Görüş Bildir
Haberler
UNICEF Raporu: Türkiye Eğitim Kalitesinde Son Sırada

etiket UNICEF Raporu: Türkiye Eğitim Kalitesinde Son Sırada

UNICEF’in çocukların refah koşullarına yönelik perşembe günü açıklanan raporunda Türkiye 41 ülke arasında 36. sırada yer alırken, 'Eğitim kalitesi' kategorisinde ise sonuncu oldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’in İtalya'da bulunan Innocenti Araştırma Ofisi, perşembe günü 'Geleceği Kurma: Çocuklar ve Zengin Ülkelerde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri' adlı raporunu açıkladı.  

Deutsche Welle Türkçe'nn haberine göre, BM araştırmasında aralarında Türkiye'nin yer aldığı ortalama refah düzeyi orta ve yüksek seviyedeki 41 ülkedeki çocukların durumu mercek altına alındı. UNICEF tarafından çocukların yaşam koşullarına yönelik birçok kategoride hazırlanan ülkelerin performans raporuna göre Türkiye genel sıralamada 41 ülke arasında 36. sırada yer aldı.

Öğrencilerin refah durumunda listenin en yukarısında Kuzey Avrupa ülkeleri yer alırken, Şili sonuncu ülke oldu

Öğrencilerin refah durumunda listenin en yukarısında Kuzey Avrupa ülkeleri yer alırken, Şili sonuncu ülke oldu

Toplam dokuz kategoride yapılan araştırmada çocukların koşullarının en iyi olduğu ülke Norveç olarak belirlenirken, Norveç’i Almanya takip etti. Almanya'yı ise sırasıyla Danimarka ve İsveç izledi. Orta ve yüksek refah düzeyine sahip 41 ülke arasında çocuklarının koşulları bakımından en kötü notu ise Şili aldı. Bulgaristan performans listesinde 40'ıncı sırada Romanya’da 39'uncu sırada geldi.

Türkiye'de her üç çocuktan biri gıda güvensizliği ile karşı karşıya

Türkiye'de her üç çocuktan biri gıda güvensizliği ile karşı karşıya
İçeriğin Devamı Aşağıda

Raporda sonuçların ülkelere göre de ciddi oranda değişiklik gösterdiği vurgulandı. 41 ülke arasındaki ortalama 41 olarak tespit edilirken Danimarka, İzlanda ve Norveç’te her 10 çocuktan birinin göreceli yoksulluk içinde yaşadığı, ABD'de ise bu rakamın her 5 çocuktan biri olduğu açıklandı. 

İsrail, Romanya, Meksika ve Türkiye’de ise her üç çocuk bu durumla karşı karşıya.

Eğitim düzeyi alanında yapılan çalışma, dünyanın önde gelen ülkelerinde bile önemli eksiklerin olduğunu ortaya koydu

Eğitim düzeyi alanında yapılan çalışma, dünyanın önde gelen ülkelerinde bile önemli eksiklerin olduğunu ortaya koydu

Raporun eğitim düzeyi kategorisinde de büyük eksiklikler dikkat çekiyor. En başarılı eğitim sistemine sahip olduğu kabul edilen Finlandiya ve Japonya’da bile 15 yaşındaki gençlerin beşte birinin okuma ve hesaplama konusunda asgari becerilere sahip olmadığı vurgulanıyor.

Türkiye 'Zero hunger' (Sıfır Açlık) kategorisinde 41 ülke arasında 40'ıncı sırada gelirken 'Quality Education' (Eğitim kalitesi) kategorisinde ise en son sırada yer aldı.

Dokuz ayrı kategoride yapılan performans değerlendirmesinde Türkiye 'Responsible consumption and production' (Sorumlu Tüketim ve Üretim) kategorisinde 41 ülke arasında üçüncü sırada yer alırken, Decent work an economic growth (Uygun İş ve Ekonomik Büyüme) kategorisinde de 22'inci sırada yer buldu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
802
611
166
127
102
94
31
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
esen-miray-yilmaz

Şu anda verilen eğitim kalitesinin yüksek olduğu spekülasyonu yapılsa inanacak mısınız? Ne bekliyorduk ki?? Daha da kötüye gidiyor durum kötü, din derslerini... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Bana bir şeyler oluyor ellerim titremeye başladı. Dur bi Jeopolitik konumumuz ile bor rezervlerimize bakayım geçer.

Reira Serizawa

Din dersinin saati arttirildi ya bidahakine 1.yiz merak etmeyin ;)