Türkiye'nin Gelmiş Geçmiş En Fenomen Dizisi Gerçek Kesit'in Bağımlılık Yaratan 14 Unsuru

5.9bPAYLAŞIM

Gerçek Kesit, bugüne kadar televizyon ekranlarında en uzun süre gösterilmiş dizilerden bir tanesi. Flash TV'nin adeta bize bir armağanı olan bu diziyi en başta antipatik bulup sonraları müdavimi olan çok fazla insan var. Özellikle oyuncuların sosyal medyaya olan pozitif yaklaşımı, gençler ile olan samimiyetleri onları gözümüzde iyice kral yaptı. Zamanın kısıtlı prodüksiyonları, oyunculuk konusundaki eksiklikleri ve komik senaryoları belki de Gerçek Kesit'i vazgeçilmez yapıyor. Biz de sizler için bu dizide yer alan unutulmaz unsurları derledik.

Not: Görsellerin bir kısmı Facebook'da bulunan Gerçek Kesit hayran sayfasından alınmıştır.

1. Bütün dünyada olup biten ne kadar bela varsa hepsinin yaşandığı ev.

Bu ev olmadan Gerçek Kesit de olmaz. Mavi duvarlar ve insanı sonsuz düşünce dehlizlerine sokan koltuk döşemeleri nice cinayetin habercisiydi adeta.

2. Saf mı yoksa hislerinin kurbanı mı olduğu belli olmayan dolgun dudaklı Kaleci Saçlı Adam

Bu beyefendinin gerçek adı Cevat Dinçer ama kimse onu gerçek adıyla tanımıyor. Dizi bölümlerinde kimi zaman saftoloz, kimi zaman ise anasının gözü rollerini oynadı. Güneş görmeyen ensesi ve kendinden dolgun dudakları ile göz dolduran bir performans sergiledi.

3. İyi niyetinden hiçbir zaman şüphe etmediğimiz ama istediği zaman azılı bir psikopat olabilen Sarı Bıyık

Cahit Kaşıkçılar hala daha çoğu kişi tarafından Sarı Bıyık olarak biliniyor. Gerçek Kesit denilince akla gelen ilk isim desek yalan olmaz. Çakır gözleri ve kehribar sarısı bıyıkları bugüne kadar en kriminal olaylarda başrol oynadı.

4. Nerede bir musibet varsa içinde mutlaka onun da olduğu Beyaz Çorap

Bu abimiz lakabından da anlaşılacağı gibi vazgeçemediği beyaz çorapları ile anılıyor. Gerçek adı Mehmet Vanlıoğlu. Onu daha çok salonda ailesiyle kavga ederken ya da meyhanede içerken görebilirsiniz. Tabii ki çoraplarıyla birlikte...

5. Yengesine hallenmekten asla vazgeçmeyen ırz düşmanı Azgın Semih

Durup dururken yengesine "Seninle yatmak istiyorum yenge" diyen Semih'i  unutmak mümkün değil. Her nedense gün aşırı kadının kapısını aşındırıp "Yine gelicem" demekte ısrar eden bir bireydi kendisi. Gerçek bir ırz düşmanı diyebiliriz.

6. Sinirlenince tehlikeli bir silaha dönüşüp "Gözünü öldürürüm onun" diye tehditler savuran Matkap Rıza

Matkap Rıza Bey, kendi halinde korkunç olan Gerçek Kesit üyelerinden bir tanesi. Diğer ismi de Sapık Rıza. Ancak insanların gözünü öldürmeyi benimsediği için Matkap Rıza olarak anılıyor. Oyuncunun gerçek adı ise Mesut Hakyemez.

7. Kimi zaman karısının dırdırları sayesinde deliren, kimi zaman da pezevenklik mesleğini icra eden Cesi

Rolü değişken olan abilerimizden biri de Cesi. Kendisinin mülayim olan suratı çoğu zaman hanım dırdırı kurbanı olmak için elverişli görünse de, senaryo gereği gayet başarılı bir pezevenk olduğu da gözlemlenmiştir. Cesi'nin gerçek adı Erdal Parmaksızoğlu.

8. Her olayın içinde olan ve isimleri sürekli değişen aynı görgü tanıkları

O zamanlar bizim herhalde hiç gözümüze çarpmıyordu bu detay. İnsan sonra dönüp bakınca fark ediyor. Bu örnekte de gördüğünüz gibi tanık hanım üstünü değiştirmeden farklı olaylar için ifade veriyor.

9. Kurbanların ve katillerin bölüm sonunda yayınlanan acımasız öz geçmişleri

Bütün bir bölümün hırsının alındığı kısım işte bu kısım. Bu bilgiler izleyicilerin  "Püü Allah belanı versin" ya da "Ah yavrum yazık oldu" demelerini sağlamak için yapılmış büyük ihtimalle.

10. Yaratıcılığın doruk noktasını özetleyen bölüm isimleri

Bunlardan en meşhuru tartışmasız "Helva Cinayeti" bölümü. Bunun dışında İblis, Fantezi Kurbanı, Çamaşır Makinesi, Pislik gibi bölümler de mevcut. Hepsinin sonunda eden buluyor...

11. Dizinin ortasında bir anda beliriveren kara haberci Perihan Savaş

Perihan Savaş, yıllarca Gerçek Kesit'e büyük katkı sağlamış bir isim. Ancak olayların en can alıcı noktasında, adeta ışınlanmış gibi çıkınca insanın ürpermemesi mümkün değildi.

12. Prodüksiyon bütçesini idareli harcamak amacıyla kullanılan nesneler

Örneğin burada bir doktor görüyorsunuz. Kendisi muayeneye hazırlanmak amacıyla eldivenlerini takıyor. Dikkat ettiyseniz o eldivenler hijyenik muayene eldiveni değil, saç boyası kutusundan çıkan eldivenler.

13. Ev sahnelerinde dönüşümlü olarak giyilen hışırtılı eşofman

Gerçek Kesit izleyip de bu eşofmanı hatırlamayan herhalde yoktur. O dönem çok moda olan hışır hışır eşofmanlar, ev sahnelerinin vazgeçilmez aksesuarıydı. Üstelik gördüğünüz gibi unisex; hem erkek hem de kadın giyebiliyor...

14. Kaleci Saçlı Adamın kazak motifleriyle işlenmiş bol tişörtü

Abimizin şalvar kesim kot pantolonuyla beraber kombinlemekten asla vazgeçmediği bu tişört, adeta izleyiciye sağ gösterip sol çakıyor. Çünkü o bir kazak değil... Ama kazağa benziyor... Ama değil...

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gejaxude

Lise cağlarımızın gecelerinin vazgeçilmezi.. Bir süre izledikten sonra kola gibi sigara gibi bağımlılık yapıyor. Yeni başlayacaklara tavsiyem ya hiç başlamamaları ya da tecrübeli biri kontrolünde izlemeleri

bizeneamk

ben ozamnda dalga gecıyodm sırf gulmek için saatini beklerdm okuldan eve gelnce

Gizli Kullanıcı

ahhahaha ne izlerdim bee :) perihan savaş kısmında koptum :) tespitler mükemmel :)

tosarik

piskopatligimi bu diziye borcluyum

ace.

#6 adam kendine bir hedef belirlemiş sadece göz öldürüyor.Çok masum..:D

Görüş Bildir