Görüş Bildir
Haberler
Sütten Kesme Partisinden Gelinlik Teslim Almaya Kadar Geleneksel Hale Gelen Kutlamalar ve İşin Suyunu Çıkardığımızın Kanıtları

etiket Sütten Kesme Partisinden Gelinlik Teslim Almaya Kadar Geleneksel Hale Gelen Kutlamalar ve İşin Suyunu Çıkardığımızın Kanıtları

Meltem
18.09.2020 - 11:11 Son Güncelleme: 18.09.2020 - 13:25

Mezuniyet kınası da yapmazsın artık...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Geçtiğimiz günlerde Dubaili bir çiftin Burj Khalifa'ya çocuklarının cinsiyetini cümle aleme duyurmak için 100 bin dolar verdiğini öğrenmiştik.

Geçtiğimiz günlerde Dubaili bir çiftin Burj Khalifa'ya çocuklarının cinsiyetini cümle aleme duyurmak için 100 bin dolar verdiğini öğrenmiştik.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşayan YouTuber çift Anas ve Asala Marwah, ikinci çocuklarının cinsiyetini öğrenmek için oldukça lüks bir yol seçmiş ve bunu tercih etmiş. Bize tabii ki laf etmek düşmez. Bugünkü olayımız bu çünkü!

Sizler için suyunu çıkardığımız kutlamalar derledik. Bakalım ne düşüneceksiniz...

👇

1. Gelinlik teslim partisi

1. Gelinlik teslim partisi

Bekarlığa veda partisi, kına öncesi toplanması, nikah after'ı derken size yepyeni bir gelenek sunuyoruz: Gelinlik teslim partisi. Gelin adayı ve arkadaşları şıkır şıkır süslenip toplanıyorlar ve gelinliği şampanyalar patlatarak teslim alıyorlar. 

Kimsenin işinin gücünün olmadığını varsaysak bile bu kadar partiye nasıl maddi güçlerinin yettiğini düşünmeden edemiyorum, çünkü her seferinde farklı bir kıyafet seçmek zorundasınız... Valla işiniz zor!

2. Çocuğum çişini yaptı partisi

2. Çocuğum çişini yaptı partisi

Bebek bezi çok pahalı, bebekler çişlerini tuvalete yapmakta dirençli, aileler sabırsız tabii ki ama bunu böyle bir pastayla kutlamak...

Ne diyelim ki? Tebrikler Giray,...

3. Çocuğum kakasını yaptı partisi

3. Çocuğum kakasını yaptı partisi

Her ne kadar bu görsel öyle bir partiye ait olmasa da biz biliyoruz, bu partileri de yapıyorsunuz!

4. Mezuniyet kınası

4. Mezuniyet kınası

Bizim bildiğimiz şekliyle mezuniyet okulda kutlanır, belki bir balo yapılır, bir de arkadaşlar arasında tabiri caizse bu durum ıslatılır. Şimdilerde moda olan ve sanki uzunca bir süre etkisi geçmeyecek gibi görünen kutlama ise mezuniyet kınası... 

Uzun süren lise ve üniversite maratonunun ardından kadın öğrenciler eğlence düzenleyip kına yakıyorlar. Geleneksel olan ve bu topraklarda yüzyıllardır yapılan kına gecesini düşünün, işte onun aynısı ama ortada gelin ya da damat yok; mezun olan öğrenciler var. Pastalar kesiliyor, mumlar üfleniyor, kınalar yakılıyor. 'Yüksek yüksek tepeler' söyleniyor mu emin değiliz ama.

İçeriğin Devamı Aşağıda

5. Baby shower

5. Baby shower

Hani bebek doğduktan hemen sonra mevlüd yapılır ya, işte onun biraz erken olanını ve epey abartılanını düşünün; işte karşınızda baby shower!

Anne adayının yakın bir arkadaşı ya da bizzat kendisi tarafından düzenlenen bu partide bebeğin cinsiyetine göre süsleme yapmak adetten... Amerika'dan ithal ettiğimiz bu yeni geleneksel kutlamamızda bebeğin ihtiyaçlarını karşılıyor, anneye minik sürprizler yapıyoruz. Bu açıdan bakıldığında elbette çok tatlı bir organizasyon gibi görünse de abartarak elbette bunun da suyunu çıkardık, adeta yarışa çevirdik.

6. Hafız partisi

6. Hafız partisi

Geleneklerimize ters düşüp düşmediğine elbette biz karar veremeyiz ama bunu bu kadar abartmak, büyük bir partiye çevirmek ve herkese bunu duyurmak doğru mu? İbadetin gizli yapılanı makbul değil mi?

