Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye Ellinci Sırada: Dünyanın En Sağlıklı Ülkeleri Listesi Açıklandı!

-
Abone ol

Ortalama yaşam beklentisi, ölüm sebepleri ve yetersiz beslenme, ülkelerin sağlık sistemleri, hastalık ve obezite oranlarına göre yapılan değerlendirmenin sonucunda ortaya çıkan, dünyanın en sağlıklı ülkeleri listesiyle karşınızdayız! Sizleri haberimizin detaylarına alalım.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/health/artic...

Dünya'nın en sağlıklı ve en sağlıksız ülkeleri açıklandı!

Liste, ülkelerin sağlık sistemleri, hastalık ve obezite oranları göz önüne alınarak oluşturuldu. Uzmanlar, yaşam kalitesinin global anlamda yükseldiğini ancak en iyi ve en kötü arasındaki farkın da giderek açıldığını söylediler. Bu farkın da sağlık, eğitim, finans, güvenlik gibi her alanda görüldüğünü söylediler.

Listenin birincisi Singapur olurken sonuncusu ise Orta Afrika Cumhuriyeti oldu.

Beklenilenin aksine Amerika, Birleşik Krallık ve Almanya gibi ülkeler ilk ona giremediler. İlk 10 sırasıyla; Singapur, Lüksemburg, Japonya, İsviçre, Katar, Avusturya, İsveç, Norveç, Hong Kong ve Birleşik Arap Emirliği oldu. Ortalama yaşam süresi, aşılama, obez, diyabet ve tüberküloz hastalıkları göz önüne alınarak yapılan sıralamada Türkiye 50. sırada.

Ortalama yaşam süresi, aşılama, obez, diyabet ve tüberküloz hastalıkları göz önüne alınarak yapılan sıralamada Türkiye 50. sırada!

149 ülkenin olduğu listede son 10 ise; Uganda, Nijer, Sierra Leone, Nijerya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Benin, Madagaskar, Gine, Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti oldu.

İşte tam liste...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
norveclitalyan

Caaaağnım Norveç yine depara kalkmış. Bir ülke hiç mi bir konuda kötü olmaz? Türkiye'nin de ilerlemesi dileğiyle ...

armagan-gunduz

Şile'yi (??) geçmişiz. ama listede Riva'yı ve Poyrazköy'ü göremedim.

ayseagull

Neye göre bi tablo anlamadım. Sağlıktan kastı ne.Ölüm oranı mı hastalık oranı mı . sağlıklı beslenme mi. Türkiye den kim ankete katılmış.

hasan-dogan-bakan

daha önemlisi burdaki ayrıntı diyabert türkiyede tip 2 diyabet 10 milyon kişiye yakın o akdar nüfüsu olmayan avrupa ülkeleri var tabi

Gizli Kullanıcı

sanırım tam dikkat etmediniz obezite ölüm oranı aşılama tüberküloz gibi hastalıklar dikkate alınarak hazırlanmış. hasan bey diyabet evet türkiyede yüksek ama nufusa göre oranlama yapılıyor 80 milyonda %14 civarı olmuş oluyor. 10 milyonluk ülkede 1 milyon insan şeker hastası ise %10 şeker hastası var demektir. hesaplamalar buna göre yapılır

layd

araplar bizden sağlıklı çıktı, yuhh diyecem deveden başka et yemeyen etobur yaratıklar..

altair-al-azraq

Zoruna mı gitti hayvanat?

nomadsoul

Refah seviyesiyle doğru orantılı bir tablo.

alp_er

america 35 tayland 32 refah seviyesi?

nomadsoul

Haklısın, gözümden kaçmış. Fakat Amerika halkının da pek sağlıklı beslendiği söylenemez. İstisna olabilir.

doask

bae ilk onda. bence o kadar da doğru orantılı değil

Görüş Bildir