Sonuçları Hayal Edildiğinden Çok Daha Büyük Olabilir: Bir Şehre Nükleer Bomba Atılırsa Ne Olur?

0PAYLAŞIM

Patlamalarla ilgili hayal gücünüze dayalı bazı tahminlerde bulunabilirsiniz ancak nükleer silahların gerçek bir şehir üzerindeki etkisi ile ilgili hayal sınırlarınızı zorlayan sonuçlara ulaşacaksınız. Şöyle söyleyelim, en gelişmiş uluslar bile böyle bir saldırı karşısında çaresiz kalacaktır! Bakalım bir şehirde nükleer patlama gerçekleştiğinde neler oluyor?

Kaynak: Kurzgesagt – In a Nutshell

Patlamanın birinci aşaması: Bir milisaniye içinde güneşten daha sıcak bir plazma topu ortaya çıkar ve 2 kilometre çapında bir ateş topu şeklinde yayılır.

Bir parlama ve ardından yoğun miktardaki ışık ile her şey ve herkes bu ateş topunun içinde yok olur. Bu durum patlamanın gerçekleştiği yerden 13 kilometre ötesine kadar gerçekleşir ve 500 kilometrekare içinde kalan yanıcı her şey yanmaya başlar.

İkinci aşama birkaç dakika içinde gerçekleşir: Parlamanın ardından oluşan şok dalgası ses hızından daha hızlı bir şekilde fırtına ve kasırgalardan daha güçlü rüzgarlar oluşturur.

Ateş topunun bir kilometre ötesindeki her şey yerle bir olur. Bu şok dalgası genişledikçe güç kaybetse de 175 kilometre kare içindeki tüm evler sanki kartondan yapılmış gibi yıkılır.

Ateş topundan geriye kalan toz ve küllerden oluşan bir mantar bulutu kilometrelerce yükseğe ulaşır ve bu da daha fazla binanın yok olmasına ve oksijen bolluğu oluşmasına sebep olur.

Bunun sonucunda patlama bölgesinden 21 kilometre öteye kadarki binaların pencereleri patlamayla kırılabilir.

Üçüncü aşama: İlerleyen günler ve saatlerde başlayan bu aşama için başta her şey her doğal afetin gerçekleşmesindeki gibi.

Yaralanmalar, kesikler, kırık kemikler ve ciddi yanıkları olan yüz milyonlarca insan olur ve takip eden birkaç dakika ya da saat içinde bu yaralanmalar sebebiyle binlercesi daha hayatını kaybeder. Hava durumuna, patlamanın büyüklüğüne, yerine ve kullanılan silaha göre değişiklik gösteren siyah bir yağmur başlar radyoaktif kül ve tozla herkesi ve her şeyi kaplamaya başlar. Böylece her nefeste hayatta kalanların akciğerlerine radyoaktif zehir taşınmış olur.

Tüm bu olanların üstüne altyapı yok olup, karayolu, tren yolu ve uçak pistlerinin kullanım dışı olması ile yardım gelemez.

Su, elektrik, iletişim olmaz ve marketler de yok olduğundan stoklar tükenmiş olur. Ayrıca diğer şehirlerle de iletişim kurulamaz. Helikopter ile yardım ulaşsa bile felaket bölgesine iniş yaparken sorun yaşayacak ve radyoaktif kirlilik yardıma ihtiyacı olanlara yaklaşılmasını zararlı hale getirecek.

Komşu şehirlerdeki hastaneler yüz binlerce ciddi yaralanması olan insanlarla dolup taşar. Gelecek hafta, ay ya da yıllarda da hayatta kalan pek çok insan lösemi gibi kanserler sebebiyle hayatını kaybeder.

Nükleer saldırı mağdurlarına hızlıca yardım etmenin pek yolu yoktur. Çünkü aynı anda fırtına, orman yangını, deprem ve nükleer patlama etkisi görülür. Dünyadaki hiçbir ulus da bu boyutta bir felakete hazırlıklı değil.

Videoyu buradan izleyebilirsiniz:

Bir Solukta Bitirenler Şöyle Buyursun: Hikaye Sürsün İsteyenler İçin Birbirinden Güzel Seri Kitaplar - onedio.com
Bir Solukta Bitirenler Şöyle Buyursun: Hikaye Sürsün İsteyenler İçin Birbirinden Güzel Seri Kitaplar - onedio.com
Bu Sıcacık Havalarda Tatili Gelenlere İlaç Gibi Gelecek Rota: Ayvalık ve Cunda'da Nereleri Gezebilirsiniz? - onedio.com
Bu Sıcacık Havalarda Tatili Gelenlere İlaç Gibi Gelecek Rota: Ayvalık ve Cunda'da Nereleri Gezebilirsiniz? - onedio.com
Meğer Ne Çok Hata Sığdırmışız Dilimize! Türkçede Doğruymuş Gibi Gelse de Sık Sık Yanlış Yazılan Kelimeler - onedio.com
Meğer Ne Çok Hata Sığdırmışız Dilimize! Türkçede Doğruymuş Gibi Gelse de Sık Sık Yanlış Yazılan Kelimeler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilgiilimdir

Patlamadan sağ çıktıysanız ilk 3 günü mutlaka evinizin kapalı bir yerinde (yüksek ihtimalle banyo) geçirin. Asla patlamadan sağ çıktım, hadi çıkayım gideyim demeyin. İlk gün nükleer serpinti ciğeri deler geçer. Fakat ilginçtir ki 48 saatten sonra %90 oranında düşüyor radyasyon. İlk haftanın sonunda ise %99 oranında. Aslında olay tamamen ilk patlama ve sıcaklıktan sağ kalmaya bakıyor. Sonrasında da çevredeki hiçbir şeye derinizi temas ettirmeden ağzınızda bir bezle oradan uzaklaşmaya. Türüne göre değişse de İsrail'in kullandığı kadar pis nötron bombaları yaygın değil. Bu sebeple günümüz dünyasında 17K nükleer bomba medeniyeti yok etmez. Fakat sanayi devrimi öncesine götüreceği kesin.

Görüş Bildir