Görüş Bildir
Haberler
Üniversite Öğrencileri Geçim Derdini Anlattı: 'Peyniri Üçe Bölüp Yiyoruz'

Üniversite Öğrencileri Geçim Derdini Anlattı: 'Peyniri Üçe Bölüp Yiyoruz'

Emre Ordu
29.10.2022 - 09:35 Son Güncelleme: 29.10.2022 - 09:38

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, dün ev ve kafe ziyaretleri yaparak üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Öğrenciler yaşadıkları ekonomik sıkıntıları anlattı...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne’de ev ve kafe ziyaretleri yaparak üniversite öğrencilerini dinledi. Bir öğrenci süt ve süt ürünlerini almakta güçlük çektiklerini belirterek, 'Aynı evde yaşıyoruz. Bir peyniri 3’e bölüyoruz. Asker gibi herkes kendi hakkını yiyor. Bu durumdan çok utandım, geçen gün. Peyniri, salamı 3’e böldük, sandviç için' dedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, dün ev ve kafe ziyaretleri yaparak üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Öğrenciler, Gaytancıoğlu’na yaşadıkları ekonomik sıkıntıları anlattı.

"Bizim Türk gencimiz bunu giyemiyor"

"Bizim Türk gencimiz bunu giyemiyor"

Bir üniversite öğrencisi, Edirne’ye alışverişe gelen turistlerin çok rahat alışveriş yapabildiğini belirterek, 'Yurtdışından ülkemize gelip döviz kurlarını burada TL’ye çevirip ürünleri alıyorlar. Ama çok ucuza alıyorlar. Onların 20 birime aldığı şeyleri biz bin birime falan alıyoruz. Oradaki insanlar alıp giyebiliyorlar. Ama bizim Türk gencimiz bunu giyemiyor. Bunu giymek için kredi bile çekiyorlar. Kıyafet almak için bir kişi kredi çekiyor. Bunun artık bir izahı yok. Bir şey söyleyemezsin bu duruma' dedi.

Memleketine otobüsle gitmenin pahalı olduğunu ifade eden öğrenci, 'Vekilim üçümüz memlekete gitmesi bin 300 lira. Gidiş geliş. Ben Gaziantepliyim, bin 300 lira. Vizelerden sonra herkes gidecek. ‘Ben o paraya değer mi?’ diye düşünüyorum' dedi.

"Derse aç girdiğimi hatırlıyorum"

"Derse aç girdiğimi hatırlıyorum"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Öğrencilerin parasızlıktan kahvaltı yapamadıklarını kaydeden bir öğrenci, 'Gerçekten kahvaltı yapan öğrenci yok. Biz hiçbir şekilde kahvaltı yapmıyoruz. Öğle yemeğine kadar aç bir şekilde. Ben derse aç girdiğimi hatırlıyorum. Durumumuz standart baktığımızda çok da kötü durumda değil' ifadelerini kullandı.

Tanıdığı bir arkadaşından örnek veren öğrenci ise, 'Vekilim tanıdığım bir arkadaşım vardı. Sadece KYK ile geçiniyordu. Ailesinde herhangi bir destek almıyordu. KYK’nin aylık ödemesi gelince burs alıyordu. Yurt parasını veriyordu. Geriye 300-400 lira parası kalıyordu. 200 lirayla bir ayı geçirtmeye çalışıyordu' şeklinde konuştu.

"Asker gibi herkes kendi hakkını yiyor"

"Asker gibi herkes kendi hakkını yiyor"

Haftanın 7 günü kafede kahve içmenin imkânsız olduğunu anlatan bir öğrenci, 'Herkes için ben bunu konuşabilirim. Hafta 7 gün. Biz okula gittik, ders çalıştık. Bunun haricinde, ‘Her gün oturup kahve içeceğiz.’ diyelim. Burada kafelerde oturup kahve içecek ekonomik duruma sahip yok. Ben gidip 7 gün kahve içemem' diye konuştu.

Gaytancıoğlu’nun ders kitaplarını nasıl aldıklarını sorması üzerine öğrenciler, “2. el aldık. Bir tanesi 350 lira. Sıfırı 600 lira. Sonra biz de satacağız” dedi.

Süt ve süt ürünü tüketmenin zor olduğunu ifade eden öğrenciler ise şunları söyledi:

“Sabahları mısır gevreğini ıslatmak için sadece. Bir paketi 3 arkadaş bir günde tüketiyoruz. Porsiyonları üstteki siyasetçiler küçültse aşağıdaki gariban küçültmese daha kolay çözülecek de. Üsttekiler daha çok yiyip alttakiler porsiyonu küçülttüğü için sıkıntı oluyor. Geçen kaşar değil de tost peyniri aldım. O da biliyorsunuz zararlı bayağı. Nitrat tuzlarıyla yapılıyor. Arta kalan süt tozlarıyla yapılıyor. Onları vücudumuza sokuyoruz. Ne kadar yararlı. Ben bugüne kadar arkadaşlarımdan, ‘Al sen 10 gram. Al sen 10 gram.’ Ben böyle bir şey yapmadım. Bu benim kitabımda yazmaz aslında. Neyim varsa beraber yeriz. Biz bunun hesabına düşer olduk. Aynı evde yaşıyoruz. Bir peyniri 3’e bölüyoruz. Asker gibi herkes kendi hakkını yiyor. Bu durumdan çok utandım, geçen gün. Peyniri, salamı 3’e böldük sandviç için.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
54
11
7
6
4
2
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Turgut Güler

Bu öğrenciler dış güçlerin adamları, buna eminim reizimizin prestijini mıncıklamak için görevlendirilmişler, kefenim hazır reis arkandayım

Ayşe Haseki

Türkiye'nin yüzyılını ilan etmesek bari.

h.ibrahim

yüzyıllık planlar yetmez bize 500 yıllık bı planla gelin.