Görüş Bildir

etiket The Economist Yazdı: 'Dindar Nesil Yetiştirme Girişimi Ters Tepti, Gençler Dinden Uzaklaşıyor'

Anasayfa > Gündem

Diyanet'in geçtiğimiz haftalarda eşcinseller ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrası başlayan tartışmalar İngiliz The Economist dergisinde yer aldı. Dergi 'İktidarın dindar nesil yetiştirme girişimi ters tepti, genç Türkler dine sırt çeviriyor.' yorumunu yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın ifadeleri Türkiye'de hem tepkileri hem de destek açıklamalarını beraberinde getirmişti.

Ankara Barosu'nun Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ı nefret suçu işlemekle itham etmesi sonrası 'Diyanet İşleri Başkanına yapılan saldırı devlete yapılmış bir saldırıdır' diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barolar ve tabip odaları başta olmak üzere yapılarının yeniden belirlenmesi ve Meclis'e sunulması çağrısında bulundu.

Diyanet'in açıklaması sonrası başlayan tartışmalar The Economist dergisinde de kendine yer buldu.

Diyanet'in açıklaması sonrası başlayan tartışmalar The Economist dergisinde de kendine yer buldu.

Euronews'in aktardığı bilgiye göre, 'Türkiye homofobiye karşı çıkanları soruşturuyor' başlıklı yazısında The Economist, kutsal kitapta yazılanlara bakıldığında Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın dayandığı bir nokta bulunduğunu, Kur'an'da eşcinselliğin iyi görülmediğini yazdı. 

Birçok ülkede eşcinselliğin yasak olduğunu ve hatta bazı ülkelerde bunun ölüm cezasına çarptırıldığı belirtilen haberde, Türkiye'de ise seküler anayasası nedeniyle bunun suç olmadığı hatırlatıldı.

Dergi ayrıca Türkiye'de LGBT gruplarına yönelik toplumda olumsuz bakış açısının olduğunu yazdı.

Dergi ayrıca Türkiye'de LGBT gruplarına yönelik toplumda olumsuz bakış açısının olduğunu yazdı.

'2012 yılında yapılan bir araştırmada Türklerin yüzde 85'inin eşcinsel bir komşu istemedikleri ortaya çıkmıştı. Daha yeni bir araştırmaya göre bu oran yüzde 47'e düştü. Toplumdaki bakış açısı yumuşarken, yetkililer nezdindeki bakış açısı sertleşiyor.'

10 yıl önce Türkiye'nin Avrupa Birliği ile iyi ilişkilere sahip olduğu dönemde Başbakan Erdoğan hükümetinin, cinsiyete dayalı eşitsizliği ve ayrımcılığı yasaklayan sözleşmeyi imzaladığını ve hemen ardından İstanbul'da dev bir Onur Yürüyüşü'nün düzenlendiğini yazan The Economist, bugün o günkü atmosferin ruh halini anlatan çok az şeyin kaldığını, Onur Yürüyüşü'nün yasaklandığını yazdı.

'Gençler dinden uzaklaşıyor...'

'Gençler dinden uzaklaşıyor...'

The Economist, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'dindar nesil' yetiştirme girişiminin arzu edilen etkiyi yapmadı. Yapılan çalışmalar gençlerin dinden uzaklaştığını gösteriyor. Belki bu yüzden iktidar ve Diyanet daha sıkı politikalar uygulamaya karara verdi.' yorumunu yaptı.

The Economist, haberde, Brookings Enstitüsü'nden Ömer Taşpınar'ın 'farklı bir İslam yorumuna müsaade edilmediği' ifadelerine yer verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
604
603
243
58
40
16
11
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Ali Kumru

bütün ateistler birleşse, diyanetin islama verdiği zararı veremezdi.bırakın insanlar nasıl rahat ediyorsa öyle yaşasın.yok türban devlette olmaz yok lgbtiler... Devamını Gör

Gollum

Sadece din için değil, herşey için bu böyle. Bir çocuğa neyi dayatırsanız ondan uzaklaşır. Sürekli yemek ye dediğiniz çocuk yemekten soğur, sürekli ders çalı... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Maalesef müslümanlıkta bunu yapamazsın. Kuran'da açıkça çocuklarınıza dini öğretin diye ayet vardır.

Muhammed Gungor

Komutan logarın dediği gibi dünyalılardan tiksiniyorum özellikle dinciler hatta sadece dinciler hangi din olduğu önemli değil yobazlık beni çıldırtıyor yobaz... Devamını Gör