Tüm Gelişmeler ile Bir Darbe Girişimi ve Türkiye'nin En Uzun Gecesi

 > 
4.5bPAYLAŞIM

Türkiye inanılması güç bir gece yaşadı... İlk olarak akşam saatlerinde İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri askerler tarafından trafiğe kapatıldı.  Ankara'da ve İstanbul'da çok sayıda askeri jet 'alçak uçuş' yaptı.

Vatandaşlar ne olduğunu anlamaya çalışırken ilk açıklama Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi. Yıldırım, bir kalkışma girişiminin olduğunu belirtti ve ekledi: 'Bu girişime izin verilmeyecektir. Bunu yapanlar en ağır bedeli ödeyeceklerdir.'

Türk Silahlı Kuvvetleri resmi sitesinde yapılan açıklamada 'Ülke yönetimine bütünüyle el konmuştur' denildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın rehin alındığı öğrenildi.  Akar sabah saatlerinde kurtarıldı. TRT'de 'Yurtta Sulh Konseyi' adı altında darbe bildirisi okutuldu, ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağının uygulanacağı belirtildi...

Anadolu Ajansı, F16'ların bir helikopteri düşürdüğünü ve Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na yapılan saldırı sonucu 17 polisin şehit olduğunu duyurdu.

Saatler 02:30'u gösterdiğinde ise Türkiye'nin kalbinde, TBMM binası bombalandı, Genelkurmay'a ateş açıldı ve saldırılar gece boyu sürdü.

CNN Türk, Doğan Medya Center binasına bir grup asker zorla girdi. Bu görüntüleri Türkiye naklen izledi. Canlı yayına askerler ve kanal çalışanları arasındaki tartışmaların ve silahların sesi duyuldu.

Erdoğan Marmaris dönüşü İstanbul'da yaptığı açıklamada Marmaris'te kaldığı otelin bombalandığını söyledi ve 'Benim Genel Sekreterimi alıp götürdüler' açıklamasında bulundu. Bunun bir vatan ihanet hareketi olduğunu belirten Erdoğan, bedelinin ağır olacağını vurguladı.

Sabah saatlerinde Gölbaşı Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada Ankara'daki saldırılarda 42 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. İstanbul'dan da can kaybı ve yaralı haberleri geldi. Bin 374 TSK mensubu gözaltında. Darbe planının başında kim var, '15 Temmuz Darbe Girişimi' olarak tarihe geçecek bu uzun gecenin bilançosu nedir? Henüz netleşmedi. Sıcak gelişmeler gelmeye devam ediyor. 

Dün akşam saatlerinden bu yana yaşanan gelişmeleri derledik...

Haber önce sosyal medyada duyuldu...

Sosyal Medya'dan paylaşılan görüntülerde güvenlik önlemlerine askeri unsurlarında katıldığı görüldü.

İstanbul'daki köprüler tek yönlü olarak trafiğe kapatıldı. TSK, medya aracılığıyla 'Ülke yönetimine bütünüyle el konulmuştur' açıklamasını yaptı.

Ayrıca Ankara semalarında askeri jetlerinin uçtuğu yönünde tweetler de paylaşıldı.

Doğan Haber Ajansı, Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındığını ve Genelkurmay'ın önünde çok sayıda ambulansın hazır bulundurulduğunu duyurdu.

Ajans Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün tüm personeli göreve çağırdığı bilgisini de geçti.

Asker vatandaşa 'evinize gidin' dedi

Ajanslardan Boğaziçi Köprüsü'nde Avrupa istikametinde trafiğin tamamen durdurulduğu bilgisi geçti

Reuters'ın görgü tanıklarına dayandırdığı habere göre Başkent Ankara'da silah sesleri duyuldu

İlk açıklama Başbakan Yıldırım'dan: Bu bir kalkışmadır

Başbakan Binali Yıldırım konuyla ilgili şunları söyledi:

"Askerin içerisinde bir grubun kalkışması söz konusu. Bunun yapanlar en ağır bedeli ödeyecektir

Demokrasiye ve milli iradeye kalkışma var. Buna izin vermeyeceğiz. Demokrasiden asla taviz verilmeyecek. Yapanlar en ağır bedeli ödeyecek

Başbakan Yıldırım: "(Askeri kalkışma iddiası) Kim olduğu, hangi amaçla hareket ettiklerini kısa sürede anlayacağız ve gereğini yapacağız. Milletimiz rahat olsun, asla ve asla yasa dışı, demokrasiyi kesintiye uğratacak faaliyetlere müsamaha göstermeyeceğiz."

Başbakan Yıldırım, bu kalkışmaya karşı güvenlik güçlerinin harekete geçtiğini de vurguladı.

