Türkiye'nin Dört Bir Yanından İşçilerin Çektikleri TikTok Videoları Film Oldu

9PAYLAŞIM

Türkiye'nin dört bir yanından işçiler, çektikleri Tiktok videoları ile izleyenlere unutulmaz anlar yaşatmaya devam ederken, o TikTok videoları şimdi film oldu.

TikTok'ta paylaşılan videolar Karşı Sanat'ta TikTok'un Emek Sineması projesinde bir araya getirildi.

tiktokunemeksinemasi.karsi.com adresinde yayımlanan videolarda işçilerin tarlada, inşaatta, sanayide birçok işyerinde çalışma koşulları görülüyor.

3 Aralık- 30 Aralık tarihlerinde Karşı Sanat'ın Beyoğlu'ndaki mekanında izleyiciyle buluşan TikTok'un Emek Sineması projesinin sahibi isimler Ozan Çağlar ve Deniz Zeybek.

Ozan Çağlar ve Deniz Zeybek'in hazırladığı sergi, merkezinde emek-bedenin bulunduğu TikTok videolarından bir seçki sunarken proletaryanın geleneksel temsil biçimlerinin dışında kurmaca ve belgesel arasında salınan anlatım dilinin imkanlarını konu edindi.

TikTok'un Emek Sineması sergisi projenin internet sitesinde şu şekilde anlatılıyor;

TikTok'un Emek Sineması sergisi "Gösteri-gözetim toplumu kendine karşı kullanılabilecek olasılıkları da üretiyor mu?" sorusunu merkeze alıyor. Farklı çalışma mekanlarında üretilen filmler challengelarla çoğalarak yeni ittifaklara alan açıyor olabilir mi diye sorarak emek - bedenin sinemadaki temsiline odaklanıyor ve kendini temsil etmenin yeni bir alan açma potansiyelini sorguluyor. TikTok'un Emek Sineması'ndaki videolar, kolektif bellekte birikmiş sinema bilgisiyle birlikte TikTok'un teknik alt yapısının kullanımından üretiliyor. TikTok'un Emek Sineması'nda çalışma mekanları, sokaklar, tarlalar, atölyeler platoya dönüşürken çalışma zamanları işgal ediliyor. TikTok sinemasının üreticileri; kürekleri, boruları ve meyve kasalarıyla çekim araçlarını oluştururken üretim bandını bir podyum gibi kullanarak mekanları dönüştürüyor. "Umumi film festivali" gibi işleyen TikTok'ta çalışma mekanlarına ve üretim araçlarına; dekor, performans, müzik ve ses efektleri ile yapılan küçük müdahalelerle oluşturulan atmosferde iş mekanları yeni bir anlamlar kazanıyor.

İşte o işçilerin TikTok filmi projesinden görüntüler:

İşçilerin filminden daha fazla görüntü için tiktokunemeksinemasi.karsi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir