Görüş Bildir
Haberler
Sosyal Medya Düzenlemesi Komisyondan Geçti: 'Hükümet Geçmişini Aklamaya Çalışacak'

etiket Sosyal Medya Düzenlemesi Komisyondan Geçti: 'Hükümet Geçmişini Aklamaya Çalışacak'

Türkiye, Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasına kilitlenmişken sosyal medyaya yeni yaptırım ve yükümlülükler getiren 9 maddelik yasa teklifi TBMM Adalet Komisyonu'nda değişiklik yapılmadan kabul edildi. Düzenleme sansüre yasal zemin hazırladığı gerekçesiyle eleştirilirken hukukçu Prof. Dr. Yaman Akdeniz'e göre teklifin birincil amacı hükümetin geçmişini aklamasını sağlamak. Akdeniz'e göre düzenleme yasalaşırsa geriye dönük tüm olumsuz haber ve eleştirilerin silinmesi mümkün olacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AKP ve MHP, komisyonda sabah saatlerine kadar görüşülen teklifin önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek yasalaştırılmasını planlıyor. 

CHP ise Resmi Gazete'de yayımının ardından Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusuna hazırlanıyor.

Teklif ne getiriyor?

Teklif ne getiriyor?
  • Komisyonda kabul edilen yasa teklifi, Türkiye'de günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir kişiyi temsilci atama zorunluluğu getiriyor.

  • Temsilci atamayanlara yönelik ise para cezası, reklam yasağı ve son olarak da yüzde 90'a kadar internet hızını düşürme yaptırımları öngörülüyor. 

  • Suç unsuru veya hakaret, iftira unsuru, özel yaşamanın gizliliği gibi durumlarda, kişilerin yaptığı içerik kaldırma ve engelleme başvurularına, sosyal ağ sağlayıcılarının 48 saat içinde olumlu veya olumsuz yanıt vermesi zorunluluğu getiriliyor.

  • Ayrıca kişilerin talebi halinde, arama motorlarında kendisiyle ilgili bilgilerin 'silinmesi'ni içeren 'unutulma hakkı'nı kullanmalarına da olanak sağlanıyor.

  • Sosyal ağ sağlayıcılarının 6 ayda bir Bilgi Teknolojileri Kurumu'na, içerik engelleme veya kaldırma başvurularına ilişkin istatistiksel ve kategorik bilgileri içeren rapor vermesi zorunlu tutulurken, yurtdışı kaynaklı ağ sağlayıcılarının verilerini Türkiye'de depolaması isteniyor.

Prof. Dr. Yaman Akdeniz: Hükümet geçmişini aklamaya çalışacak

İnternet alanı, hukuku ve özgürlüğü alanında uzman Prof. Dr. Yaman AkdenizVOA'ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

'Bundan sonra içerikler sadece erişime engellenmeyecek, artık yayından da çıkartılacak. Yani bugün Diken, Cumhuriyet, Sözcü, Evrensel, Birgün gibi haber sitelerine gönderilen erişim engelleme kararları sonrasında bu haber siteleri, erişime engellenen içerikleri yayından ve arşivlerinden kaldırmak zorunda kalacaklar. 

Dolayısıyla hükümet aslında geçmişini aklamaya çalışacak. Ve ciddi bir temizlik operasyonuyla karşılaşacağız. Yolsuzluk haberleri, usulsüzlük haberleri, 17/25 Aralık süreci, kendi yaptıkları fakat bugün beğenmedikleri bazı açıklamaların internetten kaldırılmasını, temizlenmesini amaçlayacaklar. Bu ilk amaçlanan ve kamuoyunda daha az gündeme gelen teklif. 

İkincisi kamuoyunu daha fazla meşgul eden sosyal medya platformalarının zorunlu olarak ofis açıp temsilci bulundurması. Burada amaçlanan Türkiye'de sosyal medya platformları tarafından uygulanmayan erişim engelleme kararlarının veya kullanıcı bilgilerinin, kimlik bilgilerinin verilmediği durumlarda bunların hükümet organlarına veya yargı mercilerine verilmesinin sağlanması'

"Erişime engellenen içerikler, unutturulmak için KALDIRILACAK."

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
436
159
24
17
17
9
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Ayasofya haberlerini neden 7/24 pompaladıkları daha iyi anlaşılmıştır umarım. Millet başka yere bakarken neler oluyor?

Pasif Kullanıcı

merak etmesinler birileri arşiv yapıyordur zamanı gelince çıkacaktır gene ortaya..

Recalcitrant

1984