Al Jazeera Türk muhabiri, 'darbeye teşebbüs' soruşturması başlatıldığını duyurdu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 'darbeye teşebbüs' soruşturması başlattı.

Bakanlıklara gönderilen 'Sıkıyönetim Direktifi': "Ülke yönetimine bütünüyle el konmuştur"

Açıklama şu şekilde; 

"Türk Silahlı Kuvvetleri; anayasal düzeninin, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin tekrar temin ve tesisi; ülkede hukukun üstünlüğünün yeniden hakim kılınması; bozulan asayiş düzeninin tekrar sağlanması; maksadıyla ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur. Tüm uluslararası anlaşmalarımız ve taahhütlerimiz geçerliliğini korumaktadır. Tüm dünya ülkeleri ile iyi ilişkilerimizin devam edeceğini temenni ederiz."

TRT 1'de okunan 'Yurtta Sulh Konseyi'nin bildirisi 📹

Erdoğan'ın evinin önünde güvenlik önlemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evinin bulunduğun Üsküdar Kısıklı Caddesi'nde polis güvenlik önlemleri aldı. Cadde trafiği her iki yönde özel harekat polisleri tarafından kapatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama: "Milletimi meydanlara davet ediyorum"

Erdoğan CNN Türk yayınında şunları söyledi:

"Bugünkü bu gelişme gerçekten Silahlı Kuvvetlerimizin içindeki bir azınlığın ne yazık ki kalkışma hareketidir. Bu malum yapıya ait, paralel yapılanmanın teşvik ettiği, üst akıl olarak onların kullandığı bir harekettir. Ülkemizin, birliği, beraberliği, bütünlüğüne yönelik bu harekete karşı inanıyorum ki milletçe vereceğimiz güzel bir cevapla bunlar gerekli cezayı alacaklardır." ifadelerini kullandı.

"Meydanlara ve havalimanlarına davet ediyorum" 

"Bu arada milletime de bir çağrı yapıyorum, oda şudur, milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum, havalimanlarına davet ediyorum ve milletçe meydanlarda, havalimanında toplanalım ve bunların o azınlık grubu, tanklarıyla, toplarıyla gelsinler ne yapacaklarsa halka orada yapsınlar. Halkın gücünün üstünde bir güç ben tanımadım bugüne kadar." 

"Bedelini çok ağır ödeyecekler"

"Şu anda bu milletin imkanlarıyla ortaya konmuş olan tankı, topu, uçağını, helikopterini kullanarak milletin üzerine gelmenin bedelini bunlar çok ağır ödeyeceklerdir. Bu konuda gerek Cumhurbaşkanı olarak gerek Başbakanımız, hükümetimiz olarak bizler atılması gereken adımlar neyse dik durmak suretiyle bu adımı atacağız."

Erdoğan'ın kameralar karşısında ilk açıklaması ise şöyleydi: 'Üstesinden gelinecek'

Marmaris'te Grand Yazıcı Mares Otel'de kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki açıklamasında ise şu ifadeleri kullandı:

 "Malum yapıdan bir takım odaklar girişimde bulunmuştur. Bunun da üstesinden gelinecek. Bütün halkı havalimanlarına, meydanlara, sokaklara bekliyorum. Bunun da üstesinden geleceğiz. Milletimiz rahat olsun. Başbakanımız da gerekli açıklamayı yapmıştır. Bu işe karışan polisler de dahil en ağır şekilde cezalandıracağız."

Birinci Ordu Komutanı Dündar: 'Endişe edecek bir durum yok'

İstanbul ve Ankara'daki askeri kalkışmayla ilgili açıklama yapan Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, "Birinci Ordu Komutanlığı içinde küçük bir grubu temsil ediyorlar. Endişe edecek bir durum yok, bunlara katılmayan ve şu anda emir komuta zinciri içinde olan diğer birliklerle birlikte gerekli tedbirleri alıyoruz." dedi.

Ümit Dündar, "Bu olaylar meydana geldiği andan itibaren Sayın Valimizle bir araya gelip İstanbul üzerine yoğunlaştık. Buradaki problemi çözmek için çalışıyoruz." dedi.

DHA, Boğaziçi Köprüsü'nden geçmek isteyenlere ateş açıldığını duyurdu

@yavuzselimgunes 

01.10 itibariyle Boğaziçi Köprüsü tarafından gelen silah sesleri

@mahmutcinarbey

Reklamcı Erol Olçak ile 16 yaşındaki oğlu hayatını kaybetti

Boğaziçi Köprüsü'nde Asker Silah Kullandı: 2 Ölü - onedio.com
Boğaziçi Köprüsü'nde Asker Silah Kullandı: 2 Ölü - onedio.com

Genel Kurul'da 100'den fazla vekil nöbet tuttu. TBMM yakınlarından peşpeşe patlama sesleri duyuldu

Anadolu Ajansı Meclis'e birden fazla bomba atıldığını duyurdu. İçeride bulunan vekiller Twitter aracılığıyla iyi olduklarını bildirdi.

