Görüş Bildir
Haberler
TÜBİTAK İddianamesi Kabul Edildi

TÜBİTAK İddianamesi Kabul Edildi

TÜBİTAK'ta, 'usulsüz işe alım yapıldığı ve terör örgütüne para toplandığı' iddialarıyla 8 kişi hakkında hazırlanan iddianame mahmede kabul edildi. Mahkeme, tutuklu 3 sanığın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını kararlaştırdı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi TÜBİTAK'ta, 'usulsüz işe alım yapıldığı ve terör örgütüne para toplandığı' iddialarıyla 8 kişi hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti. Mahkeme, kabul kararıyla birlikte tutuklu 3 sanığın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını kararlaştırdı.

Anayasal Düzene Karşı Suçlar Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede İdris Aydın, Mehmet Ertaş, Sefer Yıldırım ve Recep Kanbay 'müşteki', Ali Veysel Tunç, Ersin Güçlü, Vedat Küçük, Mustafa Tatli, Vedat Babacan, Hüseyin Yavuz, Murat Gökşen ve Bekir Konya 'sanık' olarak gösterildi.

İddianamede, mağdurların işe girmelerini sağlayan ve kod ismi kullanan kişilerin büyük bir kısmının TÜBİTAK çalışanı olduğu, 'Fethullah Gülen Cemaati adına toplantı yaptıkları ve toplantılarda zorla himmet adı altında para temin ettikleri' ileri sürüldü.

'Himmet ödemeyen işten çıkarılır' iddiası

Cemaat'e para sağlamak amacıyla kurban parası ile 2011, 2012, 2013'te mağdurların bankalara yatırılan maaşlarına karşılık promosyon amacıyla verilen 500'er liranın da  Cemaat adına toplandığı öne sürülen iddianamede, himmet paralarını mağdurların ödememesi halinde işten çıkartılmakta tehdit edildiği, ayrıca örgütün basın yayın kuruluşlarının çıkardığı gazete ve dergilere zorla abone yapıldığı savunuldu.

Kurban bayramları öncesi örgüt tarafından müştekilerden 'kurban bedeli' adıyla para toplandığı, zekat, fitre, sadaka adı altında sürekli para talep edildiği belirtilen iddianamede, toplanan paraların örgütün yöneticilerine verilerek ekonomik kaynak sağlandığı ve terör örgütünün finansmanının temin edildiği kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin 'icbar suretiyle birden fazla irtikap' ile 'terör örgütüne finans sağlamak' suçlarından ayrı ayrı cezalandırılması talep edildi.

3 sanık tahliye edildi

Ankara, iddianamenin kabulüyle birlikte tensip tutanağını da hazırladı ve tutuklu sanıklardan Hüseyin Yavuz, Vedat Babacan ve Murat Gökçen'in tahliyelerine karar verdi. Bu sanıkların yurt dışına çıkışına yasak getirildi.

Soruşturma kapsamında 6 kişi tutuklu bulunuyordu. Sanıklardan 2'si ise halen firari.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma çerçevesinde Ankara, İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Çanakkale'de eş zamanlı operasyon düzenlemişti.

Operasyon kapsamında, şu ana kadar, hakkında gözaltı kararı çıkarılan çoğu TÜBİTAK'a bağlı Marmara Araştırma Merkezi (MAM) görevlisi 28 kişiden 17'si gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 8'i tutuklanmıştı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın