nitekim oldu da. Kalkışın ardından Soyuz 1'in güneş panelleri açılmadı. 

Sovyet yetkililer hemen bir kurtarma planı düşündü, Soyuz-2 ile müdahale planı gündeme geldi, ancak bu asla olmayacaktı. Çünkü aynı sorunlar Soyuz-2'de de vardı ve arızaların şiddeti, sayısı çok fazlaydı. 

Dünya'ya iniş yapması lazımdı.

5. Soyuz-1 kontrolsüz bir şekilde dünyaya yaklaşırken, Komarov sonun yaklaştığının farkındaydı

Kapsülden çıkıp paraşütü açmayı denemeden önce, eşiyle soğukkanlı bir şekilde vedalaştığı söylenen Komarov'un Rus yetkililere de ağır ifadeler sarf ettiği, hatta küfürler ettiği söylenmektedir.

Bu konuşmaların bazılarının ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından İstanbul yakınlarında kayıt edildiği ve bu şekilde açıklandığı, Rusların gizlediği de söylenir.

Rus başbakanı Aleksey Kosigin telsizle cesur kozmonota 'Ülkesinin onunla gurur duyduğunu' iletmiştir.

Komarov kapsülden ayrıldı, paraşüt açılmadı. 

İkinci paraşütü açmaya çalıştı, ancak o da üzerine dolandı.

6. Uzay kapsülünden geriye bunlar kaldı

Yaklaşık 6 buçuk ton ağırlığındaki Soyuz-1 Dünya'ya çakıldı ve bu hale geldi.

7. Komarov'un son telsiz konuşması

8. Komarov'un bedeniyse tanınmayacak haldeydi.

Kapsül'den ayrılmadan önce aşırı sıcaklıktan ötürü de problem yaşadığı söylenmektedir...

9. Tüm ülke artık onunla gurur duyuyordu! Ancak siyasi baskılar ve ihmallerden dolayı feci şekilde öldü, geride kederli bir aile bıraktı.

10. Ay'a ayak basan Neil Armstrong'un son görevi, uzay yarışında hayatını ortaya koyanları bir plaketle ödüllendirmekti. Ay'a bir de 'düşen astronot' heykeli bırakıldı...

Kaynaklar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Güneş panelini geç tamam okey her şey bozuk tamam ulan bari paraşütü doğru yapsaydınız p*zevenkler adamı öldürmek için göndermişler resmen.

quantum

Tam da Gravity filmini izlemişken Soyuz-1'de böyle bir facianın gerçek olması beni çok üzdü.

yenidunyaduzeninetukuren

Komarov tarihe adını yazdırdı peki ya biz? istikbal göklerdedir ama biz beton fetişisti olduk avm ve tokiler bize yeter amk, bu dünyada insanlık için bir şey yapmayanlar yaşanmamış kabul edilir biz de bu gidişle tarihten silinecez ancak kahramanlar fedakarlar yaşadıkları dönemde sahip çıkılmasa bile yıllar sonra anılır ve hep hayatta gibidirler.

yenidunyaduzeninetukuren

halktaki zihniyet değişmedikçe malesef ortaya bu durum çıkıyor haklısın, uçak fabrikası yerine bu millet tokiyle tatmin oldu hala yüzde 40 oy amk.

abdurrahim-terzi

Ulan pezevenk bahsi geçen yıllarda Türkiyeyi kim yönetiyordu. Heykel yapmaktan başka birşey mi yaptılar ülkede de şimdi kalkmış hükümete bok atıyon

gokalp-dogan

Bahsedilen yıllarda Türkiyeyi yine siyasal islam yönetiyordu. İsterseniz araştırın öyle konuşun.

nurettin-bayar

bizim müritler uzaya roketsiz adam gönderiyorlar, şeyhlerini uçura uçura... bu teknoloji kimsede yok maliyeti sıfır üstetlik..

jubilation

Youtube'da bir kadın kozmonotun da vardı. Telsiz konuşmasında çok sıcağım yanıyorum çarpacak mıyım? Tabi ki cevap yok. Bunun cesedini bulmuşlar yine, uzayda daha nicesi nerededir kim bilir?

javier-murad

Şimdi diyelim aramak istedin. Uçsuz bucaksız bi yer. Nası bulacan ki?

Gizli Kullanıcı

Şimdi aklıma nedense RTE ve Şehit oldular Şehit ne mutlu Şehit analarına lafı geldi

Görüş Bildir