Ünlü Twitch Yayıncısı Jahrein’in Yayınına Katılan Ali Babacan Önemli Açıklamalarda Bulundu!

15PAYLAŞIM

Ünlü Twitch yayıncısı Jahrein ile DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın yaptığı yayın 12 Haziran Cumartesi günü 20.30'da gerçekleşti, biz de sizler için satır başlarını derledik!

Geçmişte uzun yıllar bakanlık görevini yürüten Ali Babacan geçtiğimiz yıl siyasete yepyeni bir üslup ve soluk getirme iddiasıyla DEVA Partisi'ni kurmuş, genel başkan koltuğuna da oturmuştu.

Özellikle gençlerin dikkatle takip ettiği Ali Babacan ve DEVA Partisi’nin kuruluş hikayesini anlatan 140journos’un YouTube kanalında yayınlanan “sakın kader deme” belgeseli 4 milyondan fazla izleyiciye ulaşmıştı.

Babacan şimdi de gençlerin sorularını yanıtlamak için ünlü Twitch yayıncısı Jahrein’in konuğu oldu.

Ancak biraz bu yayının öncesindeki süreçten bahsetmek gerekli çünkü süreç biraz çalkantılı geçmişti.

Jahrein, bir yayınında ‘Ali Babacan ile de yayın yapar mısın?' sorusu üzerine, ‘Çok sert bir yayın olur, ben her şeyi sorarım, sert bir yayın olur, Ali Babacan buna kabulse gelsin.’ diyerek Babacan’a meydan okumuştu.

Merak edenler için videoyu şöyle bırakalım👇🏻

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’dan da yanıt gecikmemişti. Babacan, bu meydan okumayı yaptığı Twitter paylaşımıyla kabul etmişti.

twitter.com

Jahrein ise bu tweet'e 'Yine yakalandık, tabii ki ayarlayalım.' sözleriyle karşılık vermişti.

twitter.com

Bu Tweet'in ardından hepimiz bu heyecan dolu yayının ne zaman yapılacağını beklemeye başlamıştık.

Nihayet bu bekleyiş sona erdi! Babacan, yayın gününü sosyal medya hesaplarından paylaştığı bir video ile duyurdu.

twitter.com

Programda Ali Babacan'a Jahrein bu tweetin altına gelen soruları yönlendirdi.

twitter.com

Babacan’ın katıldığı yayın 3 saat 33 dakika sürdü. Biz de sizler için yayından önemli satır başlarını derledik: 

“Gençlere bedava internet sağlayacağız.”

“Gençlerin teknolojiyle iç içe yetişmesini istiyoruz. İnternete kolay erişmek hızlı, uygun fiyatlı internetle mümkün. Gençlere bedava internet sağlayacağız. 1 milyar dolarlık fiber optik yatırımla en ücra köşelerine interneti götürebilirsiniz. Bu kadar basit. Bunu merkezi hükûmet yapar. Teknolojik ürünleri gençlere satılırken devletin vergiyi düşünmemesi lazım. Biz eğitimde, sağlıkta, gıdada, giyimde KDV’yi düşürdük. Bilgisayardan, oyun konsollarından KDV alacağım diyorsunuz. PS5 ABD’de 500 dolar, Türkiye’de iki katı. Vergiyi yükselttiniz, kimse almadı. Kimse almayınca hiç vergi alamıyorsunuz. Sürümden kazanmak diye bir strateji vardır. On kişiden toplayacağınız vergiden daha fazlasını bin kişiden toplayabilirsiniz, daha fazla insana ulaşır. Karar verici konumda olan insanlar bu işleri bilmiyor.”

“Ekonomi politikaları konusunda dönemin başbakanıyla sık sık ters düştük. Yanlışları en çok dillendiren bendim. Bugün herhangi bir bakanın cumhurbaşkanının karşısında bir şey açıklaması mümkün mü?”

“Alınan her karar, mecliste istişare ile alınıyor!”

“Ben varlık fonunun kurulmasını beş yıl engelledim. Benden hemen sonra kuruldu. Şu an 65 milyar lira zararda.”

“Türkiye’nin finansman sorunu yok. Çünkü, Türkiye’nin genç istihdam potansiyeli var.”

“Biz üniversiteleri hayat boyu öğrenim merkezleri haline getireceğiz. YÖK’ü kaldıracağız. Akademik özgürlüğü getireceğiz.”

“Eğer geçmişle ilgili özeleştiri yapmak gerekirse, konuşmadığım konularla ilgili ‘keşke konuşsaydım’ diyorum. İki tür siyaset var; umut siyaseti, korku siyaseti. Hükûmet şu an insanları etrafında ancak korkutarak tutabiliyor.”

“Yargı hükümetin etkisi altında çalışıyor. Siyasi içerikli davalar nokta atış talimatıyla yürüyor. Yargı hükümetten bağımsız olacak. Tarafsız çalışması da önemli. FETÖ gibi örgütler ya da başka gruplar yargıyı etki altında tutuyorsa bu da yanlış. Çok ciddi bir yargı reformu gerekiyor. Hakim ve savcıların eğitim programından geçirilmesi, performans sisteminin kurulması gerekiyor. Aldığı 100 kararın 95’i üst mahkemede bozuluyorsa çağırıp konuşmak gerekir.”

“Bu ülke bütün bu zorluklara rağmen hala ayaktaysa bu Atatürk’ün attığı sağlam temeller sayesindedir. Ve o ilkeler ve değerler üzerine bu ülke hala ayaktadır.”

“Ekonomi politikaları konusunda dönemin başbakanıyla sık sık ters düştük. Yanlışları en çok dillendiren bendim. Bugün herhangi bir bakanın cumhurbaşkanının karşısında bir şey açıklaması mümkün mü?”

“Gezi olayları sırasında bakanların tamamı Erdoğan’a ‘yanlış yapıyorsunuz’ diyerek karşı çıktı. Erdoğan hepimize ‘siz bana komplo mu kuruyorsunuz’ dedi.”

“Ülkemizin bir numaralı ihtiyacı özgürlük.”

“Her bir vatandaşımızın kendi yaşam tarzını olduğu gibi kabul ediyoruz. Devletin görevinin yaşam tarzına asla müdahale etmemesi olduğunu düşünüyoruz. Ailenin korunması ve güçlendirilmesiyle ilgili anayasa maddemiz var, onu da önemsiyoruz. Bizim partimizin programı özgürlükle başlar. Ülkemizin bir numaralı ihtiyacı özgürlük.”

Tabii Twitter'dan da tepkiler gecikmedi:

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
semih-kurnaz

Vaatlere gel gençlere ücretsiz internet vereceğiz ve özgürlük sağlayacağız.. Yok efendim ben ücretini ödemeye razıyım yeter ki kaliteli hizmet verilsin ve kontrol yerli firmaların elinde olsun. Ele geçirilmiş arap firmalarıyla bu işler olmuyor.. Başa gelecek bağımsız yargı, bağımsız TCMB, hukukun üstünlüğünü sağlasın ve teknolojiye erişimi kolaylaştırıp vergileri ortadan kaldırsın "ötv, ötv'nin kdvsi trt payı, zart zurt vergisi vs"ve yatırımı arttırsın bana yeter. Zaten bunlar olduğu zaman ülke toparlanmaya başlar.. Şu halde Gençlere 2 GB ücretsiz internet ve derneklerde çay ve kek ücretsiz olacak söyleminden bir farkı yok..

dusunur-tartisir

anayasanın ilk 4 maddesi değişsin diyen adama oy verecek salak elbet vardır amerika yı pek sever kendisi hatta başkanlık sözü de almıştır

mr.hate

Madem bu ülkeyi düşünüyorsun, madem tüm yanlışlardan haberdarsın, madem çözümün ne olduğunu iyi bildiğini iddia ediyorsun, o zaman yeni bir parti kurarak halkı bölüp AKP karşısında güçsüz bırakmak yerine muhalefet tarafına katıl? Madem elini taşın altına koyacaksın, sana karşı yapılan tüm o olumsuzluğa, dışlanmışlığa göğüs gerip, ekibini de yanına alarak CHP ya da İyi partiye katılıp bu fikirlerini onlarla paylaşıp, onların da yardımıyla ülkeyi ayağa kaldırırsınız hep beraber! Ama şahsi parti kurman söylediğin tüm o süslü vaatlerini zan altında bırakıyor! Çünkü ülkenin düştüğü böyle bir dönemde parti kurmak tamamen çıkar amaçlıdır!

beyzaledger

açıkçası erdoğandan kurtulalım derken bir 20 yılımızı da sen götür istemem. Bana güven vermiyorsun.

culog

Zaten sonumuz o olacak. Erdoğan dan kurtulmak adına atılacak adımlarda kim gelirse gelsin 20 yılımız yine heba olacak. Bu çok net.

sbstnbjk

20 yılımızı daha heba edecek kişi Erdoğan'dan sonra gelecek kişi değil. Bizzat Erdoğan'ın kendisi. Siyasette bir ülkeye verilen zararların etkisi geıometrik dizi şeklinde gider. 1 yıl görevde kalan bir hükümetin yapabilecekleri ve verdiği zarar sınırlıdır. Zararlar 1 ayda etkisini kaybeder. Eskiye döndürebilirsiniz. 5 yıllık bir hükümet daha derin hatalar yapıp daha fazla zarar verebilir, Yaptığı yanlışları 2 senede temizleyebilirsiniz. 10 yıllık hükümetin yaptıklarını 6-7 senede temizlersiniz. 20 yıllık Akp iktidarının bu ülkeye verdiği zarar 20 sene boyunca temizlenmez. O yüzden Akp'den sonra kim gelirse gelsin kısa vadede başarısız olarak ilan edilecek. Bu ülkeyi batmaktan kurtaran Kemal Derviş bile başarısız bir iş beceremedi denilerek eleştirildi. Yaptıklarının kaymağını ilk senelerinde Akp yedi.

thismail

hadi bakalım

Görüş Bildir