Tek Amacı Çocuklardı: Hayatı Boyunca Tutumlu Yaşadı, Yardım Kuruluşlarına 11 Milyon Dolar Bıraktı

 > 
153PAYLAŞIM

ABD'de yaşayan 63 yaşındaki Alan Naiman, geçtiğimiz ocak ayında kanser nedeniyle hayatını kaybetti. 30 yıl önce kariyerini sonlandırarak çocuklara yardımcı olmak için Sosyal Hizmetler Dairesi'nde memur olarak çalışmaya başlayan Naiman'ın mirası geçtiğimiz günlerde açıklandı. Yakınlarını bile şaşırtan bir varlığa sahip olan Naiman, yıllarca biriktirdiği 11 milyon dolarını hayır kurumlarına bıraktı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Naiman, çocuklarla çalışabilmek için 30 yıl önce parlak bankacılık kariyerini bırakarak Washington'da Sosyal Hizmetler Dairesi'nde memur olarak çalışmaya başlamış.

'Bakıma muhtaç çocuklar kalbine girmişti'

İş arkadaşı Mary Monahan, "İhtiyacı olan her şeye sahip olduğunu, ama birçok insanın ihtiyaçlarını karşılayamadığını düşünüyordu. Bakıma muhtaç çocuklar kalbine girmişti" diyor.

Ömrü boyunca tutumlu yaşayan ve bir defasında arkadaşlarına "Bütün günü bir kuruş bile harcamadan geçirdim" diye övünen Naiman'ın mirasını bıraktığı kuruluşlarının çoğu ise çocuklara yardım örgütleri.

Arkadaşları, hiç evlenmeyen ve çocuğu olmayan Naiman'ın bu kadar çok parası olmasına şaşırdıklarını ancak cömertliğine şaşırmadıklarını söylüyor.

Ucuza toptan alışveriş yapılan Costco marketlerinden aldığı kot pantolon ve tişörtleri giyen, kupon biriktiren ve ek işlerde çalışan bir sosyal hizmet görevlisi, yardım kuruluşlarına bıraktığı miras ise tam 11 milyon dolar.

'Sırf servetini başkalarına bırakabilmek için tutumlu yaşadı'

Alan Naiman'ın servetinin büyük bölümü ailesinden miras kaldı. Ama ömrü boyunca tasarruf yaptı. Monahan'a göre borçlu olmaktan nefret eden Naiman, iki-üç işte birden çalıştı.

Naiman'ın 900 bin dolar bağışladığı Treehouse adlı kimsesiz çocuklara yardım kuruluşundan Jessica Ross, "Naiman'ın sırf servetini başkalarına verebilmek için bu kadar tutumlu olması, inceliği ve sevgisi hepimizi çok şaşırttı. Dünyayı bu şekilde terk etmek istedi" diyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir