Tüm Türkiye'yi Kendisine Hayran Bıraktı ve Gençlere Cesaret Verdi! Kars Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı Zümran Ömür

1.7bPAYLAŞIM

Yine karşımızda yaptıkları, ürettikleri, tüm çalışmaları ve karakteri ile kendine hayran bırakan bir kadın var. :)

Zümran Ömür, geçtiğimiz hafta içerisinde sosyal medyayı adeta salladı. Kars'taki köylerinde yürüttükleri proje ve dernekleri ile ilgili bilgi verdiği kısacık videosunun Twitter'da yayılması üzerine, Zümran Hanım pek çok gazetecinin ziyaretine ev sahipliği yapmak zorunda kaldı. :) Her haber ve her röportajla beraber Zümran Hanım'ı biraz daha tanıdık ve ilham aldık.

Şimdi biraz ondan bahsedelim...

İşte her şey bu video ile başladı!

Aslında çoktaaan başlamıştı ve bu dernek görmüş olduğunuz başkanı ile harika işler yürütüyordu; fakat biz yeni duymuştuk işte!

Karşınızda Zümran Ömür!

Kars'ın Boğatepe köyünde ikamet etmekte olan, 46 yaşında, ilkokul mezunu, üç çocuk annesi bir kadın.

Biz önce onun şu sıfatından bahsedeceğiz: Kars Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı Zümran Ömür.

Başarılı olmak yahut önemli işler yapmak için büyük şehirlerde yaşama gibi bir zorunluluğun olmadığını daha önce Ümmiye Koçak bize kanıtlamıştı zaten.

İlkokul Mezunu, Ödüllü Yönetmen, Eğitmen Anne Ümmiye Koçak'ın İnanılmaz Hikayesi - onedio.com
İlkokul Mezunu, Ödüllü Yönetmen, Eğitmen Anne Ümmiye Koçak'ın İnanılmaz Hikayesi - onedio.com

Aldığı ödüllerle de, pahalı eğitimlerin, büyük okulların, kalabalık şehirlerin bu hayatta başarıya ulaşmak için gerekli olmadığını gözümüze gözümüze sokmuştu.

Nuran Erden de aynı şekilde, ruhunda yaratma, üretme arzusu olan insanın sınır tanımayacağını göstermişti.

Çobanlıktan Ressamlığa: Yaşadığı Köyü Tuvale Çeviren İzmirli Teyze - onedio.com
Çobanlıktan Ressamlığa: Yaşadığı Köyü Tuvale Çeviren İzmirli Teyze - onedio.com

Zümran Hanım'ın hikayesine başlamadan önce Türkiye dahil dünya genelinde kadınların tarıma ve üretime olan paylarından söz edelim.

Türkiye'de ve dünyada kadınların tarım ve gıda üretimine katılma oranı kayda geçenden çok çok çok daha yüksek. Zira pek çok kırsal alanda, kadınların tarlada çalışması, hayvancılık yapması vesaire gibi işler "fıtratı gereği görev" olarak görüldüğü için; kayıt altına alınmıyor. Dolayısıyla sigortalı ve kayıtlı görünmüyorlar. Bu rakamlar %50'ye katlanabiliyor.

Bu genel durumu düşününce; insanlık olarak en temel, en zaruri ihtiyacımız gıdanın kadınların elinde olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

İşte bu yüzden Zümran Ömür'ün derneği ve projesi çok ama çok önemli!

Mitolojide bile toprakla, şifayla bereketle ilişkilendirilenler güçlerin hep "Tanrıça" olması misali...

Kars Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği 2007 yılında 45 kadın ve 15 erkek tarafından kuruldu. Hepsi de Kars'ın Boğatepe köyünden! Derneğin ana motivasyonu köylerindeki bitki türlerini daha iyi tanımak, verimliliği arttırmak ve bu bitkileri ve tohumları kayıt altına almaktı. Fakat bunların dışında da çok ama çok güzel işler çıkarttılar.

"Üretmeyen toplum yok olmaya mahkûmdur."

Zümran Hanım, viral olan videosunda konuşmaya Fransızca başlıyor. Bitki literatürünü iyi öğrenebilmek için dernekte Fransızca eğitim almışlar.

650 bitki türünün bulunduğu köylerinde bu bitkilerin tıbbi yönlerini, nasıl daha verimli bir şekilde üretilebileceklerini ve kurutulup saklanabileceklerini de öğrenme niyetiyle çıktıkları yolda; Hindistan'dan gelen bir bitki doktoruyla dahi yolları kesişmiş. Hindistanlı doktordan geleneksel yöntemlerin yanında, yeni kremler, yağlar yapmayı, kurutma ve saklama tekniklerini de öğrenen bu dernek üyeleri şu an adeta doğanın kadim bilgilerinin ve bitkilerinin koruyucuları gibi!

Dernek, evet, bitkiler üzerine ve bu bilgileri bir eğitim programı şeklinde ziyaretçilerle de paylaşıyorlar. Fakat dahası var.

Derneğin amacı bir süre sonra sadece bitki konusunu aşmış... Köylülerin sıkıntılarına çare bulmaya çalışırken, mesela, kadınların sosyal hayata daha fazla dahil olmasının kökten bir çözüm olacağını fark etmişler ve buna dair çalışmalar yapmaya başlamışlar.

"Her kadın kendi ailesini ayakta tutarsa Türkiye iyi yerlere gelir. Doğru düzgün erkek çocuk yetiştirelim. Ayakları üzerinde durabilen kız çocukları yetiştirelim."

Evet, "kadın" mevzusuna geliyoruz...

Zümran Hanım 15 yaşında evlendirilmiş. Üç de çocuk sahibi olmuş. Eşi iyi biri çıkmış ve birbirlerini çok sevmişler, mutlu olmuşlar; fakat buna rağmen Zümran Hanım erken evliliklere şiddetle karşı! Her kadının önce kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini belirtiyor.

2010 yılında Türkiye’nin ilk peynir müzesini açtılar!

Kars’ın en meşhur 32 peynirini tanıttıkları bu müze bilgi edinmek ve bu tescilli peynirlerin yapımına dair eğitim almak mümkündü. Bu peynirlerden bazılarının Fransa'ya dahi satıldığını göz önünde bulundurursak aslında; elimizde nasıl bir kültür olduğunu ve yeterince değerlendirmediğimizi görebiliriz.

"Fenomenlik bizim işimiz değil, biz köy kadınıyız."

Gördüğü ilgi üzerine bu açıklamayı yapan Zümran Hanım, açıkçası günümüz "sosyal medya fenomenlerinden" fazlası bizim gözümüzde. Zira toplum tarafından baskılanan kadınlara ilham veriyor, cesaret veriyor ve örnek oluyor.

Kars'a eko turizm dahilinde gelen turistleri sular seller gibi konuştukları Fransızcalarıyla ağırlayan bu derneğe hayran olmamak elde değil.

Siz de gidin, ziyaret edin ve toprağa ve doğaya dair o bilgeliklerinden birazcık edinin. Hem de peynir yersiniz :)

Zümran Hanım'a tüm çalışmaları için ve verdiği ilham için çok teşekkür ediyoruz.

İşte Türk kadını!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ilhan-colak2

irlilja

Sen ne güzel, ne özel bir kadınsın

caxxo

Helal olsun yolum duserse Fransizca ogretecem insallah.

gizemyeniklerr

bravo

98hayri

geçen adanaki 6 köy de chp liydi bu köyde chp li ne kadar tuhaf değilmi. akp li köyler sadece makarnayla beslendiği için sanırım

Görüş Bildir