7. Bekarlığa veda partisi

7. Bekarlığa veda partisi

Uzunca bir süredir yapılıyor bekarlığa veda partisi, artık gelenekselleşti. Peki hangi noktada suyu çıktı? İlk aşamada bir araya gelip eğlenmek gibi olagelse de, şimdilerde büyük bir organizasyona dönüştü. Eskiden bekarlığa veda partisine dansöz gelmesi bile çok acayip bir şeyken, şimdilerde büyük organizasyon şirketleriyle çalışılıyor. Özellikle Aşk-ı Memnu'dan sonra moda olan damat maskesi, aynı kıyafetleri giyen yakın arkadaşlar, pankartlar ve kırmızı-beyaz taçlar bu kutlamanın alametifarikası... Yapmayanı dövüyorlar, o derece!

8. 6 ay kınası

8. 6 ay kınası

Yalnızca kız bebekler için yapılan ve bildiğimiz kadarıyla kökleri Ege'ye dayanan bu kutlama da özellikle son dönemde çok abartıldı. Bebeğe bindallı giydirip eline kına yakmaya ve temelde pasta-börek yemeye dayanan bu kutlamanın neden oğlan bebekler için yapılmadığı ise muamma... 

Her şeyi bir tarafa bırakırsak, altı aylık bir bebek kına kokusuna nasıl dayanır ki?

9. Evliliğe veda partisi

9. Evliliğe veda partisi

Boşanmanın ardından davul zurna tutup oynayandan tutun da mangal partisi düzenleyene kadar artık boşanma partileri çok revaçta... Buna herhangi bir hediye götürülüyor mu emin değiliz ama taktığımız altınları geri alabilsek çok hoş olurdu!

İçeriğin Devamı Aşağıda

10. İlk regl partisi

10. İlk regl partisi

Tabii ki bizim topraklarımızdan çıkmadı ama kızının özgüven kazanmasını isteyen bir annenin yaptığı çok belli. İyi niyetli görünse de, bu kadar özel bir durumun böylesine paylaşılmasının ne kadar doğru olduğunu bilemiyoruz. Siz ne dersiniz?

11. Sütten kesme partisi

11. Sütten kesme partisi

Şaka değil, gerçek! Bebeğini sütten kesen anneler memelerinin özgürlüğe kavuşmasını kutlamak amacıyla bir parti düzenliyorlar. Bu partide de pasta gördüğünüz üzere meme şeklinde. Elbette onun bedeni, onun kararı ama bu çok özel bir şey değil mi?

12. Diş hediği

12. Diş hediği

Bu topraklarda yüzyıllardır yapılan diş hediği geleneğinin de elbette suyu çıktı! Büyük bir parti organizasyonuna dönüşen, ikramların yarıştırıldığı ve hediyelerin dağıtıldığı bu yeni şekliyle eskisi arasında elbette dağlar kadar fark var.

Geleneksel diş hediğinde ne mi yapılıyordu? Bebeğin diş çıkarmasının ardından yapılan bu geleneksel kutlamada tabii ki çılgın pastalar yapılmıyordu; buğday pişiriliyordu. Ayrıca bebeğin ileride yapacağı mesleği seçmesine yönelik olarak çevreden toplanan steteskop, cübbe, makas gibi nesneler yere konuluyordu. Bebek hangisine emekleyerek ulaşırsa, mesleğini seçmiş oluyordu. Şimdilerde bu kartlar aracılığıyla yapılıyor ama bebek ne bilsin a dostlar!

Dişi ilk görenin bebeğe hediye yapması da adettendi. Şimdilerde ilk dişi muhtemelen Instagram story'sinde denk gelen biri görüyor.

13. Kırk uçurma

13. Kırk uçurma

Yine en güzel geleneklerimizden biri olan ve kökleri Şamanizm'e dayanan bu kutlama temelde bebeğin yaşamasına yönelik olarak yapılıyordu. Doğduktan kısa süre sonra hayatını kaybeden bebeklerin ardından sağlıkla 40 gününü tamamlayanlar için kırk uçuruluyordu. Bebeğin belli objelerle yıkandığı bu törenin ardından annenin de resmi olarak lohusalığı sona eriyordu. 

Peki şimdi öyle mi? Tabii ki hayır! Bunun da suyunu çıkardık. Pasta-börekle bırakmadık, bir de üstüne kırk tebriği yaptık; eski sepetlerde hiçbir şey olmadığını düşünüp abarttıkça abarttık ve hediyenin dozunu kaçırdık ve tabii ki bebek ile annenin huzurla geçirmesi gereken bu günü büyük bir organizasyona çevirdik. Valla bravo!

BONUS: Sünnet düğünü

BONUS: Sünnet düğünü
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
276
125
78
40
17
14
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ahmet Sevindi

8. PARTİYİ İ 6AY PARTİSİNİ GAY PARTİSİ DİYE OKUDUM:)

Metin S

8'i Gay Kınası olarak okudum 🤭

morsmordre

#10 Siz kafayı mı yediniz, "bu kadar özel bir durum" ne demek ya?