Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Terk Edilmiş Bir Köy Evinde Ölümünden Sonra Binlerce Negatifi Bulunan Moldovalı Fotoğrafçı: Zaharia Cuşnir’in Hikâyesi

69PAYLAŞIM

Sanat akademisinde sinema eğitimi alan bir öğrenci olan Victor Galuşca, 2016 yılında mezuniyet projesi için Moldova köylerini araştırmak üzere yola çıkar ve fotoğraflarıyla bir döneme ışık tutan Zaharia Cuşnir'in hikâyesi burada başlar…

Yaklaşık dört yıl önce genç bir sinema öğrencisi olan Galuşca, mezuniyet projesi üzerinde araştırma yapmak üzere Kuzey Moldova'daki Roşietici köyüne gider.

Köyde terk edilmiş bir evde yaklaşık yirmi adet eski ve tozlu fotoğraf negatifi bulur. Bulduğu negatifleri öğretmeni Nicolae Pojoga'ya gösterir.

Öğretmenin de desteğiyle Galuşca bir hafta sonra bu gizemli kırsal fotoğrafçıyı araştırmak üzere Roşietici'ye döner.

Terk edilmiş bu evde, bir düzine negatif daha bulur. Tavan arasına çıktığındaysa gerçek bir hazine onu beklemektedir: binlerce negatif içeren bir bavul... Ve böylelikle belgesel niteliğinde olağanüstü güzellikte siyah beyaz fotoğraflar gün yüzüne çıkar.

Zaharia Cuşnir (1912-1993), Raut Nehri üzerindeki Climauți köyünde yaşayan Iacov ve Anna Cuşnir’in onaltı çocuğundan en küçüğü.

Liseden mezun olmadan önce Rogojeni’deki köy okuluna gider. Savaştan önce kısa bir süre coğrafya öğretmeni olarak çalışır. Savaştan sonra bir koyun hırsızını yaralamaktan hapiste yatar.

Hapisten çıktıktan sonra bir çiftlikte çalışırken 'Lubitel-2' makineyle tanışınca hayatı farklı bir yöne girer.

Çalışma defterinde 'sıvacı', 'beton döşemek' ve 'taş taşımak' gibi yoğun işler yer alırken fotoğrafçılığına ilişkin bir kayıt olmadığı da açıkça görülüyor.

Cuşnir'in 1955 civarında fotoğraf çekmeye başladığı biliniyor.

Karısı Daria ve dört çocuğu, dilenciler de dahil olmak üzere herkesi fotoğrafladığı için ona sitem ederler.

1970'e kadar köy yaşamının çeşitli sahnelerini çekerek bize yaklaşık 4.000 fotoğraf negatifi bırakmıştır.

Fotoğraflarının arasında en çok dikkat çekenler, kırsal yaşamın dış ortamda siyah-beyaz doğal ışık altında çekilmiş portreleridir.

Bulunan negatifler belgesel fotoğrafçısı Ramin Mazur tarafından taranır ve Romanya ile Almanya başta olmak üzere birçok yerde sunumları yapılır.

Cartier Editions 2017 yılında Cuşnir’in 204 fotoğrafını kitap olarak yayınlar.

Cuşnir 1993'te öldüğünde köydeki evi boşaltılır.

Kızı Galuşca'ya babasının çoğu zaman eve sarhoş döndüğünden ve bir noktada onun alkolik olduğundan bahsetmiştir. Ancak aynı zamanda onun çiçek fotoğrafları çeken ve bazen de modellerinin yakalarına çiçek takan bir tarafının da olduğunu söylemiştir.

Cuşnir’in yüksek çözünürlükte geniş fotoğraf albümünü Zahari'a adresinde bulunabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Bravo.

mystrotw

severek yaptığını düşünüyorum yada kendinden sonrakilere tarihi bir belge bırakmak kaygısıyla ama ilk ihtimal daha baskın,birde negatif bırakma sebebi galiba teknik imkansızlıklar çünkü bunun özel bir işlemi var fotoğrafçılıkla ilgilenenler daha iyi bilir tabi ben öyle birşeyler hatırlıyorum finalde şudur ki bazen bizim hayattan değil hayatın bizden ne beklediğide önemlidir bir misyonumuz veya hayalimiz varsa yapmalı birşeylere kendi tarzımızla dokunmalıyız yeterince cesursak,bizde bırakabiliriz birşeyler sonrakilere belki kimbilir

Görüş Bildir