Görüş Bildir
Haberler
TÜBİTAK ‘Eksik Evrak’ Diyerek Projelerini Kabul Etmedi: Manisalı Lise Öğrencilerine Harvard’dan Davet Geldi

etiket TÜBİTAK ‘Eksik Evrak’ Diyerek Projelerini Kabul Etmedi: Manisalı Lise Öğrencilerine Harvard’dan Davet Geldi

Yasin Arslan
09.04.2018 - 15:16 Son Güncelleme: 09.04.2018 - 16:17

Manisalı dört lise öğrencisi biyoloji ve kimya alanında iki proje hazırlayarak TÜBİTAK'a başvurdu. Kobalt 60'dan alternatif enerji üretikleri proje ve bitki yağlarının havadaki bakterileri temizlemesine yönelik proje TÜBİTAK tarafından 'eksik evrak' gerekçesi ile reddedildi. Reddedilen projeler hem Harvard'dan hem de Almanya'da yapılacak Uluslararası Sanat ve Bilim Konferansı'ndan davet aldı. 

4 öğrencinin hazırladığı kimya ve biyoloji alanındaki 2 proje Harvard'ın dikkatini çekti.

4 öğrencinin hazırladığı kimya ve biyoloji alanındaki 2 proje Harvard'ın dikkatini çekti.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre, Doğa Koleji 10'uncu sınıf öğrencisi Göktuğ Altıparmak ve 11'inci sınıf öğrencisi Seda Erol, melisa, okaliptüs ve karanfil yağlarının havadaki bakteriler üzerindeki etkisi ve bu yağların bakterileri temizlemesine yönelik bir proje hazırladı.

Aynı okulun 10'uncu sınıf öğrencileri Yusuf Ergül ve Bengisu Şentürk ise Kobal 60 izotopunun alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilirliği üzerine bir çalışma yaptı.

'TÜBİTAK için başvurduğumuz bu proje için Harvard'dan davet aldık'

'TÜBİTAK için başvurduğumuz bu proje için Harvard'dan davet aldık'

Harvard Üniversitesi'nden davet alan projeyi anlatan biyoloji öğretmeni Nuray Avcı, 'Projemizi ağustos ayından bu yana hazırlıyoruz. İnsanların toplu olarak yaşadığı hastaneler, toplu taşıma araçları, okullar gibi alanlarda üst solunum yolu hastalıklarının çoğaldığını tespit ettik. Bununla ilgili olarak havalandırmaların rutin temizliğinin yapılması gerekiyor; ancak bu temizlikte kullanılan maddeler tamamen kimyasal olup, alerjiye neden olabiliyor. Biz yaptığımız çalışmada doğal ürünler olan aynı zamanda antiseptik özelliğini bildiğimiz melisa, okaliptus ve karanfil yağlarını kullandık. TÜBİTAK için başvurduğumuz bu proje ile Harvard'dan davet aldık' dedi.

'Çok heyecanlıyız ve çok mutluyuz'

'Çok heyecanlıyız ve çok mutluyuz'

11'inci sınıf öğrencisi Seda Erol ise çok mutlu olduklarını belirterek şöyle devam etti: ''Klima filtrelerinden örnekler aldık, bakterilerin kolonileşmesini gözlemledik. Ardından bitkisel yağların etkisini araştırdık ve melisa, okaliptus ve karanfil yağlarını bakterilerin üremesini önemli derecede sınırlandırdığını, hatta azalttığını gözlemledik. Yaptığımız proje sonunda Harvard'da bilimsel konferans sunumu için davet aldık. Çok heyecanlıyız ve çok mutluyuz.''

'Bu projenin özellikle kanserli hastalar için daha yararlı olacak'

'Bu projenin özellikle kanserli hastalar için daha yararlı olacak'

10'uncu sınıf öğrencisi Göktuğ Altıparmak da ucuz maliyetli gaz antiseptik üretmeyi hedeflediklerini ancak havadaki bakterileri ciddi manada azaltıklarını gözlemlediklerini anlattı. Bu projenin özellikle kanserli hastalar için daha yararlı olacağını belirten Altıparmak, ''Kanserli hastaların akciğerleri bakterilere karşı daha dirençsiz oluyor, bunlara da çok ciddi bir yarar sağlayabileceğini düşünüyorum. Projemiz TÜBİTAK'tan kabul göremedi; ama canları sağ olsun. Sonuçta ülkemiz için çalışıyoruz. Harvard'dan davet aldık, oraya gideceğiz'' dedi.

'Kobal 60 izotopunun alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilirliği' üzerindeki araştırmalarıyla Uluslararası Sanat ve Bilim Konferansı'na davet edildiler.

'Kobal 60 izotopunun alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilirliği' üzerindeki araştırmalarıyla Uluslararası Sanat ve Bilim Konferansı'na davet edildiler.

Harvard Üniversitesi'ne ve Almanya'nın Münih kentinde düzenlenecek Uluslararası Sanat ve Bilim Konferansı'na ''Kobal 60 izotopunun alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilirliği'' üzerindeki araştırmalarıyla davet edilen 10'uncu sınıf öğrencileri Yusuf Ergül ve Bengisu Şentürk de büyük gurur yaşadıklarını söyledi.

'Elektrik enerjisi üreterek gereken alternatif enerjiyi temin etmiş olduk'

'Elektrik enerjisi üreterek gereken alternatif enerjiyi temin etmiş olduk'

Öğrencilerle birlikte projeyi hazırlayan kimya öğretmeni Serpil Yazıcı, alternatif bir enerji sunmak istediklerini belirterek şöyle devam etti: ''Geçen mayıs ayında projemiz için çalışmaya başladık. Günümüzün problemlerinden en başta geleni enerji ihtiyacıdır. Biz de alternatif bir enerji sunmak istedik. Alternatif enerji kaynağı olarak elementler üzerinde araştırma yaptık. Celal Bayar Üniversitesi'nden öğretim görevlisi Gültekin Yeğin bize destek oldu. Radyoaktif bir element olan Kobalt 60 üzerinde çalıştık.''

Kobalt 60'ın yaydığı radyasyonu ısı enerjisine çevirip elektrik elde ettiklerini belirten Yazıcı, nadir bulunan Kobalt 60'ın kritik tesislerde kullanılabilirliğini teorik olarak ispatladıklarını anlattı. Yazıcı, öğrencilerin 20 Mayıs'ta Harvard Üniversitesi'nde projenin sunumunu yapacaklarını da ekledi.

'Kobalt 60 üreten reaktörler kurulduğu taktirde bu enerji kaynağı kullanılabilir'

'Kobalt 60 üreten reaktörler kurulduğu taktirde bu enerji kaynağı kullanılabilir'

Kobalt 60 izotopunun alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilmesine yönelik araştırmalarını anlatan 10. sınıf öğrencisi Yusuf Ergül ise projesini şu sözlerle anlattı:  ''Her geçen gün yeni bir enerji kaynağına ihtiyaç var. Kobalt 60 izotopunu alternatif bir enerji kaynağı olarak düşünebiliriz. Bunu araştırdık ve hesaplamalar yaptık. Ülkemizde Kobalt 60 üreten reaktörler kurulduğu taktirde bu enerji kaynağı kullanılabilir'' dedi.

'1 kilogram kobalt 60 izotopu 10 yıl boyunca 100 hanenin enerji ihtiyacını karşılayabiliyor'

'1 kilogram kobalt 60 izotopu 10 yıl boyunca 100 hanenin enerji ihtiyacını karşılayabiliyor'

Yapılan araştırmalar sonucu 1 kilogram kobalt 60 izotopunun 10 yıl boyunca 100 hanenin enerji ihtiyacını karşılayabileceğini öngördüklerini dile getiren Bengisu Şentürk de 'Teorik olarak da hesaplamalarımız bunu gösterdi. Kobalt 60 izotopu çok bulunamayan bir izotop olduğu için bu izotopun enerjisini kritik tesislerde kullanmayı öngördük. TÜBİTAK'a projemizi gönderdik, ancak TÜBİTAK'tan davet alamadık. Aynı zamanda Harvard Üniversitesi'ne ve Münih Üniversitesi'ne de bu projemizi göndermiştik. Harvard'dan ve Münih'ten davet aldığımız için çok gururluyuz, çok mutluyuz' diye konuştu.

Lise öğrencileri Emir Akdaşçi ve Ege Özlem, hazırladıkları atık maddeden çimento projesi de TÜBİTAK tarafından reddedilmişti👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
730
160
95
21
12
8
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Bence artık Tübitak'tan kabul almama ödülleri de yapılmalı. Adamlar kimi kabul etmezse başarılı oluyorlar :)

putumku

başarılı olmanın ilk adımı: tübitak reddi.

onr gly

: )

Firat Aydin

dinin egemen oldugu yerden bir sey cikmaz.1000 yildir kanitlaniyor.

ZuLmeT

Tübitakçı pall kardeş seninde akraba kontenjanından girdiğini düşünmeye başlayacağım haberin olsun...