Türlü Türlü Huylara Sahip İnsanoğlunun Ülkelerinde Uyguladığı Birbirinden Acayip 13 Davranış

155PAYLAŞIM

Öğleden sonra süt ürünü tüketmeyenden izin kullanılmadığı için resmi tatil icat edenlere kadar dünya vatandaşlarıyla ilgili çeşitli bilgileri sizler için derledik!

1. İtalyanlar sabah 11.00'dan sonra cappuccino içmezler.

Sindirilmesi zor olan süt ürünlerini öğleden sonra tüketmeyen İtalyanlar, saat 11.00'dan sonra cappuccino içmedikleri gibi, içenlere de çok şaşırıyorlar. Onun yerine sütsüz espresso tercih ediyor ve özellikle akşam yemeklerini hafif şeylerle geçiştiriyorlar. Bunlar hep güzel uyku için tabii...

Kaynak

2. Hintliler tuzak kurup, acımasızca sopayla dövdükten sonra psikolojik yöntemle filleri evcilleştirirler.

Ormanda filin düşebileceği büyüklükte bir çukur kazan ve üzerini dallarla örten Hintliler, çukura düşen yavru fili simsiyah giysiler içinde sopalarla vurarak döverler. Hemen ardından beyaz giysilerle gelen ve ellerindeki meyvelerle filleri besleyen Hintliler onları tedavi ederler. Karşılıksız sevgi ve ilgiden dolayı minnettar kalan filler böylece evcilleşirler.

Kaynak

3. Almanlar biranın saflığını koruyabilmek için 1516 yılında yürürlüğe giren kanunu halen uyguluyorlar.

Dünyanın hala kullanımda olan en eski gıda tüzüğü olan ve Alman 'saflık kanunu' olarak bilinen Reinheitsgebot'a göre, bira üretiminde yalnızca arpa, şerbetçiotu ve su kullanılabilir. Yasa aynı zamanda, halkın en kötü ekonomik şartlarda bile bira içebilmesi için fiyat belirleyici ve rekabet denetleyici maddeler içerir. 

Kaynak

4. Ruslara göre kapalı yerlerde ıslık çalmak ve bir şey unutulduğunda eve geri dönmek uğursuzluk getirir.

5. Çinliler, itibarı korumak için tüm sosyal hayatı kapsayacak şekilde 'mianzi' isminde bir düzen uygularlar.

Yaşlılara saygı göstermemek, daveti geri çevirmek, birini grup içinde eleştirmek, geç kalmak, söz kesmek, yalan söylemek, sarhoş olmak ve diğerleri... Çinliler için bütün bunlar itibar kaybı olarak algılanır. Birini övmek, evlenmek, çocuk yapmak, hediye almak ve iyi bir üniversiteden mezun olmak ve diğerleri... Bunlar ise itibarınızı yükselten şeylerdir. 

Konfüçyusçuluğa bağlanabilecek mianzi sayesinde Çinliler sosyal hayatlarını düzenliyorlar.

Kaynak

6. Japonlar çok çalıştıkları ve izin günlerini kullanmadıkları için hükümet resmi tatil günleri uydurur.

Ekonomiye can getirmeyi hedefleyen hükümet yetişkinliğe geçiş, yeşillik, anayasa, bahar ekinoksu, sonbahar ekinoksu gibi resmi tatil sayısı günlerini artırmıştır.

Kaynak

7. İsviçreliler için eve birini davet etmek adetten değildir.

Türk milletinin aksine İsviçre’de herkes kapı aralığında, markette, parkta sohbet eder. 

Kaynak

8. Kanadalı mühendisler mezun olduktan sonra parmaklarına bir yüzük takarlar.

1907 yılında inşası sırasında yıkılan Quebec Köprüsü'nde yetmiş beş kişi hayatını kaybeder. İşte bu köprünün çeliğini simgeleyen yüzük Kanadalı mühendislik öğrencilerine mezun olduktan sonra törenle verilir ve ömür boyu takmaları beklenir. 

