Tecrübe Konuşuyor! Bulunduğu Yere Kolay Gelmemiş 9 Büyük İsmin Gençlere Verdiği 9 Öğüt

Girişimcilik
1.5bPAYLAŞIM

Hayata hangi pencereden bakarsak bakalım, kuşkusuz ki kendi alanında çok tecrübeli insanların öğütleri daima aklımızın bir köşesinde bulundurmaya değer niteliktedir. Ve hayatta başarılı olmak demek yalnızca iş yaşamında başarılı olmak değildir. Bu galeride, uzun yılların tecrübesinden öğrendiklerini gençlere aktaran 9 isimden, hayatta ve iş yaşamında ufkunuzu bir tık ileriye taşıyacak çok güzel tavsiyeleri derledik. 👊

1. "Geçmişe asla pişmanlıkla bakmamalısın."

Virgin Group kurucusu, dünyanın en zengin iş insanlarından da bir tanesi olan Richard Branson, bu sözü asla unutmuyor ve iş yaparken hep göz önünde bulunduruyor.

Bu tavsiyeyi Branson, annesinden öğrenmiş. Branson şunları söylüyor:

"İnsanların başka bir projeye harcaman yerine başarısızlıkları üzerinde düşünerek israf ettikleri zaman miktarı beni her zaman hayrete düşünmüştür. Ben başarısızlıklarımla da eğlendim; çünkü başarısızlık asla kötü bir deneyim değildir. Sadece bir öğrenme eğrisidir."

2. "Kariyerler sıradan merdivenlere değil, çocuk parkı merdivenlerine benzer. Sıkıldıysan daha fazla tırmanmak zorunda değilsin."

Facebook COO'su Sherly Sandberg'e göre, bir çözüm üretmek için 18 aylık planlar yapmak anlamsız; 18 aylık hayaller kurmak ise şahane. Çünkü Sandberg şunu savunuyor: Uzun vadede büyük hayaller kurun; ama planlarınızı kısa vadede yapın. Örneğin 1,5 yıllık plan çıkarın; bu sizi daha sıkı ve istekli çalışmaya yöneltir. 

"Kendinize neleri yapmaktan korktuğunuzu sorun. Ki bunlar genellikle aslında denemeniz gereken şeylerdir. Ve unutmayın hiçbir zaman o merdivenin en tepesine kadar çıkmak zorunda değilsiniz."

3. "Birine cehennemin dibine kadar yolun var demeyi yarına da bırakabilirsin; bak bakalım, yarın da aynı şekilde hissedecek misin?"

Berkshire Hathaway CEO'su ve dünyadaki en büyük yatırımcılarından bir tanesi olan Warren Buffet, bugüne kadar aldığı en mükemmel nasihati, kendi yönetim kurulu üyelerinden biri olan Thomas Murphy'den almış:

"Warren, birine cehennemin dibine kadar yolun var demeyi yarına da bırakabilirsin; bu hakkını kaybetmiş olmazsın. Ama bugünlük çeneni tut ve gör; yarın da aynı şekilde hissedecek misin?" 

Yine Buffet'ye göre, hayran olduğumuz insanlarla arkadaşlık etmeli, vakit geçirmeliyiz. Bu bizi, kendimizi bir adım ileri taşımak için, kendimizi değiştirip geliştirmek için motive edecektir.

4. "Warren'ın işleri yalınlaştırabilme becerisinin her zaman hayranı oldum. Bu, özel bir ileri zeka çeşididir."

Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in, bir üst maddede yer alan Buffet ile ne kadar iyi arkadaş olduğu da, bu ikilinin ilerleyen yaşlarına rağmen birbirlerinden halen ne çok şey öğrendikleri de zaten bilinir. 

Gates, en iyi tavsiyelerini ve ilhamını aldığı Buffet için şöyle diyor:

"Ajandasına bir göz atın; son derece basittir. İş konuşun; konunun karmaşık olduğunu düşünmüyorsa, hemen yatırım yapmak zorunda hisseder. Basitçe verileri listeler ve uzun vadeli dönemde işe yarayacak basit bir plan çıkarır. Sadece gerçekten önemli olan şeyler üzerinde çalışır. Fevkalade inanılmaz."

5. "Umduğun şeylerin çabucak gerçekleşmesine aşırı odaklanıyorsun. Bunun olmasını istiyorsan, kendine yeni beceriler kazandırmalısın."

Dünyaca ünlü yaşam koçu Tony Robbins, bugün olduğu gibi tutkulu ve ilham verici bir konuşmacı olmadan önce, uzun saatler boyunca çalışmasına rağmen kariyerinde hiçbir yere gidemediğini fark etmiş. Nihayetinde, Jim Roth'un bu tavsiyesini kendine destur edinmiş.

"Tony, birinin iş yerindeki değeri, diğerlerinden daha fazla değer yaratma yeteneğine dayanır. Yaptığın işte herkesin yapabildiğinden fazlasını yapmanın bir yolunu bulursan, önünü açacak olan budur. Bunu da kendine yeni beceriler kazandırarak yapabilirsin."

6. "Hayatın bir noktasında illa başarısız olacaksın, bu kaçınılmaz. Şimdi, ne yapacağına karar vermek sana kalmış."

Efsane "Harry Potter" serisinin yazarı J.K. Rowling, başarı ve başarısızlık konusunda hem çok bilgili, hem de çok tecrübeli. 

"Kısa ömürlü ve korkunç bir evlilikten çıkmış, parasız ve işsiz bir ebeveyndim. Alışıldık her standartta, bildiğim başarısızlıkların en büyüğüydüm."

Rowling, dünyanın en zengin kadın yazarlarından biri olmadan önce İngiltere'de refahtan uzak, tek başına yaşayan bir anneydi. Harry Potter'ın ilk taslaklarını gönderdiği yayıncılardan yığınla red cevabı alıyordu ve yılmadı; devam etti.

7. "Yaptığınız iş ve kattığınız değer için takdir edilmek elbette önemlidir. Ama zaferi tek başına sahiplenmek herkesin keyfini kaçıracaktır."

BlackBerry CEO'su John Chen şöyle diyor:

"Çalışanların çoğu, kendilerini patrona göstermenin en iyi yolunun saldırgan bir tutumla yaptıkları her şey üzerinde hak iddia etmekten geçtiğini düşünür. Bir süper star olduğunuzu göstermek için aşırı derecede zorlamak, bana sizin şirketin geneli için değil, sadece kendiniz için en iyi olana önem verdiğinizi düşündürür."

8. "Bizler, başarıyı yakalamanın bedelinin yanıp kül oluncaya kadar çalışmak olduğunu söyleyen kolektif bir yanılgıya düşüyoruz."

Huffington Post'un kurucusu Arianne Huffington, kendisine sıklıkla hayallerinin peşinden koşan gençlerin gece gündüz çalışmak zorunda olup olmadığının sorulduğundan bahsediyor:

"Bu pek doğru değil. Kendimin genç haline zamanda geri gidebilseydim, şöyle derdim: Arianne, sen performasını artırmak istiyorsan kendini öldürürcesine çalışmak yerine, kendini fişten çekmeyi, yeniden şarj etmeyi ve yenilemeyi öğrenmelisin."

9. Bugünden 20, 30, 40 yıl sonra insanlar şöyle desin: "Bu insanın sadece tutkuları yoktu. O aynı zamanda diğer insanların faydalanabilecekleri bir şeyler yapmak istiyordu."

Apple'ın efsanevi CEO'su Steve Jobs, sadece tutkuların peşinden gidilmesinin yeterli olmadığını söylemiş ve şöyle konuşmuştu:

"Evet hepimiz tutkuların peşinden gitmek deyip dururuz ama hepimiz, tarihin akışının birer parçasıyız. Tarihin akışına, kendi topluluğunuza yardımcı olup diğer insanlara destek verecek bir şeyler katmalısınız."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozzgur

İçeriğin özeti: Eli bol olanın gönlü de bol olurmuş.

remzi-caliskan

illa ceo mu olmak lazım büyük şeyler söylemek için bende diyorumki ' İnsanların sayılı gözyaşları vardır hakeden şeylere harcayın'

Görüş Bildir