Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sizleri Hayrete Düşürüp Feleğinizi Şaşırtacak Hepsi Birbirinden İlginç Bilgiler!

-
Abone ol

Şaşkınlıktan ağzınız açık kalabilir, bizden söylemesi. Keyifli okumalar!

1. Ölü ya da diri, Fransa'ya gidebilmek için herkesin pasaporta ihtiyacı var!

Firavun 2.Ramses'in bedenini restorasyon için Fransa'ya götürebilmek için Mısır hükumeti Firavun'a pasaport çıkarmak zorunda kaldı! İşin daha da ilginci, Ramses'in bedenini taşıyan uçak Paris'e indiğinde törenlerle karşılandı.

2. Buckingham Sarayı'nda yaşayan bir çocuk Kraliçe Viktorya'nın iç çamaşırını çaldı!

14 Aralık 1838'de, Buckingham Sarayı görevlilerinden biri, üstü başı isle kaplı bir çocuğu yakaladı. Yakalanan bu çocuk 2 tane pantolon giyiyordu ve ceplerinden kadın iç çamaşırları düştü. İşin aslı şöyle; bu çocuk gündüzleri bacanın içinde saklanıp geceleri sarayın koridorlarında geziyormuş. Karnı acıkınca da mutfaktaki yemeklerden araklıyormuş. Çocuk, bu şekilde sarayda 1 yıl boyunca yaşamış! Ayrıca aynı çocuk ilerleyen zamanlarda 3 kez daha yakalanmış.

3. Her insanın eşsiz göbek deliği var!

Göbek deliğimizde yaşayan 2,400 farklı tür bakteri var! Bu bakteri çeşitlerinin dizimi, göbek deliğimizi eşsiz yapıyor. Hatta ve hatta, bilim insanları hayatında hiç Japonya'ya gitmemiş bir adamın göbek deliğinde sadece Japonya topraklarında görülen bir bakteriye rastlamışlar.

4. Ağlayan bir bebek sesi duyarlarsa dişi geyikler içgüdüsel olarak yardıma koşuyor!

Bunun sebebi ise bebek ağlaması ve yavru geyiklerin ağlamasının ses frekansının aynı olması! Aslında aynı şey birçok memeli için geçerli. Bizler de yavru kedi, köpek ve bebek ağlaması duyduğumuzda beynimiz korumasız birinin yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyor. 

Ayrıca polis ve ambulans sirenleri de aynı frekansta olduğu için insanlarda sorumluluk duygusu ve yardım etme duyguları canlanıyor.

5. Bir odaya girdiğimizde oraya neden gittiğimizi unuttuğumuzun bir açıklaması var!

Psikologlara göre, bir kapıdan geçmek “giriş amnezisi” denilen bir mekanizmayı aktive ediyor, bu da bir grup hatırayı diğerlerinden ayıran bir mekanizma. Yani, fiziksel olarak bir kapıdan geçmek bazı şeyleri unutmamıza neden oluyor. Bunun nedeni başka bir mekansal gerçeğe geçtiğimizde, beynimizin çevre uyum ve düşünme sürecini yeniden kalibre edebilmesi için zamana ihtiyacı olması.

6. Kuzgunların adalet kavramı insanlarınkinden daha gelişmiş!

Birlikte yaşayan kuzgunlar yemek buldukları zaman aralarında eşit olarak paylaşıyorlar. Eğer bir kuzgun kendisine düşen paydan fazlasını aldıysa, diğer kuzgunların, fazla yemek yiyen kuzguna olan güveni azalıyor ve o kuşla yardımlaşmayı bırakıyorlar.

7. Filipinler'de bulunan adanın içindeki gölün içindeki adanın içindeki gölün içindeki adayı biliyor muydunuz?

Filipinler'de Dünya'daki en eşsiz yerler arasında sayılan bir göl var. Vulcan Point Adası; Luzon Adası'nın içinde bulunan Taal Gölü'nün içinde bulunan Taal Adası'nın içinde bulunan Krater Gölü'nün içinde bulunuyor. Yani Vulcan Point Adası; Okyanusun içindeki adanın içindeki gölün içindeki adanın içindeki gölün içindeki ada! Kafa karıştırıcı değil mi?

8. Fransa'daki bu yemeği kafanıza peçete geçirmeden yiyemezsiniz!

Bu yemek kiraz kuşundan yapılıyor. Bu yemeği yapmak için kiraz kuşu, incirle doldurulup bir ay bekletiliyor. Daha sonra konyağa batırılıp kızgın ocakta kızartılıyor. Bu yemeği yerken kafanızı peçeteyle kapatmanız tavsiye ediliyor. Bazı insanlar peçeteyle kapanmanın yemeğin tadına varmanızı kolaylaştırdığını söylüyor, bazı insanların ise bu güzel hayvanı yediklerini Tanrı görmesin diye böyle yaptıklarına dair batıl inancı var.

9. Londra Kulesi'nde "kuzgun ustası" olarak çalışan insanlar var!

Londra Kulesi'nde Büyük Britanya için sembolik bir anlam taşıyan kara kuzgunlar bulunuyor. Bu kuzgun ustaları, kuşları beslemek ve onları tehlikelerden korumakla görevli. Yıllık maaşları ise 31,900 dolar!

10. Wasabi kokusuyla uyaran yangın alarmı!

Japon bir şirket olan Air Water Safety Service, ses yerine wasabi kokusunu kullanan bir yangın alarmı geliştirdi. Alarm dumanla aktive olduğunda wasabi kokusu salıyor. Sağır insanlar da düşünülerek üretilen bu yangın alarmı oldukça faydalı!

Hangi bilginin sizi en çok şaşırttığını yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
musikisinas-don-vito

#5 Buna benzer, insan hafızasıyla ilgili bir teori sıradan bir garson sayesinde geliştirilmişti. Bunun üzerine çalışan, ismini hatırlayamadığım uzman kişi yüzlerce müşterisi olan bir kafede arkadaşlarıyla oturmaktadır ama mekandaki garson sayısı yetersizdir. Masalarına gelen garson siparişlerini yazmadan, sözlü olarak aldıktan sonra diğer masaları da dolaşıp siparişleri toplar. Sonrasında her bir masanın siparişini eksiksiz ve hatasız olarak teslim eder. Uzmanımız süper hafıza sahibi, ender bir dehayla karşılaşmış olmanın heyecanıyla garsona bu kadar şeyi hafızasında nasıl tuttuğunu sorar. Ama garson ne onları ne de siparişlerini hatırlamamaktadır.

musikisinas-don-vito

#8 de muhtemelen lezzetini daha iyi almak içindi. Koku ve tat birbiriyle ilintili duyular. Kokunun yayılmasını önlemek ve daha iyi alabilmek için peçeteyi kullanıyor olabilirler.

king_of_sparta

Tanrı peçete kapatınca görmez,evet,çok mantıklı!..bi odaya girince ben de bişeyi unutuyorum bide o ada ilgimi çekti..ilginç..

hasan-baran3

en sonda ki buluş herhalde yangında olmeyeni wasabi ile oldurek:/

wednesday-addams

#3 4 numaranın içinde pamukçuk var galiba.

gzm-ynklr

İlginç.

Görüş Bildir