Görüş Bildir
Haberler
'Türkiye'deki 19 Milyon Yapının Yüzde 67'si Ruhsatsız'

'Türkiye'deki 19 Milyon Yapının Yüzde 67'si Ruhsatsız'

FreiGeist
18.08.2015 - 13:25
İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği (TGÜB) Genel Sekreteri Gülay Özdemir, büyük deprem felaketinin üzerinden geçen 16 yıla rağmen, günümüzde yapıların büyük çoğunluğunun ruhsatsız olduğuna dikkat çekti.

17 Ağustos'un ülkemizde yaşanan en büyük ve unutulmaz felaketlerden biri olduğunu belirten Özdemir; 'O günden itibaren deprem farkındalığı ve güvenliği konusunda ciddi kararlar alındı ve önemli bir sürece girildi. Bu süreç günümüzde devam etmekle birlikte önümüzde hala katedilmesi gereken uzun bir yol bulunmaktadır' dedi ve ekledi:

'Yapı stokunun yüzde 67'si ruhsatsız'

'Ülkemizde 17 Ağustos 2015 itibariyle, 19 milyon mevcut yapı stokunun yüzde 67'sinin ruhsatsız, yüzde 60'ının ise 20 yaş üstü yapılardan oluştuğu düşünülürse, mevcut bina stokunun yarısının güçlendirilmesi gerektiği ve ülke genelinde 20 yılda 14 milyon konutun elden geçirilmesi gerekmektedir.'

Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü eksperlerinin 17 Ağustos depremi sonrası bölgede yaptıkları inceleme neticesinde verdikleri raporlar doğrultusunda Gazbeton Yapı Sistemi ile inşa edilmiş olan binlerce konutun 1999 Marmara Depremini hasarsız olarak atlattığını belirten Genel Sekreter; 'Hafif bir kagir yapı malzemesi olan gazbeton, yapılara ek yük getirmez. Böylece depreme karşı yapının dayanımını artırır. Bunun yanında gazbeton A1 sınıfı hiç yanmaz bir yapı malzemesidir, deprem sonrası çıkabilecek yangınlarda yaşam güvenliği ve yapı güvenliğini sağlayarak, büyük kayıpların engellenmesine katkıda bulunmaktadır' dedi ve şöyle devam etti:

'Üniversite ile birlikte çalışılmalı'

'1999 Marmara Depremini takip eden yıllarda, yapıların deprem güvenliğinin sağlanması yolunda atılan adımlarda, kendi sektöründe çabalarını arttırarak sürdüren TGÜB, Gazbeton Yapı Sisteminin geliştirilmesi doğrultusunda ARGE çalışmalarını başlatmıştır. Bu çerçevede, 1.5 yıl önce başlatılan ve sonuçlanma aşamasına gelen Gazbeton Yapı Sistemi ARGE çalışmaları, ODTÜ ve İTÜ işbirliğinde yürütülmektedir. Ülkemizde tekrar kentsel dönüşümler yaşanmaması için, konu ile ilgili tüm taraflar, teknik adamlar, mimarlar, mühendisler, şehir plancıları, sosyologlar ve karar verici otoriteler birlikte çalışmalı ve kısıtlı ülke kaynaklarını en verimli şekilde kullanmalıdır.'

Bu sene 25. kuruluş yılını kutlayan TGÜB'ün; AKG Gazbeton, BTG Gazbeton, NUH Yapı ve Türk YTONG olmak üzere 4 üyesi bulunuyor. TGÜB üyeleri; Tekirdağ(2), İstanbul, İzmir, Bilecik, Antalya, Kırıkkale, Kocaeli ve Osmaniye'de olmak üzere toplam 9 fabrikada üretim yapıyor.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Uyuşuk adam

Deveye sormuşlar...

itsasin

zaten türkiyede işi kuralına göre yaparsa cezalandırılırsın