Tam 1 Yıl Boyunca Atatürk Havalimanı'nda Adeta Esaret Altında Yaşayan Suriyeli Mülteci

 > 
3.3bPAYLAŞIM

1 yıl boyunca güneş ışığı bile almayan bir odada, yerinizden yurdunuzdan uzak bir diyarda, adeta hapisteymiş gibi yaşasanız nasıl hissederdiniz? Muhtemelen düşüncesi bile korkunç gelmiştir. Peki bu durumu gerçekten yaşayan birinin olduğunu söylesek?

Kaynak: http://mashable.com/2016/03/18/refugee-t...

Fotoğrafta gördüğümüz adam Fadi Mansour adlı bir mülteci.

Fadi tam 1 yıl boyunca İstanbul Atatürk Havalimanı'nda, güneş ışığı bile almayan bir odada tutulmuş. Onu bu duruma düşüren olayların gelişimi de bir hayli trajedik.

Mansour, Suriye'deki savaş nedeniyle canını kurtarmak amacıyla yollara düşen mültecilerden biri.

Ağustos 2012'de hukuk öğrencisiyken savaş nedeniyle Suriye'den ayrılıp Lübnan'a giden Fadi, burada yerel bir grup tarafından fidye için kaçırılıp rehin alınışının ardından 2014'te Lübnan'dan ayrılarak Avrupa'ya geçmek üzere Türkiye'ye geldiğini belirtmiş. Deniz korkusu olduğu için diğer mülteciler gibi Ege Denizi'ni aşmak yerine başka bir yöntem arayışına girmiş ve İstanbul'dan Malezya'ya uçup oradan bir şekilde Avrupa'ya uçmayı denemesi yönünde bir öneri almış.

Fakat maalesef işler hiç de istediği gibi yürümemiş.

Malezya tarafından sahte pasaport taşıdığı gerekçesiyle geri çevrilen Fadi, Türkiye'ye döndüğündeyse serbest bırakılmamış ve havalimanında tutulmuş. Bu durumun gerekçesinin açıklanmadığını söyleyen Mansour, bu nedenle 15 Mart 2015'ten beri havalimanındaki bir odada yaşamış. Twitter hesabından paylaştığı fotoğrafla 1 yıldır hep aynı şeyi yediğini de belirtiyor. Durumla ilgili yapmış olduğu açıklamaları ise insanın içini sızlatan cinsten: 

"Bu kararı aldığım güne geri dönebilseydim, denizde boğulmayı tercih ederdim. Kesinlikle bu durumdan daha iyi olurdu. Artık ne yapacağımı bile bilmiyorum, 40'tan fazla kitap okudum, yeni diller öğrenmeyi denedim, zaman geçirebileceğim ne varsa yapmaya çalıştım; fakat artık mental anlamda çöküş içerisindeyim. Önceleri hiç sigara içmemiş biri olarak günde 2.5 paket sigara içmeye başladım. Psikolojimin giderek bozulduğunu hissedebiliyorum."

Fadi'nin çilesi bununla da bitmek bilmemiş.

Havalimanında kaldığı sürede kendisiyle aynı odada tutulan kişilerden biri tarafından hastanelik bile edilen Fadi, bu olay sonrasında hiç değilse Lübnan'a geri gönderilmeyi istemiş; ancak Malezya gibi Lübnan da kendisini geri çevirmiş. Kaldığı süre boyunca polisler tarafından itilip kakıldığını ve sık sık hakaretlere uğradığını de söylüyor kendisi:

"Polisler bana hep kötü davranıyordu. Sürekli olarak 'Burası senin ülken değil, bizim ülkemiz. Neden kendi ülkene gitmiyorsun? Burada serbest bırakılacağını mı düşünüyorsun? Ya ülkene, ya da Malezya'ya geri yollanacaksın. Senin gibi 2.5 milyon tane insan var burada ve daha fazlasını istemiyoruz.' diyorlardı."

Tüm bu sancılı sürecin sonunda Fadi'nin 1 yıl 5 gün süren esareti bugün son buldu ve kendisi özgürlüğüne kavuştu.

Mansour için her ne kadar sevinsek de, kendisi havalimanlarında adeta esir hayatı yaşayan tek insan değil. Sabiha Gökçen Havalimanı'nda da bir Suriyeli göçmenin 4 buçuk aydır tutulduğu biliniyor. M.K. adlı göçmen de tıpkı Fadi gibi savaş nedeniyle Suriye'den kaçmış ve Türkiye'ye gelmiş, ancak sahte kimlik bilgileri verdiği gerekçesiyle bir odaya kapatılmış ve 9 Kasım'dan beri de orada tutuluyormuş. Yine aynı Fadi gibi güneş ışığının vurmadığı ve lambaların 7/24 yandığı bir odada zamanını geçiren M.K., en azından ışıkların belli saatlerde kapatılmasını istemiş; fakat isteği reddedilmiş. Bu nedenle göz sağlığı bile bozulmuş. Protesto amaçlı 10 gün boyunca açlık grevine girmesine rağmen de hiçbir şekilde dikkate alınmamış. Kendisi hala mahsur durumda ve Fadi gibi kurtarılmayı umuyor. Dileriz o da özgürlüğüne kavuşabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karakartal06

bir çok suriyeli mülteciden iyi durumda yine... hamburgeri bilmeyen mülteci vardır...

Gizli Kullanıcı

şu koskoca dünyayı insanlara dar ettiler. insanlar çoluk çocuk genç yaşlı denize döküldü, hor görüldü, aşağılandı, ezildi.. yazık.

sek

%1 in hırsı yüzünden %99 u böyle perişan oluyor halbuki dünya hepimize yeter...

uluchan-kaya

yorumlara bakıyorum da insanlık zor zanaat be kardeşim bu ülkeninde sonu yakındır insanlıgı bitenin sonu hep aynıdır çünkü

can-ozaras

İnsanları anlamak zor her yorumuna küfür katmayı matah zanneden bir ülke olduk. Oysa ki kötü söz sahibine aittir. Ben de ülkemde Suriyeli istemiyorum ama 3 milyon tanesinin elini kolunu sallayarak girdiği bir ülkeye adamı niye sokmuyoruz anlamadım. Ayrıca ülkemden kaçmak zorunda kaldım diyen adama niye sahte pasaport kullandın ayıp utanmadın mı diyenlere de yorumda rastlamak mümkün , ben yine de Allah kimseyi ülkesinden ayrılmak zorunda bırakmasın hele hele hiç mülteci yapmasın yoksa böyle vicdansızlara meze olma ihtimali yüksek

Gizli Kullanıcı

Ülkemizde bombalar patlamasının sebebi bu adam değil, öfkeniz çok yersiz. Tam tersi bu insanlar da kapitalizmin, güç manyaklarının, doyumsuzların, savaş çığırtkanlarının, cahil ve vandalların kurbanı. Doğru yerlere doğru tepkileri vermeyi öğrendiğinizde belki hepimiz için umutlanabilirim.

haydar-bagirir

SORMAZLARMI 1 SENE BOYUNCA PARAYI NERDEN BULMUS İŞ YOK GÜÇ YOK 1 SENEDIR HER OGUN 15 LIRALIK MENU YIYEN ADAMA 2.5 PAKET SIGARA ICEN ADAMA OKADAR PARAYI NERDEN BULDUN DIYE

Görüş Bildir