Kaynak

9. Güney Koreliler yeni doğan bebeklerini bir yaşında kabul ederler ve bebek ertesi sene iki yaşına basar.

Ayrıca, bebek ölümleri çok yüksek olduğu için bebeğin yüzüncü gününde büyük bir tören düzenlerler ve sağlıklı bir şekilde yaşamasını kutlarlar.

10. Finlandyalılar, yeni yıl akşamı küçük bir tavanın içinde kalay eriterek bizdeki gibi 'kurşun döker'ler.

Tavanın içinde eritilen kalay buzlu suya atılıyor ve donan şekllere bakılarak gelecek okunmaya çalışılıyor. Finlandiyalılar aslında Türk olabilir mi acaba?

11. İngilizler günde sekiz ila yirmi kez özür dilerler.

Tamamen kültürel bir şey olan bu özellik aslında bir alışkanlığa dayanıyor. İngilizler gerçekten özür dilemiyor, aslında empati kurarak negatif kibarlık yapıyorlar.

12. Fransızlar ekmeğin şişmanlattığına inanmaz, hatta bunu hakaret olarak sayarlar.

Bu konuda uzman olanların bile yanıldığına inanan Fransızlara göre ekmeğin şeytani bir işe sebep olduğunu düşünmek fırıncılara yapılan bir hakarettir.

13. Kırgız Türkleri hamile kadınların elbiselerine ayı tırnağı ya da puhu kuşu pençesinden muskalar takarlar.

Hamile kadınları her türlü ağır işten uzak tutan ve nazar değmemesi için çeşitli muskalar hazırlayan Kırgız Türkleri, doğum öncesi kötü ruhların uzaklaşması amacıyla çadırda gece gündüz ateş yakar, ocağın yanına kılıç koyar ve kadının baş ucuna silah asarlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onur-yekeduz

Finliler zaten Orta Asya 'dan göç ettiler. Hatta diğer milletlerle az karıştığından bizden daha Türk. Dil gelenek bakımından biz onlara göre daha Türküz. Aman hepimiz insanız işte

hevinuroj

Söyle bir yorum var Isviçre'ye dair "İsviçre’de 3 yaşındaki çocuklar anaokullarına tek başına yürüyerek giderler (her mahallede okul var)." Külliyen yalan, hic bir cocuk 10 yaşına kadar tek başına bırakılamaz, bir çocuğun anne babası onu almaya gitmemişse aile telefon edilir, eger ulasilamazsa, 3. bir kisinin bilgisi okul yada kreşte vardır, o kisi aranır, asla ama asla o cocuk aileye yada bir vasiye teslim edilmeden öğretmen yada kreşteki kisi evine dönemez.

hevinuroj

11 yıldır Isviçre'de yaşıyan ve isviçrelileri sevmeyen biri olsamda, 7. madde yalanın dibidir derim. Isviçreliler gayette evlerine arkadaslarini cagirirlar. yemek organize eder, ev partileri verirler, ancak, bizdeki gibi çat kapı yoktur. çok çalışan insanlar bunlar, verimli olmak icin erken uyumak ve erken kalkmak zorundadilar. Bundan dolayida öyle her gün birini cagiramazlar ve çat kapı yapilmaz. Disarida buluşur, yemek yer, eglence mekanlarına giderler. Yinede özellikle aile üyeleriyle düzenli olarak buluşur, arkadaslarini davet eder, dogum günlerini es geçmezler. Huzur evlerindeki büyüklerini düzenli olarak ziyaret ederler. Isvicreliler kapalı bir toplum olduğu ve götlerinin gölgesinden bile korktukları icin kendi ülkelerinde yasayan yabancılarla cok iletişimleride yok, yabancılarda onlari tanimadiklari icin uyduruyor böyle.

ahpte-pateh

İskandinavya'da şu anda bile Tatarlar var. Fin halkı ile bir kültür etkileşimi olmuş olabilir. Belki de Finliler bize paslamıştır.

fromgurbet1

Ingilizlere bir de tesekkuru ekleseydiniz😂😂 bir de sen ozur diledigin aa niye falan diyorlar seviyorum ingilizleri♥️♥️♥️

Görüş Bildir