Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uluslararası Başarı: Beyazıt Devlet Kütüphanesi 'Yılın Yenileme Çalışması' Dalında Birinci Oldu

 > 
693PAYLAŞIM

Beyazıt Devlet Kütüphanesi renovasyonu, bir ödüle daha uzandı. Daha önce Amerika Mimarlık Ödülleri ve Dünya Mimarlık Festivali‘nin de aralarında bulunduğu organizasyonlar tarafından ödüle layık görülen proje, LEAF Awards 2017’de de yarışma jürisi tarafından ‘Yılın Yenileme Çalışması’ dalında birinci seçildi. LEAF Awards dünyanın en önemli mimari değerlendirmelerinden biri olarak görülüyor.

Uluslararası arenada ödüle layık görülen projeye yakından bakalım...

'Restorasyon faciaları' ülkemizde sıklıkla karşımıza çıkan, pek çok kez haberlere konu olan bir durum.

'Restorasyon' Konusunda Adeta Bir Dünya Markası Olduğumuzun İspatı 15 Mimari Facia - onedio.com
'Restorasyon' Konusunda Adeta Bir Dünya Markası Olduğumuzun İspatı 15 Mimari Facia - onedio.com

Ancak bu defaki haberimiz tarihi dokunun korunmasında Türk mimarların dünya çapındaki başarısı hakkında...

Dünyaca ünlü mimar ve akademisyenlerden oluşan büyük jüri yaptığı değerlendirmede, Beyazıt Devlet Kütüphanesi renovasyonunu ‘Refurbishment of the Year - Yılın Yenileme Çalışması’ kategorisinde büyük ödüle layık gördü.

İngiltere’de London’s Royal Horseguards Hotel’de düzenlenen gecede ödülü, Tabanlıoğlu Mimarlık adına Ayça Vural Cutts aldı.

"Kütüphanenin içindeki değerli eserleri daha iyi koruması, daha işlevsel olmasını, daha aktif kullanılabilmesini de hedefledik"

Tarihi dokunun korunmasında, gelişmiş teknoloji ve çağdaş sistemlerin katkısına dikkat çeken Murat Tabanlıoğlu şöyle konuştu:

“Bir misyon olarak tarihi ve kültürel açıdan bu sembol yapımızı yenilerken, mevcut dokunun korunması, restore edilmesiyle birlikte, kütüphanenin içindeki değerli eserleri daha iyi koruması, daha işlevsel olmasını, daha aktif kullanılabilmesini de hedefledik. Bu noktada gelişmiş iklimlendirme ve alt yapı teknolojileri çok önemli kazanımlar, avantajlar sağladı. Renevasyonun gerek hazırlık ve gerekse uygulama aşamalarında yürütülen titiz süreç, bugün bizlerin de gurur duyduğu önemli bir başarı ile sonuçlandı."

Proje daha önce de Amerika Mimarlık Ödülleri jürisi tarafından yapılan değerlendirmede ‘Restorasyon ve Yenileme’ dalında ödüle layık görülmüştü.

Ardından Dünya Mimarlık Festivali-WAF 2016’da ‘Yeni ve Eski Bina’ kategorisinde büyük ödülü kazanmıştı.

Küresel ölçekte bir başarıya imza atan bu projede emeği geçenleri tebrik ediyoruz 👏👏👏

Unutmadan: Beyazıt Devlet Kütüphanesi haftanın yedi günü açık 📚

Ayrıca evet, bahçesi gerçekten dinlenmek için çok elverişli görünüyor ☺️

Kaynaklar: DHA ve mimarihaber.net

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir