Türk Lirasınında Kayıp Hız Kesmedi, Dolar ve Euro Rekor Yürüyüşünü Sürdürdü

 > -

Dolar/TL, bugün 5.27 seviyesinin üzerine çıkarak rekor tazeledi.  Euro ise tarihte ilk kez 6 seviyesini aştı. Türk lirasının euro karşısındaki günlük değer kaybı yüzde 2'yi aştı. 

Cuma günü kapanış saatlerinde 5.0800 seviyesinde olan dolar/TL bugün yeni tarihi zirve olan 5.28'i gördü.

ABD'li Rahip Andrew Brunson'a ev hapsi verilmesi ve ABD'nin iki bakana getirdiği yaptırımların baskısıyla dolar/TL haftaya yeni rekor seviyeleri test ederek başlarken, piyasalar iki ülke ilişkilerine yönelik gelişmeleri izlemeye devam ediyor.

TL'nin yılbaşından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 27'yi buldu.

Arjantin pesosundan sonra yıl içinde dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi olan liradaki kırılganlık sürüyor.

Euro/TL de 6.11'e kadar yükseldi. Yılın başından bu yana euro karşısında TL'nin değer kaybı ise yaklaşık yüzde 32.

Uzmanlar ne dedi?

Dünya gazetesine konuşan İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, ABD ve Türkiye arasındaki gerilimin bitmesine yönelik net bir durumun olmadığını ve stresin tamamen dolar/TL üzerinde biriktiğini söyleyerek, "Kurda zaten bir hassasiyet vardı, hassas dengeler daha da ciddileşti. Dolar/TL'de 5 seviyesinin üzerine oturabilecek bir tablo var ancak ileride ABD ile ilgili net adımların atılması ve bu adımların yumuşamaya doğru evrilmesi kurda yumuşamayı da beraberinde getirecektir" dedi.

Stratejist Cüneyt Paksoy Bloomberg HT'ye kurdaki hareketin devam edebileceğini söyledi. Paksoy "enflasyondaki yükselme eğilimi, risk priminin yükselmesi, 10 yıllık tahvilde rekor kırılması, yabancı algısının negatif seyretmesi, dolar endeksinin seyri dolar üzerinde kriter ama yükselişi tetikleyen yegane etki ABD ile olan iletişim" dedi.

Merkez Bankası, rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkâni oranı üst sınırını yüzde 45’ten yüzde 40’a düşürdü.

Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 2,2 milyar dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçecek.

Haber siteleri dolar/TL kuru haberi paylaşırken yeni bir rekor haberi geliyor. Türk lirasındaki değer kaybı sosyal medyanın da gündeminde...

Dünya, Bloomberg HT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir