Türk Televizyonlarının Gelmiş Geçmiş En Cadaloz 22 Kadın Karakteri ve Özel Güçleri

-

Yeşilçam'dan günümüze yadigar kalan kadın ana karakteri; meleksi bir iyi kalbe sahip, asla hırsları ve tutkuları olmayan, çoğunlukla pasif ve fedakar bir figür oldu. "Kötü kadın" karakterleri arka planda kalırken, aslında her türlü senaryoyu eğlenceli hale getiren ve insan olmanın bazen karanlık, bazen hüzünlü, bazen ise komik taraflarını gerçekçi bir şekilde sadece onlar yansıtabiliyorlardı.

Senaryoları renkli hale getiren bu cadaloz ve şirret kadın karakterlerin televizyon ekranlarındaki temsilcilerini sizler için derledik.

1. Listemizin birincisi; televizyon ekranlarına kötülük tohumları saçan, Kara Melek Yasemin Saylan!

Türk dizilerinde bir ilki gerçekleştirerek, ana karakter kötü bir kadın olarak canlandırıldığında, Kara Melek dizisi izlenme rekorları kırdı. Her fettanlığına karşın, Yasemin Saylan çok sevildi!  Senem Çelik'in oyunculuğu o kadar iyiydi ki; daha sonra çektiği Aliye dizinde iyi kalpli bir anne karakterini canlandırması yadırgandı.

Yasemin, sıkıcı hayattan bunalan ve bu yüzden entrikalara girişen, intikamını ne olursa olsun alan bir karakterdi. 

Süper gücü: Aşırı şirin görüntüsüyle düşmanlarını entrikaların içine çekmek ve tehdit etmek.

2. Asmalı Konak'ın karanlık köylü güzeli: Dicle!

Dicle, cadalozluğunu içinde yaşayan bir karakterdi. Dışarıya yansıtmayacak kadar da zekiydi. Kendisine büyük bir haksızlık yapılmıştı; oğlu Seymen Ağa'dan olmasına rağmen, istemediği bir adamla evlendirilip, çocuğa da onun soyadı verilmişti. Dicle, intikamını almakta kararlıydı fakat dizinin sonunda karanlık tarafı terketti ve aydınlık tarafa döndü.

Süper gücü: Muska dikmek, düğümlere üflemek, kara büyü.

3. Ruhsar'ın kaynanası Menkıbe Hanım!

Menkıbe Hanım zavallı Ruhsar'a bir gün rahat vermemişti. Öldüğünden beri de rahmetlinin arkasından kötü kötü konuşmaktan çekinmeyen Menkıbe Hanım, oğlunu yeniden evlendirmek için cadalozluktan cadalozluğa koştu.

Süper gücü: Helal süt emmiş iyi aile kızlarını ışık hızında tespit edip, oğluyla evlenmeye ikna etmek.

4. İkinci Bahar'ın kırgın ve şirret Neriman Hanım'ı!

Neriman Hanım aslında çok da kötü biri değildi. Biraz soğuk ve acımasızdı belki ama, hepsi Haydar Usta'ya olan aşkından kaynaklanıyordu. "Ben mutlu olamıyorsam, siz de olamayacaksınız" mantığı ile yola çıkan Neriman Hanım, dizi boyunca sıkça parasını kullanarak aşıkların yoluna taş koydu.

Süper gücü: Aşkına karşılık vermeyen erkeği işten attırıp, sokaklarda süründürmek.

5. Kampüsistan'ın drama kraliçesi Arzu!

Arzu genç bir tiyatro öğrencisiydi. Haylaz erkek arkadaşı kendisini başkası için terk edince, erkek arkadaşına zarar vermezken, zavallı kızcağızın hayatını cehenneme çevirdi. 

Süper gücü: Drama yaratmak ve insanları ölümüne darlamak.

6. Dadı dizisinin seksi, başarılı fakat aşksız Suzan'ı!

Suzan, zengin ve başarılıydı. Ömer Bey ile devam etmekte olan sıkı dostluklarının bir gün aşka döneceği inancındaydı. Fakat dönmedi. Kendisinin tam tersi bir karakterde olan Melek'i ve Ömer Bey'i sürekli kıskandı. Dizi boyunca laf soktu!

Süper gücü: Laf sokmak, azarlamak ve aşağılamak.

