Tüm Zamanların En Büyük Savaşlarında Görev Almış Birbirinden Yetenekli Hayvanlar

117PAYLAŞIM

İnsanların yarattıkları felaketlerden aslında çoğu zaman hayvanlar zarar görüyor. Yaşanan yıkımlarda birçok hayvan da telef oluyor fakat onları maalesef görmezden geliyoruz. Aynı şekilde birçok büyük savaşta hayvanlar, yetenekleriyle savaşın gidişatına katkıda bulunmuş;

Kaynak: https://www.neoldu.com/dunya-savaslarind...

İkinci Dünya Savaşı'nda Esir Alınan Köpek: Judy

Judy, II. Dünya Savaşı’nda esir alınan tek hayvan. 3 yıl boyunca Japon esir kampında yaşamış. Pek çok kez ölümden kurtulmuş. 1946 yılında kendisine Victoria Nişanı verilmiş.

Erzak Yükleyen Fil: Lizzie

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Lizzie Amerikan askerlerine birçok yönden yardım etmiş. Burada Hindistan'da bir uçağa malzeme yüklüyor. Ayrıca birlikteki askerlerle futbol oynamayı da öğrenmiş.

Ulak Kuşu: Cher Ami

Bu görüntü İngiliz tankından komutanlara ve cephe gerisine mesaj iletmek üzere hazırlanırken çekilmiş. I. Dünya Savaşı'nda güvercinler oldukça etkili olmuş, yüzlerce askerin kurtulmalarını sağlamış. Bu sebeple 2. Dünya Savaşında İngiltere savaşta kullandıkları güvercin sayısını 250.000’e çıkarmış ve savaştan sonra birçok güvercine başarılarından dolayı devlet nişanı verilmiş.

Birinci Dünya Savaşı’nda çarpışan köpek: Çavuş Stubby

Çavuş Stubby, I. Dünya Savaşı sırasında ABD için savaşan ünlü bir savaş köpeğiymiş. Stubby, başarılarıyla kendi sahibini bile geride bırakmış. Fransa’da hava saldırılarını haber vermiş, yaralıları tespit etmiş ve bir Alman ajanını yakalamış.

Somme Muharebesi'nin maskotu olan Tilki

Bu tilki Fransa'da gerçekleşen 1 milyondan fazla zayiat ile I. Dünya Savaşı'nın en büyük çarpışmalarından birine sahne olan Somme Muharebesi'nin 32. Uçak Filosu’nun maskotu olmuş.

HMS Zırhlı Gemisi'in Maskotu: Togo

Birinci Dünya Savaşı'nda HMS Zırhlı Gemisi'in maskotu haline gelmiş olan kedi Togo bir topun içinde kestiriyor.

Bir Gözetleme Güvercini

Almanlar, Birinci Dünya Savaşı sırasında üzerlerinde kameralar bulunan güvercinleri kullanmışlar. Bu güvercin de onlardan biri.

Asker Dostlarıyla Poz Veren Köpek

Hayvanlar yalnızca askeri işler yapmamış aynı zamanda savaşın yorgunluğu ve stresiyle boğuşan askerlerin kafalarının dağılmasını biraz olsun keyfilenmelerini de sağlamışlardır. Burada bir köpek ile zaman geçiren askerleri görüyoruz.

Savaş Gemisi'nde kendine özel hamağı bulunan kedi: Convoy

HMS Hermione gemisinin maskotu haline gelen ve onlarla yolculuk eden kedi için askerler, ona özel bir hamak yapmış.

Bir Alman savunma köpeği;

1918'de siperlerdeki askerlere katılmak için sıçrıyor, aynı zamanda Alman hatlarına gerekli mesajları iletiyor.

Arama Kurtarma Köpeği: Rip

Arama Kurtarma köpeği Rip, 1940 ve 1941 arasında, Londra hava saldırılarında yaralanan 100 kişiyi kurtarmış. 1945'te yaptığı kahramanlıkları için onurlandırılmış.

Denizci Kedi: Simon

HMS Ametist'in maskot kedisi olan Simon, Çin İç Savaşı sırasında 101 gün boyunca gemideki sıçanları öldürerek gemideki askerlere fayda sağlamış.

Savaş Atı: Çavuş Reckless

Kore Savaşı’nın bir savaş atı olan Çavuş Reckless, savaş alanına düşman ateşi altında askerlere mühimmat sağladığı için iki Gazi Nişanı almış.

Bomboacı Köpek: Theo

Afganistan'da görev yapan bomba koklama köpeği Theo, kahramanca çabaları için askeri onurla ödüllendirilmiş ve dinlenmesi için bırakılmış.

Siperde Doğan Eşek: Jimmy

Bu eşek bir I. Dünya Savaşı siperinde doğmuş ve ona yüksek askeri onur ödülü verilmiş. 1916'da çekilmiş bu fotoğrafta, bir asker istirahat eden Jimmy'yi besliyor.

Yaralıları Taşıyan Develer

Develer, 1914'te Hindistan'ın Kuzeybatı Sınırını geçerken yaralı askerleri sırtlarında taşırlarmış..

Mesaj İleten Kedi

Bir Rus askeri 1940'larda müttefiklere mesaj göndermek için kullandıkları kediyi göndermeye hazırlanıyor.

I. Dünya Savaşı sırasında mesaj taşıyan köpeklerden bir başka fotoğraf;

İkinci Dünya Savaşı’nda madalya alan atlar: Olga, Upstart ve Regal

I. Dünya Savaşı'nda gaz saldırısından korunmak için maske takılan atlar.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
suspicious

hani güvercin Cher Ami? :(

bykzlt

İçerikte ikinci dünya savaşında Polonya topçu birliğinde görev yapan onbaşı ayı wojtek'e (Polonya'lı askerler tarafından İran'da bulunan Wojtek'e çingeneler Azman Mustafa'da dermiş) yer verilmemiş. Polonya’da ve daha bir çok yerde ayı Wojtek’in heykelleri bulunuyor. Silaha dönüştürülen hayvanlar, seçme şansları olmadan binlerce yıldır savaşlarda kullanılıyor. İnsanların mücadelesinde hayvanlarda bedel öder.

Görüş Bildir