TBMM'de ilki Dikmen kapısı, ikincisi ziyaretçi kapısında olmak üzere toplam 4 patlama gerçekleştiği belirtildi.

CNN Türk'e giren bir grup asker yayını kesti ve çalışanları dışarı çıkardı.

Canlı yayına çalışanlar ile askerler arasındaki tartışmanın sesleri yansıdı. Bu anlarda bir kaç el de silah sesi duyuldu.

Daha sonra bina önünde toplanan kalabalık 'asker dışarı' sloganları atmaya başladı.

CNN Türk binasındaki durumu Nevşin Mengü anlattı

Saat 04.30 sularında CNN Türk tekrar yayına başladı. CNN Türk ve Kanal D'nin olduğu Doğan Medya binasındaki askerler gözaltına alındı.

Askerler Hürriyet, Kanal D ve CNN Türk Binalarına Girdi - onedio.com
Askerler Hürriyet, Kanal D ve CNN Türk Binalarına Girdi - onedio.com

Erdoğan'dan yeni açıklama: Genelkurmay Başkanı’ımızın durumunu bilmiyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "Şu anda yapılan bir hareket ihanet hareketidir. Bir ayaklanma hareketidir ve bu vatana ihanetin bedelini de çok ağır ödeyecekler" dedi. 'Benim Genel Sekreterimi alıp götürdüler' diyen Erdoğan Genelkurmay Başkanı'nın akıbetini bilmediği söyledi.

Erdoğan'ın son açıklamalarının tamamı:

'Vatana İhanet Hareketinin Bedelini Çok Ağır Ödeyecekler' - onedio.com
'Vatana İhanet Hareketinin Bedelini Çok Ağır Ödeyecekler' - onedio.com

Havanın aydınlanması ile TBMM binasındaki tahribat ortaya çıktı

Gölbaşı Savcılığı Ankara'daki saldırılarda 42 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu

Hürriyet ve CNN Türk binasını basan askerler 05.10 sularında gözaltına alındı

Günün aydınlanması ile askerler tarafından yapılan tank atışı, bir TOMA’ya ve sivil araca isabet etti

TOMA'nın tahrip olması ile etrafa saçılan şarapnel parçalarının etrafa saçılması ile 3 kişinin yaralandığı açıklandı.

Reuters haber ajansı, İstanbul Boğazı'nın deniz trafiğine kapatıldığını duyurdu.

Boğaziçi Köprüsü'nde asker polise teslim oluyor...

Genelkurmay Başkanlığı’na vekaleten 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar atandı...

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Türkiye genelinde 336 kişi gözaltına alındı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın yakınlarına 2 bomba atıldı: 5 ölü

AA'nın verdiği bilgiye göre Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin yakınlarına 2 bomba atıldı. Saldırı sonucu ilk bilgilere göre 5 kişi hayatını kaybetti.

TSK resmi sitesinden son açıklama: 'Yurtta sulh harekatı kararlı şekilde devam etmektedir'

29 albay ve 5 general, İçişleri Bakanı Efkan Âlâ tarafından görevden uzaklaştırıldı

Türkiye genelinde 754 TSK mensubu gözaltında

AA: 'Genelkurmay Bahçesi'nden çıkan tank ateş açtı'

Anadolu Ajansı: Genelkurmay Başkanlığı’ndan dışarıya çıkarılan tank, barikat amacıyla kurulan kamyonların olduğu bölgeye ateş açtı.

Harbiye Orduevi ve TRT Radyo binası sabah 05.45 sıralarında polisin kontrolüne geçti

Akıncı Üssü basıldı Hulusi Akar kurtarıldı

Darbe yanlısı askerlerin merkez üslerinden olduğu belirtilen Ankara'daki Akıncı Hava Üssü basıldı ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar kurtarıldı.

Jandarma Genel Komutanlığı polis tarafından ele geçirildi

Emniyet, Jandarma Genel Komutanlığı'nda 16 askerin öldürüldüğünü açıkladı.

Başdanışman Mustafa Varank'ın ağabeyi öldürüldü

Cumhurbaşkanına en yakın isimlerden biri olan Mustafa Varank'ın ağabeyi İlhan Varank'ın dün gece öldürüldüğü bilgisini Ankara milletvekili Yalçın Akdoğan paylaştı.

Görüş Bildir