Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Telefonla Film Çekmeyi Arşa Çıkaran Yönetmen Axinya Gog'un Dünyaca Ünlü Eserleri Ayağınıza Getirdiği Yapım: Hermitage

Sanat
13PAYLAŞIM

5 saatlik film, Hermitage Müzesi'nin güzelliğini gözler önüne seriyor...

Bu projeyi gerçekleştirmek için seçilen mekan dünyanın en prestijli müzelerinden birisi seçildi.

Dünyanın en büyük sanat galerilerinden birisi olan Rusya'nın St.Petersburg kentindeki üç milyondan fazla eserin ev sahibi olan Hermitage Müzesi oldu. Tarihi 1852'ye uzanan yapı, Neva Nehri'nin kıyısında bulunan altı binadan oluşmakta.168 yıllık Hermitage binası, Çarlık Rusya döneminde Kış sarayı olarak kullanıldı.

Elbette ki hepimiz akıllı telefonlarımızda video çekiyoruz; ancak bunu film boyutuna taşıyanlar, Sean Bakers, Steven Soderberghs gibi kişiler oldu.

Telefonla video çekmeyi bambaşka bir evreye taşıdılar. Hatta ortaya koydukları yapımlarla birlikte çeşitli ödüllere de layık görüldüler. Rus film yapımcısı Axinya Gog'un Apple ortaklığındaki son çalışması, bu tarz yönetmenlerin çalışmalarının harmanlanmış hali olarak çıtayı daha da yükseğe taşıdı.

29 yaşındaki genç yönetmen, Hermitage adlı 5 saat, 19 dakika, 28 saniyelik bir film yaptı.

Bu filmi benzerlerinden farklı kılansa,5 saati aşan uzunlukta ve ara verilmeksizin çekilmiş olması oldu. Müzenin ziyaretçilere kapalı olduğu iki gün içerisinde, ilk gün deneme çekimi yapılırken ikinci gün filmin tamamı çekildi.

Gog’un boş bir müzenin hayatındaki bir günü filme almak üzere koyulduğu bu yolculukta, Hermitage ana karakter olarak öne çıkıyor: “Bu video, benim için zaman içinde bağlantı kurmayı ifade ediyor: Ezeli ve ebedi sanat eserleri, modern yaşamla ve en yeni teknolojiyle bir araya geliyor. İzleyicilerin yoğun yaşantılarına bir mola vererek kendilerini meditasyon etkisi yaratan bu güzelliğe bırakacaklarını umuyorum.”

Canlı performans sahneleri sizleri harika bir deneyim yaşamak için ekran başına davet ediyor...

Çekim yaptıkları saatler arasındaki doğal ışığa hiçbir şekilde müdahale edemedikleri için düşündüklerinden çok daha farklı bir şey çıktı ortaya. Bir yandan bu durum doğal bir atmosferi de beraberinde getirmiş oldu. Filmde orijinal müzikler, koreografili performanslar ve Rus neoklasik besteci Kirill Richter’in canlı performansı yer almakta.

Sadece telefon kamerası ile yapılan film, telefon hafif ve kompakt bir çekim cihazı olduğu için oldukça zahmetsiz bir şekilde tamamlanıyor aslında.

Bu avantaj sayesinde hata payı da minimuma indirgenmiş oldu. Hiç ara vermeden çekilen bir film olarak hata yok denecek kadar az. Çeşitli açı ve ışıklandırmalar ile çekim yapan yönetmen, bunu yaparken tamamen doğaçlama bir yol izledi.

5 saatlik bir filmle evinizin konforunda St.Petersburg'un ünlü Hermitage Müzesi'ni gezmek, sosyal mesafenizi artırdığınız bu günler için mükemmel bir seçenek...

İzleyicileri Rubens, Rembrandt, Tiziano Vecellio, Caravaggio, El Greco ve diğer sanatçılara ait yaklaşık 600 başyapıtı barındıran dünyanın en büyük müzelerinden birinin 45 salonunda gezmeyi vadeden yapım sanat severler için bulunmaz imkan sağladı.

Modern sinematografi için meydan okuma 5 saat süren ve hiç kesintisiz tek planda çekilen bu film modern sinematografi için bir meydan okuma.

Filmi şöyle bırakalım... Film kadar takdire şayan çalma listesine de Apple Music’ten ulaşabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
1913

kullandığı gimbal ne acep?

adammama

Soderbergh in iphone la çektiği "unsane" "FİLM"dir fakat Gog un iphone la çektiği "hermitage" "VİDEO ART" tır onun için sinematografik olarak kime neye meydan okumuştur tartışılır lakin uzun soluklu bir apple reklamı olduğu aşikar.

despresso

çok güzel ama 5,5 saat oturup izlenmez bu. açarsın arkada çalar ara sıra bakarsın. güzel iş olmuş.

Görüş Bildir