7. Selena dizisinin Kıvılcım'ı!

"Ezik!" diye bağırışıyla hafızalarımıza kazınan Kıvılcım zengin ve şımarık bir kızdı. Annesinin kendisine olan zaafını sürekli kullanıyor ve istediği şeyler olmazsa nefesini tutuyordu. Dizinin ana karakteri üç kimsesiz çocuğu da ezikleyip durdu!

Süper gücü: Nefesini istediği şeyler gerçekleşene kadar tutabilmek ve elbette ki eziklemek!

8. Sihirli Annem dizisinin en eğlenceli annesi Dudu Peri!

Dudu Peri, aslında iyi kalpli bir karakterdi. Kıskanç karakteriyle, kocasının kendisini aldattığı paranoyasına kapılarak, kocasını köpeğe çevirdi. Aslında hepimizi içten içe özendiren bu hareketinden sonra ise insanlara olan inancını iyice yitirdi. Bu yüzden kızlarına çok zorluklar çıkardı.

Süper gücü: Işınlanma, nesnelerin şeklini değiştirme, kocaları köpeğe çevirme.

9. Bir kaynana terörü de burada; Aliye'nin kaynanası İkbal Hanım!

Ah o ne vicdansız bir kadındı o... Oğlu, el kızına etmediğini bırakmazken, hemcinsi ile dayanışma haline girip olaylara müdahale etmek yerine, oğlunun her zulmüne adeta çanak tuttu. Çok çektirdi. Gün yüzü göstermedi.

Süper gücü: Oğlunu dolduruşa getirmek, fiştekleme, evlatları anasından ayrı koyma.

10. Televizyon ekranlarına en parlak rengi katan karakter; Pembe!

Pembe Hanım fazla materyalist bir kişi olduğu için, kızının geleceğini garantiye almak istiyordu. Yoksa çok da kötü bir karakter değildi elbette canım... Sadece parayı da en az kızını sevdiği kadar seviyordu!

Süper gücü: Sevenlerin kavuşmasına engel olmak, paranın kokusunu alabilmek ve sınırsızca çekirdek çitletebilmek.

11. O Hayat Benim dizisinin Efsun'u!

Efsun, öyle bir karakter oldu ki, kötü ve sinsi haliyle en sinir bozucu hareketleri yapmasına rağmen sevildi. Çünkü Efsun çok komikti! Sosyal adaletsizliğe baş kaldırıyordu aslında... Tabi... Kötülüğünden ve cadalozluğundan değildi yaptığı onca şey!

Süper gücü: Sinir bozarken güldürerek düşmanın dikkatini dağıtmak ve entrikaları rahatça çevirebilmek.

12. Kötü gelin Ferhunde!

Aslında sıcak bir yuva arayışında olduğu için girişmişti tüm bu işlere. Tek isteği kocası ile mutlu mesut yaşamaktı. Fakat geçmişinden gelen karanlık olaylar ve deneyimleri buna engel oldu. Yavaşça karanlık tarafa çekildikten sonra herkese gücünü gösterdi. Ah ah, o kaynanası bu gelinin öyle ufak kaynana triplerini hiç de çekemeyecek bir karakter olduğunu bilseydi keşke!

Süper gücü: Seksilik ve finansal kaynakları verimli bir şekilde kontrol edebilme.

13. Dominant Teyze Gönül Hanım!

Gönül Hanım kesinlikle kötü bir karakter değildi, aksine akıllı ve mantıklı bir kadındı. Fakat sonuna kadar cadolozdu! Taş fırın erkeği Haluk ile başa çıkabildiği için çok sevildi. Her lafa verecek bir karşılığı vardı. Güçlüydü! Adeta her eve lazım olan bir kadın figürüydü.

Süper gücü: Domine edebilme.

14. Kuzey Güney'in Simay'ı!

Dizi başladığında nefret etmiştik, fakat öyle olaylar yaşadı ki en sonunda kendisine merhamet ettik. Simay, kötü olmaktan çok aslında biraz salak bir kızdı. Neyse ki aklını başına topladı ve diziden en karlı çıkan karakterlerden biri oldu. Çünkü cadalozluk, geç de olsa aklını başına toplamak ve isteklerine ulaşmak demektir!

Süper gücü: Kayın babaların kalbini kazanmak, mafyasından iş adamına kadar herkesle kontak kurabilmek, şömine demiriyle adam dövebilmek.

15. Eve Dönüş dizisinin kötü üvey annesi Canan!

Canan adeta sırf nefret edilmesi için yaratılmış bir karakter! Rahmetli arkadaşının kocasını ayartan, ufacık yetim çocuğa ise kötü davranan biri. Kocasını aldatması ile beraber izleyiciyi, "oh olsun, az bile bu adama" ile "sadakatsiz kadın, tüh sana!" demek arasında bıraktı.

