Sperm Sayısındaki Eksiklik Önemli Bir Hastalığın Habercisi Olabilir!

-

İtalya'da 5 bin 177 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, sperm sayısı normalden düşük olan erkeklerin daha fazla hastalık riski taşıyabileceği bulundu.

Kaynak: 1, 2

Kısırlık denilince akla genellikle kadın gelse de erkekler de kısırlık problemi yaşayabiliyorlar.

Ortalama iki yıllık bir süre içerisinde istenildiği halde çocuk sahibi olamama durumu olarak tanımlanan kısırlık hem kadında hem de erkekte görülebilen bir problem. Böyle bir durumda doktora başvurup uygun olan tedavi yöntemlerine başlamak en doğrusu olabilir. Peki erkeklerdeki kısırlık veya düşük sperm sayısı başka bir sorunun habercisi olabilir mi?

Düşük sperm sayısı sadece kısırlık ile sınırlı olmayabilir!

Yeni bir araştırmaya göre düşük sperm sayısı erkeklerde hastalık riskini artırıyor.

Araştırmacılara göre, bir erkeğin sperm sayısı genel sağlığın da bir göstergesi.

Eğer uzman kişiler tarafından kısırlık teşhisi konulmuşsa genel sağlığınızla ilgili başka uzmanlara da danışmanız öneriliyor.

Bu tanı erkek için bir şans haline dönüşebilir: Erken tanı.

Kısırlık-doğurganlık değerlendirmesi erkeklere, sağlık açısından bir sorun olup olmadığını belirleyip herhangi bir problem ihtimaline karşı önceden uyararak hastalıkların erken tanısı veya önlenmesi ve tedavisi için bir fırsat sunabilir.

Daha az sperm sayısına sahip erkeklerin yaşam kalitesini bozabilecek ve yaşamlarını kısaltabilecek önemli sağlık sorunları veya risk faktörleri bulunuyor.

İtalya Brescia Üniversitesi'nde Doçent Doktor Alberto Ferlin, yapılan bir araştırma bulgularıyla bu durumu kesinleştirdiklerini söylüyor.

Çalışmadaki tüm erkekler, üreme hormonlarının ve metabolik parametrelerinin ölçülmesini içeren kapsamlı bir sağlık değerlendirmesinin parçası olarak sperm analizine katıldı.

Sperm testi, erkeklerde meni içerisindeki sağlıklı sperm miktarını ölçmeye yarayan medikal bir tahlil yöntemidir. Bu sayede çocuk sahibi olamayan erkeklerde nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğine dair önemli ipuçları elde edilir ve buna yönelik olarak bir tedavi yöntemi uygulanmaya başlanır.

Sperm sayısı düşük olan erkeklerin yağ oranı, normal sperm sayısına sahip erkelere göre 1,2 kat daha fazlaydı!

Araştırmacılar yaptıkları araştırmaya katılan erkeklerin yaklaşık yarısının sperm sayısının düşük olduğunu ve normal sperm sayısına sahip olan kişilerden 1,2 kat daha fazla fazla vücut yağına sahip olduğunu buldular.

Ayrıca düşük sperm sayısındaki metabolik değişiklikler, kardiyovasküler risk ve düşük kemik kütlesi ile ilişkili olduğunu açıkça göstermekteydi.

Düşük kemik kütlesi-Osteoporoz, kemik gücünde azalma ve kırık riskinde artış ile ilişkili iskelet hastalığı. Osteoporoz kemiğin dayanıklılığını azaltarak günlük yaşam aktiviteleri sırasında hafif travmalarda kırık oluşmasına neden olmakta.

Kalp krizinin ve diğer kroner kalp hastalık riskleri bu kişilerde daha yüksek.

Kardiyovasküler risk durumları araştırılan hastalarda sperm sayısı daha az olan kişilerin kalp hastalıkları ve kalp krizi riski daha yüksek olarak bulgulanmış.

Daha yüksek “kötü” (LDL) kolesterol ve trigliseritler; ve daha düşük “iyi” (HDL) kolesterol.

Sperm sayısı normalden düşük olan erkeklerde kötü kolesterol ve trigliserit oranı yüksekken, iyi kolesterol oranı daha düşüktü.

Araştırmacılar, ayrıca, daha yüksek bir metabolik sendrom sıklığı ve diğer metabolik risk faktörleri olan diyabet, yüksek tansiyon ve inme gelişme şansını artıran bir durum olduğunu ileri sümüştüri.

Tüm bu bulgulara rağmen araştırmacılar, düşük sperm sayısının, kardiyometabolik sağlık ölçümleriyle daha az ancak hipogonadizmle daha fazla ilişkili olduğunu düşünmekteler.

Eğer sperm analizi sonuçlarınız normalin altındaysa vücudunuzdaki başka problemlerin de var olup olmadığını anlayabilmek için küçük testler yaptırmanız yeterli.

Tabii ki sperm analizini beklemeden düzenli olarak sağlık testlerinden geçiyor olmanız en iyisi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
barbatusos

bizim turk erkegi saglina onem vermez. saglik hersey diye konusuyorlar da kendine acimiyorlar ! bakiyorum yorum kismi bos ! iki siyasetciyi iki magazin figurunu dert edecegimize bunlari okuyup, konusalim. Allah korusun hastalik tetikleyince doktorun kapisina yatmayin !

Görüş Bildir