Tuhaflıklarından Ziyade Güzellikleriyle Dikkat Çeken 20 Olağanüstü Manzara

-

Binaların arasında yaşayan bizler, bazen doğada nasıl güzellikler olabileceğini düşünmüyoruz bile... 

Biz hayatlarımızı teknolojinin, binaların, arabaların, şehir gürültüsünün arasında geçirirken, doğa kendi oyununu oynayarak eşsiz güzelliğine güzellik katmaya devam ediyor. İşte karşınızda birbirinden özel ve güzel oluşumlarıyla 20 olağanüstü manzara!

Kaynak: http://all-that-is-interesting.com/surre...

1. Caño Cristales Nehri (5 Rengin Nehri), Kolombiya

Macarenia clavier adlı nadir bulunan bir bitki bu nehrin mevsime göre gökkuşağının her rengine dönüşmesini sağlıyor.

2. Deadvlei, Namibya

Bir manzaradan ziyade sürrealist bir resme benziyor olsa da, bu tuhaf turuncu "gökyüzü" uzaktan belli belirsiz görünen 305 metrelik kum tepecikleridir. Bu ağaçların 600-700 yıl kadar önce öldüğü tahmin ediliyor, fakat doğaya karışmaları için yeterli nem olmadığında hala olduğu gibi duruyorlar.

3. Serranía de Hornocal (14 Renkli Dağ), Arjantina

UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan bu renkli ve dik dağ kümeleri aşınmış mineraller tarafından oluşturulmuştur.

4. Marble Caves, Şili

Şili Marble Caves'in bu yumuşak şekilleri yıllar boyunca dalgalar tarafından oluşturulmuştur. Bu arada, okyanusun yansıması yüzey rengini maviye dönüştürüyor.

5. Coyote Buttes, Arizona

Diğer adıyla "Dalgalar" olarak bilinen bu muhteşem kumtaşı oluşumu -18  metre genişliğinde 35  metre uzunluğunda-  bin yıl içerisinde aşınmış  Jura Çağı kayalarından oluşmaktadır.

6. Devler Kaldırımı, İrlanda

Dünya'nın nadir kıyı oluşumlarından olan Devler Kaldırımı, okyanus boyunca göz alıcı bir yol oluşturan petek görünümlü taşlardan oluşur.

7. Waitomo Glowworm Caves, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda'nın ünlü ateşböcekleri mağara hücrelerini gece gökyüzündeki yıldızlar gibi aydınlatıyor.

8. Dallol Volkanı, Etiyopya

Etiyopya'nın volkanik yarıklarının sıcak su kaynaklarından gözlerinizi alamayabilirsiniz  -yeşilin ve sarının renklerine boyanmış gibidir-  fakat bu rengini ölümcül klorür ve demir hidroksit karışımından alır.

9. Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı, Çin

Zhangjiajie'nin başka dünyalara aitmişcesine ormanın derinliklerinden yükselerek taş sütünları andıran dağlar Çin'in güzellikleri arasında..

10. Fly Geyser, Nevada

Bir çeşit uzaylı yapısı gibi görünmesine rağmen, bu olağanüstü manzara yüzeye insan eli ile taşınan jeotermal sular tarafından şekillenmiştir.

11. Büyük Mavi Çukur, Belize

Doğanın bu olağanüstü sanat eseri aslında okyanusun 121 metre derinliğine kadar uzanan, mükemmel bi gece mavisi oluşturan devasa bir su altı obruğudur.

12. Kristal Mağarası, Meksika

Geniş ve büyük çoğunlukla köprü şeklindeki jips taşları bu eski gümüş madenini oluşturmuştur.

13. Kırmızı Sahil, Çin

Sonbaharın gelişi ile, Kırmızı Sahil'in kıyıların yetişen çok sayıda yosun olgunlaşma dönemine kızılın farklı renklerine bürünüyor.

14. Salar de Uyuni Gölü, Bolivya

Yere düşen biraz yağmurdan sonra, Salar de Uyuni Gölü -Dünya'nın en büyük tuz çanağı- ziyaretçilerini gökyüzünün sonsuz yansıması ile başbaşa bırakır.

15. Tsingy De Bemaraha Ulusal Park, Madagaskar

Tsingy De Bemaraha aşınmanın farklı bir boyutunu gözler önüne seriyor. Bu kez, alanı orman gibi taşlara dönüştüren hem dikey hem de yatay aşınma ile oluşuyor.

16. Pamukkale, Türkiye

Saf beyaz kalsiyumun dalgacık şekillerinde olan, Dünya'nın herhangi bir yerinde olabileceğinden daha etkili bir şekilde taraçalı kalıplar içerisindeki ılık mineral suyundan oluşan doğal havuzlardır.

17. Sokotra, Yemen

Hint Okyanusu'ndaki bu ada, ejderin kanı ağacından tipikleştirilmiş -ismini taşıdığı kırmızı özden alır-  dikkat çekici jeolojik ve botanik özelliklere sahiptir.

Ejderin kanı ağaçlarının yanısıra Sokotra'nın tarih öncesini de yansıtan şişe ağaçlar bulunur. Samhah adasının yakını Dünya üzerinde bu ağacın bulunduğu tek yer olabilir.

18. Grand Prismatic Spring, Wyoming

Grand Prismatic Spring yalnızca Yellowstone Ulusal farkında değil, Amerika'da da en büyük sıcak su kaynağıdır.

19. The Richat Structure (Sahra'nın Gözü), Moritanya

Sahra'nın Gözü olarak da bilinen bu yer, yaklaşık 40 kilometre genişliğinde aşınmış muazzam bir daire şekilde  tepedir. Öyle ki bilim adamları uzunca bir süre bu yerin asteroid etkisi ile oluştuğunu düşünmüşlerdir.

20. Bryce Kanyonu Ulusal Parkı, Utah

On milyonlarca yıl boyunca, erozyon Bryce Kanyon amfi tiyatrosunun bu kendine özgü büyülü yapısını şekillendirmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ipekates

#4 #10 #18 fotoşok???????

ipekates

yok tofoşok

ipekates

fotoğraf** xd

Görüş Bildir