Türk Lirası Döviz Karşısında Neden Değer Kaybediyor? 6 Maddede Yanıtı

 > 
2.4bPAYLAŞIM

Türk Lirası döviz karşısında hızla değer kaybediyor. Dolar 5,28,  euro da 6,11 ile bugün yeni rekor tazeledi. TL, yıl başından bu yana yüzde 26'lık değer kaybı ile Arjantin Pesosu'nun ardından en çok değer kaybeden para birimi oldu. Peki Türk Lirası hangi sebeplerden dolayı bu denli değer kaybına uğruyor? Maddeler halinde yakından bakalım... 

Dolar ve euro, bugün TL karşısında yeni rekor tazeledi 👇

Türk Lirasınında Kayıp Hız Kesmiyor, Dolar ve Euro Rekor Yürüyüşünü Sürdürüyor - onedio.com
Türk Lirasınında Kayıp Hız Kesmiyor, Dolar ve Euro Rekor Yürüyüşünü Sürdürüyor - onedio.com

Ekonomi sitesi Investing, TL'nin döviz karşısındaki değer kaybının siyasi ve ekonomik nedenlerini aktardı:

1-) Enflasyon şu an için 2.planda görülse de TL'nin değer kaybında büyük rol oynayan iç faktörlerin başında geliyor ve Temmuz'da %15,85 gelen enflasyonun artan kur, zamlar ve maliyetlerle Ağustos'ta zirve yapması bekleniyor. Fiyatlamalarda bu beklenti de var.

Yeni Rekor: Enflasyon Yüzde 15,85'e Yükseldi - onedio.com
Yeni Rekor: Enflasyon Yüzde 15,85'e Yükseldi - onedio.com

2-) ABD ile rahip Brunson davası nedeniyle yaşanan gerginlik ve yaptırım uygulamaları TL'de değer kaybına yol açan bir diğer gelişme.

Hatırlanacağı üzere vize krizinde de TL tarafında sert düşüşler yaşanmıştı. Dolayısıyla bu konuya dair ABD'nin yaptırımlarını ileri taşıması riski TL negatif fiyatlanıyor.

Erdoğan'dan Misilleme Kararı: 'ABD'li Bakanların Mal Varlıklarını Donduracağız' - onedio.com
Erdoğan'dan Misilleme Kararı: 'ABD'li Bakanların Mal Varlıklarını Donduracağız' - onedio.com

3-) ABD'nin İran'a yaptırım uygulamaya başlaması ve müttefiklerinden de aynı talepte bulunması TL'de değer kaybına neden olan bir diğer gelişme. Türkiye, İran ile ticaret yapan bir ülke ve ABD'nin Türkiye'ye bu anlamda bir baskı uygulaması olasılığı fiyatlamalarda etkili oluyor.

4-) TCMB tarafı şu anda ön planda değil. Ancak bankanın faiz artırmama olasılığı yine fiyatlamalarda var. Temmuz PPK toplantısında gerek önceki faiz hamlelerinin etkisinin görülmesi, gerek iç talepte azalış beklentisi ve OVP'nin etkilerinin görülmesi isteğiyle faiz artırmayan bankanın rekor yükselişlere karşın faiz artırmayacağı algısı TL'ye negatif yansıyor.

5-) Küresel piyasalarda doların yükselmesi ve gelişen ülke kurlarındaki gerileme de TL için negatif bir gelişme.

6-) Bütünsel bakıldığında şu andaki küresel gelişmeler TL dahil gelişen ülke paraları için negatif ve buna iç riskler de eklenince TL tarafındaki kayıp daha da yüksek oluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir