Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ünlü Yazar Mark Twain’in İstanbul Gezisi İzlenimleri Sizi Oldukça Rahatsız Edecek!

1.4bPAYLAŞIM

“Sultan’ın 800 zevcesi olduğunu söylüyorlar. Çok eşliliğin bu kadarı. Burada böyle bir şeyin meşru olması utançtan yanaklarımızı kızarttı. Bizim Salt Lake’de olsa neyse.”

Mark Twain, 1867’de USS Quaker isimli gemiye arkadaşlarıyla atlayarak uzun bir yolculuğa çıktı. Rotasında İstanbul da bulunuyordu.

Haliç’e demirleyen gemiden inerek şehre adım atan Twain, gezisini notlarıyla taçlandırmayı da unutmamıştı elbette. Onlara göz atıyoruz.

“Erkekler ancak aklını kaçırmış bir terzinin ya da yedi şeytanın akıl edebileceği türden bütün çirkin, acayip, putperest işi, alacalı bulacalı kıyafetleri giymişti.”

İnsanların giyim tarzı Twain'in ilgisini oldukça çekmiş gibi...

“Gördüğüm bir kıyafeti ikinci bir adamın üzerinde görmedim. Hayal edilebilecek tüm kıyafetlerin çılgın bir balosu gibiydi. Sokaklardaki her insan akını muazzam bir kontrastın manzarası içinde çözünüyordu.” 

Ufak dükkanları ve atölyeleri gezerken, bir kaz satıcısının muazzam yeteneklerine tanık olduğunu vurguluyor. Sokaklarda dilenen sakatların ve dilencilerin fazlalığı onu oldukça şaşırtmış. Esnaftan da çok şikayet etmiş.

“Her tür esnaf yalan söylüyor ve sizi kandırmaya çalışıyor. Buraya yerleşen yabancılar bile bu adete alışmış. Tıpkı bir Yunan gibi, yalan söylemeden ve hile hurda yapmaya başlamadan dürüst ticaret yapamaz olmuşlar.”

Aslında Mark Twain’in İstanbul’u tamamen olumsuz gözle incelediği ve fikirlerinin de zenofobi derecesinde önyargılı olduğu söylenebilir.

Karakter olarak zor beğenen biri olduğu da zaten biliniyordu.

“Her yerde kediler var. Yanlarından Sultan geçse dahi yerlerinden kımıldamayacak gibi yatıyorlar.”

Gezdiği yerlere, deneyimlediği şeylere dair ağzından pek olumlu şeyler dökülmemiş. Ne yemekleri sevmiş, ne de tarihi yapıları… 

“Bir sürü cami var, bir sürü kilise var, bir sürü mezarlık var ama hiç ahlak yok, viski yok.”

Yine de bir şeyi sevmiş: Türk hamamı. Fakat gezi kitaplarında abartıldığı kadar bir olayı olmadığını de belirtmeden edememiş.

Son olarak Türk kahvesi hakkındaki ifadeleri ise şöyle olmuş:

“Sonra o meşhur, şairlerin senelerdir kendilerini paralayarak övdüğü Türk kahvesini önüme koydular. Fincanı, doğunun lüksüne dair yok olan hayallerime son bir umut olması amacıyla kavradım. Ama boş çıktı. Hristiyan olmayan ülkelerde ağzıma koyduğum içecekler arasında, Türk kahvesi en kötüsüydü.”

Mark Twain'in izlenimlerinin tamamına ulaşmak isteyenler The Innocents Abroad isimli eserine göz atabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hans-landa

Herif gerçekten beğenmiyor değil gençler dünyanın en güzel şehrini KISKANIYOR

pis-soverim

godumun çakıldaklı gevuru...

ancalagontheshit

sadece biz değil bütün dünya bok içinde zaten 1867 diyo la ,redneckler ırmak kenarlarında altın eleyecez diye birbirinin götünü kesiyor pislikten geberiyolar ,demir yolu işçilerinin sokaktaki köpek boku kadar değeri yok,avrupa desen komple köleci ,paris leş çamur bokun içi at arabaları milleti ezip umursamadan devam eder ölen öldüğüyle kalırdı,almanya, avusturya da sanatçılar açlıktan ölür kiralarını çıkaramazdı hiçbiri gün yüzü görmedi hele abd li bu piçin ben dünyanın en güzel garısıyam triplerinin hiç tabanı yokbide viski demiş lan siz de içki kültürü mü var lan ,mısırdan bourbon yapıp zıkkımlanıyonuz benim arabanın yağ filtersine işeyip bir iki tur atıp geri o yağı süzsem daha kaliteli içki çıkar

ozgurlukkadarguzel

Kıçımın Mark'ı

shadow123

Amk koyim mark twain...

musa-turhan1

mark twain: ben de senin...

Görüş Bildir