Türkiye Kadına Şiddette Sınıfta Kaldı: Sıla'nın Sesini Tüm Ülke Duydu, Peki Diğerleri?

 > 
78PAYLAŞIM

Oyuncu sevgilisi Ahmet Kural hakkında, kendisine şiddet uyguladığı gerekçesi ile savcılığa şikayette bulunan Sıla Gençoğlu'nun ardından Türkiye'de kadına şiddet tekrar gündeme geldi. 

Türkiye'de kadına şiddet, AB Konseyi Raporları'na girecek kadar ciddi bir düzeyde ürpertici...

Geçtiğimiz günlerde şarkıcı Sıla, sosyal medyada sevgilisi Ahmet Kural'dan şiddet gördüğünü duyurmuş ve Kural'dan şikayetçi olmuştu 👇

Yanındayız Sıla! Ahmet Kural'dan Şiddet Gören Sıla'ya Ünlülerden Destek Yağdı! - onedio.com
Yanındayız Sıla! Ahmet Kural'dan Şiddet Gören Sıla'ya Ünlülerden Destek Yağdı! - onedio.com

Avrupa Konseyi, Türkiye'den kadına şiddet konusunda daha etkili önlemler alınmasını istedi

Euronews'ten Rahmi Gündüz'ün haberine göre, Türkiye'de kadına yönelik şiddet Avrupa Konseyi raporlarına da girdi. 

Raporda, "En yüksek siyasi ve kamu düzeyi de içinde olmak üzere, Türk toplumunda kadına yönelik şiddeti teşvik eden, kadın rollerine ilişkin yerleşmiş, kısıtlayıcı ve kalıplaşmış görüşlerin devam etmesinden dolayı ciddi endişe duyuyoruz" ifadeleri yer aldı.

'Kadına yönelik şiddet olaylarının sorumlularının cezasız kalması endişe verici'

Raporda, Türkiye'de kadına yönelik şiddet olaylarında yargının sorumlulara yönelik tutumunun endişe verici olduğu yorumu yer alırken bu durum, "kadına yönelik şiddet vakalarının etkin bir şekilde soruşturulduğu, kovuşturulduğu ve yaptırıma tabi tutulduğuna dair yeterli veri veya kanıt olmaması" ifadeleri ile ele alındı.

Zorla evlendirilmelerin önüne geçilmeli: 'Türkiye'de kadınların %25'i 18 yaşına gelmeden evlendiriliyor'

Konsey, 136 sayfalık raporunda Türkiye'de zorla evlendirilmelerin yaygınlığına da işarette bulundu.

Türkiye'de kadınların %25'inin 18 yaşından önce evlendirildiği ifade edilirken, bu oranın kırsal kesimde %32 olduğu vurgulandı.

Komisyonun tavsiye bölümünde 'zorla evliliğin yasalar önünde suç sayılması ve 'evliliğin, tecavüz suçunun geçersiz bırakmasının' engellenmesi yer aldı

Uzmanlar grubu, raporun son kısmında zorla evliliğin yasalar önünde bir suç sayılması, cinsel tacize ya da tecavüze uğrayanların bunu yapanlar ile zorla evlendirilmesinin suç sayılmasını ve evliliğin bu suçların önüne geçen bir konu olmaması tavsiyelerinde bulundu.

Şiddet kurbanları şikayetçi olmaktan korkuyor

Cinsel taciz ve tecavüz vakalarının zor bir şekilde rapor edilebildiği ifade edilen metinde, şiddet kurbanı kadınların 'damgalanma, korku, ekonomik bağımlılık, intikam korkusu, okuma yazma bilmeme, dil sorunu ve kolluk kuvvetlerine güvensizlik' gibi nedenlerden ötürü şikayetlerini dile getirmekten korktukları ifadesi yer aldı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir