Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ülkemizde 'Deli' Lakabı Alan, ABD'nin ise Hakkında Özel Kanun Çıkardığı Dahi Türk: İrfan Mavruk

111bPAYLAŞIM

Menderes’in keşfedip ABD’ye yolladığı, radarsız roketin kaşifi olarak bilinen; fakat ülkesinde hak ettiği değeri göremeyen İrfan Mavruk, 2010 yılında, 69 yaşında iken vefat etti.

Yaptığı İcatlar Nedeniyle..

İrfan Mavruk Adana’lı. Yaptığı roketler nedeniyle Adana’da başı dertten kurtulmayan, birçok kez karakola çağrılan Erkek Sanat Enstitüsü öğrencisi olan İrfan Mavruk, hazırladığı projelerini kimseye kabul ettiremedi. Destek almak için başvurduğu Adana Elektrik Mühendisleri Odası, heyet eşliğinde dinledikleri Mavruk’un projelerini imkansız olarak değerlendirdi.

''Mavruk'un Projeleri, Bir Çocuğun Hayallerinden Öte Değil..''

1959 yılında odanın dergisinde yayınlanan bir makalede Mavruk’un projeleri ile ilgili, “İrfan Mavruk’un elinde dolaştırdığı füze projesi meraklı bir çocuğun çizdiği karmaşık bir takım şekillerden ibaret olup, teknik bir makine resmi ile herhangi bir alakası yoktur. Verilen izahattan anlaşıldığına göre İrfan Mavruk, maalesef geniş fantezisi ile mevcut olmayan şeyleri olmuş gibi göstermekte ve hiç bir hesaba dayanmayan bir takım iddialar ileri sürmektedir” denildi.

''Bunda Bir Fevkaledelik Var''

Ağabeyi Abit Mavruk’un anlatımına göre, bir gün okulda atom dersi işlenirken kardeşinin anlatımının kendisine ABD’nin kapısını açtığını ifade ederek, şöyle devam etti, “Bunun üzerine öğretmen idareye haber veriyor, konu valiye kadar gidiyor. ABD mühendisleri geliyor ve tepkili motorları soruyorlar, kardeşim de izah ediyor. ‘Bunda bir fevkaladelik var’ diyorlar.’’

Yüksek Zekalı Çocuk Fonundan ABD'ye Gitti

Bu gelişmelerin üzerine dönemin Valisi, eski TBMM Başkanı Refik Koraltan’a bir mektupla gönderir ve Koraltan da durumu dönemin Başbakanı Adnan Menderes’e anlatır. Okuduğu mektuptan oldukça etkilenen Menderes, İrfan Mavruk’u Dolmabahçe Sarayı’na davet eder. Dolmabahçe Sarayında Koraltan, bakanlar ve Menderes vardı. Koraltan ‘Bahsettiğim çocuk bu ‘ der ve kurulun aldığı karara göre İrfan’ı yüksek zekalı çocuklar fonundan ABD’ye gönderirler.

Nükleer Merkezde Görev Aldı

1959’da yılında New York’un yolunu tutan Mavruk’u, ABD’liler teste tabi tutup Colombia Üniversitesine kaydettiler. ABD’de Houston’da bir nükleer araştırma merkezinde çalışmaya başlayan Mavruk’un çalıştığı merkezde hidrojen bombasını icat eden bilim adamı da vardı. Daha sonra, nükleer silahların parçalarını üreten fabrikalarda çalıştı. Ailesine yazdığı mektuplarda, atom bataryası geliştirdiklerinden ve füzelerin uzaya çıktıklarında patladığını ve bunun sebep ve çareleri üzerine çalışmalar yürüttüğünden bahsetmişti. Eğitimini tamamladıktan sonra bazı silah fabrikalarında çalışan Mavruk, uzaydaki atom yükünü ölçen bir cihaz da geliştirdi.

2010 Senesinde Vefat Etti

Nükleer merkezindeki başarılarının haricinde bazı silah fabrikalarında da çalışan Mavruk, uzaydaki atom yükünü ölçen bir cihaz geliştirdi. Özellikle yerden kumanda edilmeye gerek kalmayan roketler konusunda çalışan İrfan Mavruk 69 yaşında, 5 Ağustos 2010'da emeklilik günlerini yaşadığı New York'ta geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Mavruk, Adana'da Ali Hocalı Köyü'ndeki mezarlıkta toprağa verildi.

Amerika'da Hakkında Özel Kanun Çıktı

Türkiye’de 16 Şubat 1965 tarihli bazı gazetelerde İrfan Mavruk’la ilgili geniş bir haber yer aldı. Dış kaynaklı olan, ‘Amerikalıların üstüne titrediği harika çocuk: İrfan Mavruk’, ‘Hakkında özel kanun çıktı, gizli polis de onu koruyor’ üst başlıkları altında, ‘25 yaşındaki bir Türk genci feza ilmine ışık tutuyor’ başlığıyla verilen haberde, ‘İrfan Mavruk tarafından yapılan ve radarsız olarak uzaya fırlatılan roket büyük bir başarı sağladı’ deniyor.

Kendi değerlerimize, hak ettikleri değeri verebilmek ümidiyle!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
murat-dil

Ülke değerini bilmemiş hakkı yenmiş tamam.. Sonra Amerika ya gidip dünyayı titrettiği roketler konusunda çok yardımcı olmuş ama öldüğünde hocalı köyüne geri dönmüş.. Allah rahmet eylesin demek mi lazım diye şüpheye düştüm..Hele onu yollayan devlet büyükleri yok mu onlara ne demek lazım hiç bilemedim zaten..

mehmet-yilmaz112

öğretmen idareye, idare valiye, vali abdye... sonra hepsi uşağa.. tabi bu işin şakasıydı ama bu sıralama ile anında amerikaya haber veren valiye idareye hocaya mı kızalım, yoksa bu ülkenin bu kadar amerikan mandası olmasına mı?..

Gizli Kullanıcı

yani sen menderes e amerikan uşagımı diyorsun. menderes yollamış. adammı hem adam tek başına türkiyede ne yapacaktı roket mi?

ironemin1k

ya bırakın arkadaşlar ya, şuraya yorum atanlarda dahil kaçınız ağzından uçuk cümleler çıkan insanlara çok zekisin dediniz? mal dediniz sadece. siz değil sende bende oda şuda buda. bu ülkeden bir tarak olmaz. şu mal lafını türkçeden çıkarmak lazım. bu insanların en çok maruz kaldığı laf bu. inanın gerçekten zorlarına gidiyor. ve onlarda bizim gibi gerizekalı olmaya çalışıyorlar, sıradan olamya çalışıyolar. mal lafını işitmemek için.

ykpcgln

mal la bu ülke

Gizli Kullanıcı

türkiyede farklı olmak suç sıradan ol başının üstüne çıkarır bu millet!

Görüş Bildir