Görüş Bildir
Haberler
Sporcunun En Büyük Rakibi Doping

Sporcunun En Büyük Rakibi Doping

Batuhan
23.03.2016 - 12:15 Son Güncelleme: 23.03.2016 - 16:45

Dünyaca ünlü sporcularla ilgili doping haberleri, sıkı tedbirlere rağmen giderek artıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sporun kazanma felsefesinden önce gelen “dürüst yarışma” kültürü, doping yüzünden her yıl daha fazla yıpranıyor. Bu haksızlığın mağdurları arasında temiz ve dürüst şekilde mücadele veren sporcuların yanı sıra seyirciler de bulunuyor.

Doping kontrolleri daha fazla yapılıyor, biyolojik pasaport gibi sezon boyunca sporcuların kan ve idrar değerlerindeki farklılıklar gözlem altına alınıyor ancak sonuç yine iç açıcı değil.

Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği’nin (FIBA) Sağlık Kurulu’nda görev alan İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi İlker Yücesir’e göre, daha fazla test yapıldığı için dopingli sporcu sayısı artıyor.

Analiz yöntemlerindeki gelişmeler ve biyolojik pasaport uygulamasının da bu sayının artmasını sağladığını belirten Yücesir, “Sporcular kadar antrenörlerin de ahlaki değerlere sahip olması gerek. Aksi halde sorunun kaynağı haline gelebildiklerine defalarca şahit olduk.” ifadelerini kullandı.

Başarıdan çok ekonomik kaygılar

Başarıdan çok ekonomik kaygılar
İçeriğin Devamı Aşağıda

Doping yoluna sapan sporcuların ve onları yönlendiren antrenörlerin amacı sadece yarışı kazanmak ve şampiyonluklar değil. Başarının getirdiği ekonomik kazanımlar, doping yapmayı tetikleyen unsurların başında geliyor.

Forbes dergisinin verilerine göre, yıllık 30 milyon dolarla dünyanın en çok kazanan kadın sporcusu Rus tenisçi Maria Sharapova’nın sponsorlarından elde ettiği rakam 23 milyon dolar. Turnuva galibiyetleri sonucu elde ettiği 7 milyon dolarlık gelir ise Sharapova’nın geçen yılki kazancının sadece yüzde 23’ünü oluşturuyor.

Meldonyum gerçeği

Meldonyum gerçeği

Dopingle en çok özdeşleşen maddeler arasında anabolik steroidler geliyor fakat ölümcül yan etkileri olan bu madde, Sharapova’nın bilmeden kullandığını öne sürdüğü 'meldonyum”un gölgesinde kalmış durumda. 

Özellikle art arda Rus sporcuların testlerinde rastlanan ve ceza almalarına sebep olan meldonyum, 1 Ocak 2016’dan itibaren dopingli maddeler arasına alındı.

WADA, 2012 Londra Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda meldonyum maddesi kullanımındaki artış sebebiyle meldonyumu 2015’te gözlem altına aldığını açıklamıştı. Letonyalı Grindeks firması tarafından üretilen “mildronat” adlı ilacın içinde yer alan meldonyum, normal şartlarda kalp rahatsızlığı ve kan dolaşımında sorun yaşayanların tedavisinde kullanılıyor. Sporcular ise ilacı, vücudun oksijen alımı ve dayanaklılığını yükseltmenin yanı sıra fiziksel ve mental iyileşmedeki etkisi sebebiyle kullanıyor.

Avrupa Oyunları’nda dopingin ayak izleri

Avrupa Oyunları’nda dopingin ayak izleri

British Journal of Sports Medicine tıp dergisinin araştırmasına göre, geçen yıl Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 1. Avrupa Oyunları’nda meldonyum gerçeği kendini göstermeye başladı. Organizasyon öncesi ve oyunlar sırasında alınan 762 idrar örneğinin 66’sında meldonyum maddesine rastlandı ama WADA tarafından yasaklı maddeler arasında sayılmadığı için hiçbir sporcu ceza almadı.

Meldonyum, doping listesine geçen yıl alınmış olsaydı Avrupa Oyunları’ndaki sporcuların yüzde 8,7’si dopingli ilan edilecekti. Bu da yaklaşık 13 madalya sahibi sporcunun meldonyum maddesi alma ihtimaline karşılık geliyor.

Sporda Dürüstlük İnisayitifi ise 2015 Bakü Avrupa Oyunları’ndaki 21 branşın 15’inde yarışan sporcularda meldonyum maddesine rastlandığını açıkladı.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
5
3
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın