Görüş Bildir
Haberler
Tepki Çeken Olay! ABD Polisinden 9 Yaşındaki Siyahi Kız Çocuğuna Biber Gazı

Tepki Çeken Olay! ABD Polisinden 9 Yaşındaki Siyahi Kız Çocuğuna Biber Gazı

Batuhan
01.02.2021 - 14:09

ABD'de yine polis şiddeti tartışılıyor. 9 yaşındaki bir kıza kelepçe takılıp biber gazı sıkılması yerel yetkililerin de tepkisini çekerken polis sendikası 'başka çare olmadığını' savundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD'nin New York eyaletinin Rochester şehrinde polisin 9 yaşındaki siyah bir kız çocuğuna kelepçe takıp biber gazı sıktığı görüntüler tartışma yarattı.

Kelepçeye direndiğinde de biber gazı kullandı

Kelepçeye direndiğinde de biber gazı kullandı

Polis Şefi Yardımcısı Andre Anderson adı belirtilmeyen kızın ciddi bir akıl sağlığı sorunu yaşadığını, kendisinin ve annesinin hayatına son vermekle tehdit ettiğini aktardı. Bunun üzerine 29 Ocak Cuma günü polis ekipleri annenin çağrısı üzerine eve gitti. Teşkilatın yayınladığı vücut kamerası görüntülerine göre polis kıza kelepçe takıp kızı araca sokmaya çalıştı, direndiğinde de biber gazı kullandı.

Polis bu müdahalenin 'gerekli' olduğunu savunsa da Belediye Başkanı Lovely Warren bu müdahaleyi kınadı ve soruşturma sözü verdi. Dün basın toplantısı düzenleyen Warren 'Videodan, çocuklarımızı ve aileleri desteklemek için daha çok şey yapmamız gerektiği anlaşılıyor. 10 yaşında bir çocuğum var. O bir çocuk, bebek. Bir anne olarak görmek istemeyeceğiniz bir video' ifadelerini kullandı.

Aşırı güç kullanımı itirafı

Rochester şehir konseyi üyeleri de polisin müdahalesini kınayıp polis yerine akıl sağlığı profesyonellerinin olaya müdahil olması gerektiğini söyledi.

Yerel polis şefi Cynthia Herriott- Sullivan da polisin aşısı güç kullanımına başvurduğunu itiraf etti: '9 yaşındaki bir çocuğa biber gazı sıkılmak zorunda kalınmasında sakınca olmadığını söylemeyeceğim. Öyle değil.'

İçeriğin Devamı Aşağıda

Polis sendikası başkanı memurları savundu

Polis sendikası başkanı memurları savundu

Öte yandan yerel polis sendikası başkanı Mike Mazzeo ise söz konusu memurların hareketini savundu, 'kısıtlı kaynakların' polisi bu yöntemi kullanmaya ittiğini belirtti: 'Buradaki sorun şefkat veya empati yoksunluğu değil. Çok zorlu bir durumla baş etmeye çalışıyoruz. Bu bir TV dizisi değil, Hollywood filmi değil. Birine yalnızca kelepçe takıp emirlere uymalarını sağlayabiliyor değiliz.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
27
8
6
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
neden-ulan-neden

İf fascism ever comes to america , it will come in the name of liberalism. - Ronald Reagan......... adam 50 yıl önce bugünü görmüş. siyahiler artık eşitlik ... Devamını Gör