Süper gücü: En yakın arkadaşının kocasını ve kocanın arkadaşlarını ayartabilmek.

16. Güneşin Kızları dizisinin ketum ve sert Rana Hanım'ı!

Rana Hanım'ı dizi başladığından beri kötü bildik. Oysa sevdikleri için her şeyi yapabilen ve Haluk karakterinin yanında adeta sütten çıkmış ak kaşık gibi kalan bir karakterdi. Sonradan farkettik.

Süper gücü: Sır saklayabilmek ve aşkını kalbine gömebilmek.

17. İlişki Durumu Karışık dizisini karışık hale getiren Elif!

Elif kötü müdür, değil midir net karar veremesek de, cadaloz olduğu kesin! Kime karşı ne hissettiği belli olmayan ve tavrı sürekli değişen Elif, kafasına taktığı adamlar yüzünden Ayşegül'e çok kötü davranıyor. Oysa Ayşegül de kendi halinde, kimsesiz bir kızcağız.

Süper gücü: Güçlü görüntüsünün arkasına saklıyormuş gibi yaptığı kırılgan hallerini sürekli göstererek drama yaratmak ve erkeklerin şefkatini kazanmak.

18. Fatmagül'ün Yengesi!

Kendisinde bir gram sevimlilik bulamadığımız, pür kötülükten üretilmiş bir karakterdi. Zavallı Fatmagül'e destek olacağı yerde, kızı üzdü durdu! Seni affetmiyoruz Mukaddes Hanım, fakat cadalozluğunun hakkını da veriyoruz.

Süper gücü: İnsanların üstlerine yürüyerek, bağırarak onları sindirmek, fitne fesat.

19. Bir efsane: Firdevs Yöroğlu!

Kendisini hayran hayran izlerken, az "Arkamda bir Firdevs Yöroğlu olsun, bana bir şey olmaz" demedik! Zekasıyla, diplomatik tutumuyla, güzelliğiyle Türk dizilerinin en unutulmaz karakterlerinden biri oldu. Kötü biri de sayılmazdı üstelik. Sadece hayatın gerçeklerini Bihter'den daha iyi biliyordu.

Süper gücü: İnsanları evliliğe ikna edebilecek kadar etkili bir şekilde manipule edebilmek.

20. Kalbi kırık kızların devrik kraliçesi; Bihter Ziyagil!

Bihter'in tek isteği mutlu bir yuva kurmaktı; Behlül onu ikna edene kadar da kendisiyle savaştı ve kocasına sadık kalmaya çalıştı. Bu ihanetin bedelini tek başına ödemek zorunda kalması ise tüm izleyicileri üzdü. Bihter, dizi boyunca ne kadar üzülse de cadalozluğundan ödün vermedi! Ruhu şad olsun!

Süper gücü: Duygularını gizleyebilmek.

21. En güzel cadalozumuz: Hayat Şarkısı dizisinin Hülya'sı!

Hülya, cadalozlukta Kara Melek seviyesine yaklaşabilen gerçek kötülerden biri. Her ne kadar acı dolu geçmişi ve kocasına duyduğu aşk gibi gerekçelerle kötülüklerine bahaneler bulsa da; insanların yaşamlarını tek kalemde harcamaktan çekinmiyor!

Süper gücü: Kendini zorla sevdirebilmek!

22. En güncel ve en kraliçe cadalozumuz: Merve Aksak!

Fazla söze gerek var mı? Dizide her karakterin önüne geçti ve kötü olmasına rağmen en sevilen oldu. Merve Aksak'ın askerleriyiz!

Süper gücü: Entrika, entrika ve entrika...

Ekranları şenlendiren kadın karakterimize, dizilere çeşitlilik ve gerçekçilik kattıkları için teşekkür ediyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz-usta2

içlerinde en çok yasemin saylan'a yakın gördüm kendimi

handegungor6

eyşan yok?

chilevs

Yav bu listeye Eyşan'ı nasıl koymazsınız

aysegul-cemre-kalender

Aaa, Hürrem yok. Hatta 'Muhteşem Yüzyıl Dizisindeki Bütün Kadınlar' diyip, haremin resmini koyarak bir bölüm yapabilirdiniz bence :D

yagmur-ys

Kadın dizisindeki psikopat şirin yok.

Görüş Bildir