Görüş Bildir
Haberler
Tarayıcı Kullanılarak Üretilen 143 Megapiksellik Kamera

Tarayıcı Kullanılarak Üretilen 143 Megapiksellik Kamera

Batuhan
31.12.2014 - 14:09
İçeriğin Devamı Aşağıda

El yapımı işlerin teknoloji alanında sıklaşması, farklı ürünlerle karşılaşmamıza sebep oluyor. Fotoğrafçı Dario Morelli ‘nin ürettiği 143 megapiksel çözünürlük sunan tarayıcıdan bozma kamera ise bunlardan sadece bir tanesi.

Yaklaşık yedi yıl önce bir işsizlik döneminde kendini el yapımı tarayıcı-kameraların planları içinde bulan, bilgisayar bilgisi de kuvvetli fotoğrafçı Dario Morelli, Epson marka tarayıcıyla kendi kamerasını yapmayı başardı. Tarayıcıların ekstra yüksek çözünürlük sunan sensörlerini kamera için kullanan Morelli, kamerasını yaparken üç tarayıcı parçasından yararlanmış. Sensör, anakart ve step motorlarından yararlanan Morelli, Epson’un V30 , V33 ve V37 modellerini kullanmış. Böylelikle 143 megapiksel çözünürlük sunan bir kamera üretmeyi başaran Morell’nin kamerasının işleyişi ise standart kameralardan oldukça farklı.

Öncellikle kamerayı kullanabilmek için bir bilgisayar ve 12 V’luk kurşun asit pil kullanılıyor. Fotoğraf çekme süreci ise klasik tarayıcı mantığında ilerliyor. Herhangi bir tarayıcı yazılımıyla önce fotoğrafı çekilmek istenen yer ön-taramaya alınıyor. Daha sonra çözünürlük ayarlanarak kullanılan yazılımda “Taramayı başlat” tuşuna basılıyor. Fotoğraflar 2 ila 5 dakika içinde çekiliyor. Bu tip bir fotoğraf makinesindeki en büyük sorun ise olası titreşimler. Bu sebeple Morelli ağır ve sağlam bir tripod kullanıyor. Morelli’nin çektiği fotoğrafları ve kameranın yapım sürecini buradan inceleyebilirsiniz.

LOG

Kaynak: http://www.log.com.tr/tarayici-kullan...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın