Ünlülerin Toplumsal Cinsiyete Dair Neresinden Tutsanız Elinizde Kalacak Birbirinden Anlamsız Açıklamaları

630PAYLAŞIM

Magazin dünyasında bir elin parmağını geçmeyecek kadar toplumsal hassasiyete sahip insan var, onları elbette tanıyoruz, biliyoruz ve çok seviyoruz. Ama bazı ünlüler var ki açıklamalarının iler tutar yanı yok. Ayrıntılara bakalım...

1. "Kadınlar biz erkeklere Allah tarafından gönderilmiş hediyelerdir, meleklerdir."

Günlerce sosyal medyada arandıktan sonra çimento dolu bir varil içinde cesedi bulunan Pınar Gültekin'in ardından pek çok ünlü açıklama yaptı ancak Berkay'ınki biraz şey, nasıl diyelim, işte şey: “Kadınlar biz erkeklere Allah tarafından gönderilmiş hediyelerdir, meleklerdir. Biz onlara en iyi şekilde bakmakla yükümlüyüz. Kadına şiddetin karşısındayım. İki kızım var, onların saçının teli yere düşse dünyayı yakarım.”

Kadınlar olarak hediye değiliz, emanet değiliz, çiçek değiliz, bacınız hiç değiliz. İyi niyet maalesef cinsiyetçiliği önlemiyor...

2. "Yoksa ölürsünüz."

Yine Pınar Gültekin'in ardından Haluk Levent'in de ufaktan bir saçmalayası geldi ki böyle bir paylaşımda bulundu. Tepkiler üzerine bu paylaşımı sildi, sonra delirip yeniden yükledi ancak cinsiyetçiliğin dilde başladığını kendisi de herkes gibi çok iyi biliyor.

3. "Seni seven kadını sadece oturup ADAM gibi seveceksin."

Adamlık edebiyatı ünlüler arasında epey yaygın olsa da bir kadının bu şekilde açıklama yapması elbette şaşırtmıştı. Dört yıl önce boşandığı eşi Fedai Baran tarafından on yaşındaki kızının gözünün önünde bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut'un ardından kastığı aforizmalarla katliamı normalleştirdiğini ve cinsiyetçi yaklaştığını fark etmiştir diye umuyoruz...

4. "Erkek, maaşının üç katı tektaş almalı."

Kısmetse Olur programıyla dikkat çeken ve yaptığı açıklamalarla gündeme bomba gibi düşen Seda Akgül, geçtiğimiz aylarda TV8'de Hakan Ural'la birlikte sunduğu Gel Konuşalım'da şunları söylemişti: "Bir erkek evlenme teklif edeceğinde alacağı tektaş maaşının en az üç katı olmalı. Bu, uluslararası standartlarda böyledir."

5. "Sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın."

Nihat Doğan vahşice katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın ardından yazdığı tweet’le gündeme bomba gibi düşmüştü. Tüm Türkiye yasa boğulmuşken oyuncu Ahu Sungur’a Özgecan Aslan’ı kastederek şunları söylemişti: “Siz de mini eteği giyip soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın.”

6. "İnşaatlara git!"

Seda Sayan, programına konuk aldığı Ece Gürsel’e söyledikleriyle hepimizin ağzını bir karış açık bırakmıştı. “Sperm bankasından çocuk sahibi olur musunuz?” Sorusunu yanıtlayan Ece Gürsel’e “Kız yazık! Ne inşaat işçileri var, günah! Onlar insan değil mi? Doğurmak için ne bekliyorsun? Adamın genleri uygun, güzel adam, iyi adam, sırım gibi maşallah! Tuttuğunu koparıyor. Yap çocuğu, ne var! İnşaatlara git!” demiş ve kendisine sosyal medyadan tepki yağmıştı.

7. "Terliğimi ayağıma getirecek."

Alişan Esra Erol'un kardeşi Eda Erol'la nişanlanmış ve çift evlilik arifesinde ayrılmıştı. Birlikte oldukları dönemde Alişan'ın verdiği bir röportaj gündemi uzun süre meşgul etmiş ve Türkiye'de kadına bakışın temellerinin neden böyle olduğunu göstermişti. Çağla Şikel'e ayakkabılarını bağlatması sorulunca eşinden beklentilerini sıralayan Alişan şunları söylemişti: "Elbette terliğimi de ayağıma getirecek! Beklerim tabii. Dizide oynayacaksa benimle oynayabilir ancak. Bilmiyorum, belki ‘geri kafalılık’ diyeceksin ama istemiyorum."

