Sosyal Medya Gündemi: Bu Logo Çok Tanıdık

 > 
232PAYLAŞIM

AK Parti'nin Köşk adayı olan Başbakan Erdoğan, seçim süresi boyunca yeni bir logo kullanacak. Logonun anlamı ise: Tünelin ucundaki ışık.

Ankara'da tarihi bir gün yaşandı. Ak Parti, haftalardır beklenen Köşk adayının partinin genel başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu açıkladı.

ERDOĞAN'IN KÖŞK LOGOSU

Başbakan'ın, adaylığının açıklanmasının ardından konuşmak için çıktığı kürsüde 'Erdoğan' yazılı bir logo da ilk kez kullanıldı. Logo, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında kullanılacak. İlk kez gösterilecek logonun anlamı "Tünelin ucundaki ışık" demek.

OBAMA'DAN MI ESİNLENDİ?

Erdoğan için hazırlanan ve “tünelin ucundaki ışığa giden yol”u temsil eden logonun, ABD Başkanı Barack Obama’nın 2008 seçimlerinde kullandığı logodan esinlendiği iddia edildi.

Obama’nın ABD bayrağının mavi-beyaz-kırmızı renklerinden oluşan, iç içe iki yuvarlağın altında yine bayrağın kırmızı-beyaz şeritlerini temsil eden çizgiler bulunan logosuyla; Erdoğan’ın Türk bayrağının kırmızı-beyaz renklerinden oluşan ve ‘uzun ince bir yol’u temsil eden çizgileri bulunan logosundaki benzerlik twitter’da en çok tartışılan konulardan biri oldu.

İşte Erdoğan’ın ve Obama’nın logosu

Seçim kampanyasında da kullanılacak olan logo üç ana unsurdan oluşuyor

1 - GÜNEŞİN DOĞUŞU

"Güneşin doğuşu, Yeni Türkiye'nin doğuşunu ve geldiği noktayı simgelemekte, Yeni Türkiye'nin büyüme ve yükselme arzusunun devam edeceğine işaret etmekte. Güneşin doğuşu, yeni umut ve hedefleri içinde barındırır. Güneş kuşatıcılığa, birlik ve beraberliğe vurgu yapar. Güneşin ışığı ve sıcaklığı, sevgiyi, muhabbeti ve dayanışmayı anlatır.

2 - YOL VE YOLCULUK

Yol ve yolculuk, Recep Tayyip Erdoğan'ın hayatını simgeler. Yoldaki kıvrım ve virajlar mücadeleleri, davaya adanmışlık ve kararlılığını anlatır. Siyasetteki basamak basamak yükselişini ifade eder. Uzun ince bir yolda olduğunu, gece gündüz çalıştığını, davasından, millet sevdasından ve Yeni Türkiye yolunda hedefe doğru kararlılıkla yürüdüğünü anlatır.

3 - ERDOĞAN

Güneş ve yol ile tarif edilen hedeflere götürecek olan lideri gösterir. Bu lider herkesin bildiği, tanıdığı Erdoğan'dır. Kullanılan font ve harf aralıklarının sıklığı, Türkiye'nin bütünlüğünü, güç birliğini ve kader birliğini temsil eder.

RENKLER

1 - Kırmızı Güneşin doğuşunu, yükselişini, sıcaklığı, samimiyeti, gücü, kararlılığı ve Türk bayrağının kırmızısını anlatır.

2 - Beyaz Barışı, kardeşliği, birliği, tevazuyu, iyiliği anlatır. İstikrarı, devamlılığı ve Türk bayrağındaki beyazı temsil eder.

3 - Koyu mavi : Gökyüzünün enginliğini, hedeflerin büyüklüğünü, güvenirliliği, saygınlığı, karizmayı ve bağlılığı temsil eder."

KAMPANYANIN 2 SLOGANI

Başbakan ayrıca kampanyasında ''Milli irade, milli güç'' ve ''Milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan'' sloganlarını kullanacak.

haberler.com

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir