Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yüzünüze Tokat Gibi Çarpacak Bir Empati: İnsanlarla Hayvanların Rolü Değişseydi Ne Olurdu?

-

Zekamızın verdiği avantajı kullanarak doğadaki diğer canlıların yaşam haklarını ellerinden almaya o kadar çok alışmışız ki, bu durumun vahametini göremiyoruz. Berlin'de yaşayan İrlandalı sanatçı Barbara Daniels, bu korkunç gerçeğin farkında olan az sayıdaki insanlardan biri. Onun çizimleri sayesinde diğer türler tarafından sömürülmenin nasıl bir his olduğunu biraz olsun anlayabiliyoruz.

Belki bir gün insanlıktan daha üstün bir uzaylı ırkı tarafından gerçek bir empatiye maruz bırakılırız ve işte o zaman bazı şeylerin farkına varırız.

O çarpıcı çizimler:

Kaynak: https://www.instagram.com/barbaradaniels...

1. Onlar bizim derimizi yüzseydi?

2. Peki ya bir fabrikasyon ürünü haline getirilmiş olsaydık?

3. Zevk için katledilseydik?

4. Spor adı altında bir ava dönüştürülseydik?

5. Doğal yaşam alanımızdan koparılsaydık?

6. Köleleştirilseydik?

7. Bir öğüne ziyafet olsaydık?

8. Kim daha vahşi?

9. Kim daha acımasız?

10. Sadece biz insanların hayatı mı önemli?

11. Sirkte roller değişince o kadar da eğlenceli durmuyor değil mi?

12. Tedirgin edici!

13. Bir canlıyı aksesuar olarak kullanma fikri bu açıdan bakıldığında nasıl hissettiriyor?

14. Bir pet shop ürünü olsaydık?

15. Soykırım değil de ne?

16. İnsanlar üzerinde bu deneyler yapılmazsa fareler daha sağlıklı olamaz ki, değil mi?

17. Evet, bunu yapıyoruz!

18. Bu açıdan bakınca da lezzetli görünüyor mu?

19. Türlü türlü deneylere maruz kalsaydık?

20. İnsanları kobay olarak kullanmanın hayvan hayatını kurtardığı savunulsaydı?

21. Besili olsunlar diye kazları şişiriyoruz, peki roller değişseydi?

22. Canlı canlı kaynatılan bir ıstakozun yerinde olmak ister miydiniz?

23. Bir soykırım gibi!

"Food Choices" adlı bir belgeselden:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
busyhususy

onu punu pilmem emme g..tümden şişleme görüntüsü hakkında empati yaptım . sanırım empati yapamıyorum :)

vatan-komurcu-ii

it's enough to make a man kek

paco-hernandez

iyi de kardeş biz yemesek doğanın dengesi gereği bu arkadaşlar birbirini yiyor zaten...

Gizli Kullanıcı

bu canice bi yamyamlık, işkence edilerek öldürülen hayvanları yiyoruz ve neresini yediğimiz belli bile değil yediğimiz et et bile değil adsfghj

feline

Zekayla birlikte sorumluluk artıyor tek mesele bu. Vahşi doğada standart tek bir sorumluluk vardır, hayatta kalmak. İnsan zekası evrildikçe barınak, yiyecek, içecek, savunma gibi temel ihtiyaçları karşılamak için çeşitli opsiyonlar geliştirdi. Böylelikle hayatta kalmayı başaran insanın sorumluluğu hayatı koruma sorumluluğuna evrildi. Gelişen zekam, hayvan üzerinde yapacağım deneyin ona zarar vereceğini idrak edebiliyor. Kürkünden faydalanmak yerine alternatif materyallerden kıyafetler tercih ediyor. Onları şişmanlatmak yerine gereksiz et tüketimini sonlandırıyor. Hapsedilerek, dövüştürülerek eğlence unsuru haline getirilmelerini ise tanımlayamıyorum bile. Doğa kanunlarını çok yanlış savunanlar var onlara tavsiyem bir aslan olmadıkları için orman kanunlarına tabi olmadıklarını anlamaya çalışsınlar. Benliklerinin farkında olan canlıların tabi oldukları kanun, etik vb değerlere sahip çıkarak zekalarını geliştirerek ve onu kullanarak durumları optimize etmektir, yaşamsallığı sürdürmektir.

tubi.or.not.tubi

Emre Toraman arkadaşımızın dediği gibi "Tümüne katılmak mümkün değil. Zevk için ya da endüstriyel/kapitalist amaçlar uğruna yapılanlar kabul edilemez. Ama bunların tümü de kabul edilemez. " Hayvanlar besin zincirinin bir halkasıdır. Doğa bunu emreder. İnsan omnivor yapıda bir canlıdır. Sirkler, hayvanat bahçeleri, akvaryumlar, yunus gösteri merkezleri vs.. kapatılmalı.. Deri satışı yasaklanmalı. Kozmetik sektöründe hayvan ürünü kullanmak yasaklanmalı. İşin yemek kısmından çok bunlara yönelinmeli. Bunlar gereksiz ve vahşicedir. Vegan vejeteryan vs..falan olan arkadaşlar yeme kısmından çok ellerindeki ayaklarındaki kollarındaki yüzlerindeki tırnaklarındaki -ayyy say say bitmiyo- hayvan kalıntılarına baksın..kesip yiyoz ayyy vahşice diyeceklerine ayakkabısına rujuna ojesine vb..kafa yorsun, hayvanları o sektörlerden kurtarsın..

Görüş Bildir