8. "Erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün, yemeğini yapsın, kocasını karşılasın."

Tuhaf açıklamalarıyla otuz yılı aşkın süredir magazin gündemini meşgul eden ve uzunca bir süre de böyle olacak gibi görünen Hülya Avşar her ne kadar baltayı taşa vurmuş olsa da söyledikleriyle başkası adına utanmanın ne demek olduğunu göstermişti. Programına konuk aldığı Mehmet Aslantuğ’a “Ben şeyciyim. Erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün, yemeğini yapsın, kocasını karşılasın" dedikten sonra Mehmet Aslantuğ’un verdiği cevaplar işine gelmeyince devam etmişti: “Evde de kadın baskın, dışarıda erkek, erkek egemenliği diyorum, erkek üstünlüğü, baskısı demiyorum. Erkek egemenliği güzel bir duygu geliyor bana.” Ve ardından baltayı taşa vurduğunu Mehmet Aslantuğ’un şu açıklamalarıyla fark etmişti: “Kadın evinde üretimden çekilip bütün istikbalini bir adamın vicdanına, aşkına, samimiyetine, günün sonunda bir gün aklının karışmasına yanılgılarına bırakmamalı.”

9. "Erkek arkadaşınızla birliktesiniz, cüzdana ihtiyacınız olmayabilir."

Sunucu, oyuncu ve yeni YouTuber Burcu Esmersoy kanalı için çektiği videoda ilk buluşmada çantasında bulunanları anlatmıştı. Sıra cüzdana geldiğindeyse bomba gibi bir açıklamaya imza atmıştı: “Erkek arkadaşınızla birliktesiniz, cüzdana ihtiyacınız olmayabilir… Ama ne olur ne olmaz diye… Ki ben ne olur ne olmazcıyım! Mutlaka yanıma para almaya çalışıyorum ya da bir kart…”

10. "Çatır çatır koca parası yiyorum."

Evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra televizyon ve sinema sektöründen uzaklaşarak Adana’ya yerleşen Yeliz Yeşilmen kocasına Osmanlı erkeği gibi davrandığını açıklamıştı. “Nasıl Osmanlı?” diyorsanız, buyurun açıklamaları: “Erkeğine hizmet eden bir kadınım. Osmanlı erkeği gibi suyunu bile getiririm. Reis odur ama son sözü ben sözlerim, asıl patron benim. Hala beni şımartacak diye korkuyor.” Gençliği, güzelliğini ve vücudunu evliliği ve çocukları uğruna feda ettiğini söyleyen Yeliz Yeşilmen şöyle devam etmiş ve gerçekten çok ilginç bir açıklamaya imza atmıştı: “Kocamın parasını ben yemeyeceğim de kim yiyecek, pardon? Tabii ki de çatır çatır yiyeceğim. Zirvenin en top noktasındaydım. Her şeyi bıraktım, gençliğimi güzelliğimi, vücudumu feda ettim. E, yerim tabii! O mu benim paramı yiyecek? Her kadın kocasının parasını yiyecek.”

11. "İki üç kere görüştüğüm insandan çocuk sahibi olamam."

Hem başarıları hem de skandallarıyla her daim gündeme gelen Mehmet Ali Erbil, son olarak şarkıcı sevgilisi Nevin'in hamileliği üzerine şunları söylemişti: "Benim için aile kavramı çok önemlidir. Bugüne kadar eşlerime ve çocuklarıma korumacı davrandım bu konularda konuşmak istemiyorum. Bir çocuk sevgiden oluşur, iki üç kere görüştüğüm bir insandan çocuk sahibi olamam. Çocuklarımın hepsi sevgiden doğmuş parçalarım. Hamilelik sonlandı."

12. "Kocam elbette gezecek, tozacak. Erkeklerin hakkıdır."

Kibariye, kendisinden yirmi yaş küçük olan ve nedense sürekli bununla gündeme gelen eşi Ali Küçükbalçık'ın iki kadınla görüntülenmesinin ardından şunları söylemişti: "Kocam elbette gezecek, tozacak. Erkeklerin hakkıdır. Kocama güveniyorum."

13. "Kadın dövülür de, sevilir de..."

Birlikte olduğu kadınlara şiddet uyguladığı iddia edilen ve bununla ilgili de sık sık açıklama yapan İbrahim Tatlıses, geçtiğimiz yıllarda bu iddiaları doğrulayacak tuhaf açıklamalara imza atmıştı: “Kadın dövülür de sevilir de ama 39 yerinden bıçaklanmaz. Döveceksin dediysek de ağzını burnunu kırmayacaksın. Kadın, susmasını bilecek ağır başlılığını koruyacak. Kadın erkeğin meleğidir, keleği değildir.”

14. "Eski kocam bayan isterse ben ayarlarım."

Bozuk Türkçesiyle aklımıza kazınan moda yarışmalarının gedikli ismi Ivana Sert, bir barda eski eşiyle pişti olmuş ve muhabirlerin soruları üzerine verdiği yanıtla ağzımızı açık bırakmıştı: “Eğer Yurdal bayan isterse, ben kendim ayarlarım.”

15. "Ben Nurgül’ün nesini taciz edeceğim? Beyonce mi o?"

Oynadığı rollere gerçek hayatta da bürünen ünlülerimizden Erkan Petekkaya, rol arkadaşı Nurgül Yeşilçay'ı taciz ettiği iddiasıyla gündeme gelmişti. Nurgül Yeşilçay'a hakaret etmekten de geri kalmayan Erkan Petekkaya'nın bu açıklamasının kadın bedenini aşağıladığını söylememize gerek yok sanki?

16. "Yeri geldi tokat attım, şiddet mi bu?"

Nihat Doğan'la karıştığı iddia edilen otel skandalının ardından kendini aklamaya çalıştığı PR çalışmaları sırasında bir gazeteye böyle bir röportaj vermişti İzzet Yıldızhan. Çok ironik...

17. "Erkek dediğin aldatacak."

Son zamanlarda sosyal medyadaki hassas çıkışlarıyla gündeme gelen Nükhet Duru da zamanında böyle talihsiz bir açıklamaya imza atmıştı.

18. "Şiddet görmek istemeyen bayanlar şiddet görmez."

Başlıkta demiştik ya neresinden tutsanız elinizde kalır diye. Tuba Ekinci zaten tam olarak böyle bir ünlüyken, bir de ismi şiddet olayına karışan ve bunun için de ceza alan Ahmet Kural'ı savunmuştu.

19. "Onları kullananlar benim malım."

Her daim cinsiyetçi açıklamalarıyla gündeme gelen ve zenginliğiyle her şeyi elde edebileceğini zanneden Ali Ağaoğlu da bir muhabirin yatak odasındaki çantaları gösterip "Bunlar sizin mi?" diye sorması üzerine bu cevabı vermişti. Yazık ama kime?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oleotie

Yani bazı şeylerinde gaitasını çıkartmayın, Bensu Soral ve Haluk Levent hiçte kötü bir şey dememiş. Haluk Levent bi posta da açıklama yaptı bu gönderiyle alakalı ben olsam sallamam.

deniz-usta2

İçlerinde en aptalca konuşanı erkan petekkaya beyonce ona bakar mı acaba bunu hiç düşünüyor mu ? Taciz etmekten bahsedene zaten hiç kimse bakmaz ünlüleri saymıyorum bile yazık valla adam'a acil beyin nakline ihtiyacı var bence

feridun.baylan

haluk levent kadar kafanıza taş düşsün inşallah orda art niyetli ne yazmışta takıntı haline getirmişsiniz yazık mal beyin olmak bunu gerektiriyor sanırım

simgesel

Haluk Levent çok doğru söylemiş. Bir kadın olarak arkasındayım sözlerinin. Aynılarını düşünüyorum. ilişkinin en başında en ufak bir şiddet görünce adamı terk edin diyor bunun nesi yanlış

westcoastciso

haluk levent dışında ki ünlüler için söylüyorum bi lere6de şaşırtın aptallar kendini halktan üst tutma sebebiniz keşke para ve sanatınız dışında karakterinizde olsa şeriat isteyen koyun sürülerinden ne farkınız var

Görüş Bildir