Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sistemin Kölesi Olmaktan Vazgeçip Açık Kaynaklı Yazılımlar Kullanmak İçin 7 Kritik Neden

153PAYLAŞIM

Açık kaynak kullanan bazı önemli servisler, işletim sistemleri ve yazılımlar.

Bunların birçoğunu zaten biliyor, tanıyoruz. Hadi gelin bunlara neden destek olmalıyız onlara birlikte bir göz atalım. 

Açık kaynak belki de dünyanın ihtiyacı olan yegane gerekliliklerinden birisidir. Aynı işi yapmalarına rağmen tonlarca programın ücretsiz halini açık kaynak tarafında bulmak mümkün. 

Şimdi neden açık kaynaklı bir işletim sistemi ve onlarda kullanılabilecek yazılımlar kullanmak önemli onları derleyeceğiz.

1. En önemlisi neredeyse her şeyi kullanabildiğiniz bir ortam.

Ubuntu ve türevleri terimini en acemi bilgisayar kullanıcıları bile duymuştur mutlaka. Açık kaynağın deyim yerindeyse ağababası Ubuntu ve türevleridir. 

Linux çekirdeği kullanan bir işletim sistemi türevi seçerek onu kendinize göre uyarlayabilirsiniz. 

Fikir vermesi adına hangi türev ne işe yarar özetleyelim; 

 • Ubuntu - performans ve gösteriş odaklıdır. 

 • Kubuntu - ultra performans ve göz alıcı bir görünüm deneyimi sunar. 

 • Xubuntu - eskimeye yüz tutmuş bilgisayarların tekrar hizmet etmesini sağlar. 

 • Lubuntu - 512 mb ramli bir bilgisayarınız varsa ve onun tekrar size hizmet etmesini istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir türev.

Ubuntu'ya dair çok daha fazla bilgi almak için Wikipedia sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2. Geniş yazılım desteği.

Halihazırda kullanılan Windows ve Mac OS X işletim sistemlerindeki programların birçoğunu hatta hepsini, aynısı olmasa bile aynı işi yapabilecek programları kullanmamıza olanak sağlaması. 

Örnek vermek gerekirse;

 • Photoshop - Gimp

 • After Effects - Open Shot 

 • MS Office - Open Office, LibreOffice 

 • Outlook - Thunderbird, Nylas 

Soldaki yazılımlara tonlarca para ödemek zorunda kalırken, sağdaki yazılımların ücretsiz olması açık kaynağın güzelliğini gösteren etkenlerden birisi.

Madde bonusu: Ücretsiz alternatifleri daha önce içerik haline getirmiştik.

Günlük Hayatta Kullandığımız 7 Teknolojinin 7 Ücretsiz Alternatifi - onedio.com
Günlük Hayatta Kullandığımız 7 Teknolojinin 7 Ücretsiz Alternatifi - onedio.com

3. Kullanılabilirlik.

 • Xfce, GNOME, Unity, KDE ve Cinnamon gibi birbirinden güzel, performans, görüntü ve kullanıcı odaklı masaüstü seçenekleri. 

 • Programların menülerinin neredeyse aynı olması. 

 • Gereksiz servislerin açık kaynaklı yazılımlarda, sistemlerde olmaması. 

 • Geniş tema desteği. 

 • Basit komutlarla özelleştirebilme kolaylığı. 

 • Geniş uygulama mağazası. 

Bu saydığımız 6 neden bile açık kaynak kullanmak için yeterlidir diye düşünüyorum.

4. Uzun süreli destek, sorunlara anlık çözüm bulabilme rahatlığı.

Öyle ki, yerli ve yabancı dilde aktif olarak binlerce web sitesi ve forumdan destek almak, sorun çözülene kadar bilgelerden mesajlar almak, üreticilerin işletim sistemleri ve yazılımlara verdiği Uzun Süreli Destek (LTS) açık kaynak kullanmak için yeterli nedenler olarak göze çarpıyor.

5. Basit kurulum ve kaldırma araçları.

Açık kaynağı deneyimlemek isteyenler bilgisayarlarındaki diğer işletim sistemlerini ve yazılımlarını silmek zorunda değiller. 

İsterseniz yanına kurabilirsiniz, isterseniz de komple diski temizleyerek yeni bir Linux derlemesi kurabilirsiniz. Tercih size bağlı.

6. Hızlı ve performans odaklı internet deneyimi.

Linux çekirdeğine özel derlemeler sayesinde Chrome, Opera, Firefox, Maxthon gibi tarayıcılar Windows ve Mac bilgisayarlara göre çok daha az kaynak tüketir. 

Windows ve Mac bilgisayarlarda muadilini bulmanın zor olduğu yazılımlar sayesinde en iyi Wifi kanallarını tespit etmenize yardımcı olacak araçlar ile çok daha hızlı ve performans odaklı deneyim yaşamanıza yardımcı olur.

7. Bulut platformlara entegre olabilme.

Geleceğin en önemli yeniliklerinden birisi elbetteki bulut ortamlar. Her ne kadar sakıncalı gibi görünseler de amacına uygun kullanımlar için çok ideal olan bu depolama servisleri açık kaynaklı araçlarla tam uyumlu çalışıyor. 

Kişisel fotoğraflarınız, proje odaklı çalışmalarınız ve daha birçok özellik Linux ve benzeri ağlarla çoktan entegre olmuş durumda.

7 kritik nedenden bahsettik bu yüzden olumsuz etkilerinden de bahsetmemiz gerekiyor.

Açık kaynaklı bir işletim sistemi ya da yazılım kullanmaya başladıktan sonra elbette farkılıklar yaşayacaksınız. 

Kısaca bahsetmek gerekirse; 

 • Yılların getirdiği alışkanlıkları yıkmak zorundasınız. 

 • Her şey hayal ettiğiniz gibi gelişmeyebilir. 

 • Windows'un çok geniş oyun desteği. (Steam sayesinde bu büyük farklılık yakında kapanacak) *

 • Sabır. 

Son maddeyi tek kelimede özetlemek olmaz. Sabır değişikliğin en temel gereksinimidir. Kendinizi sabretmeye alıştırmalısınız. Açık kaynakta istemeden de olsa yapacağız bir hata bir anda onu gözünüzde bitirir ve eskiye dönüş yapmak isterseniz. 

Açık kaynağa olan destek ve yardımlaşma şekilleri sıradanlığın çok ötesindedir. Bir sorunu çözmeniz bazen günlerce sürebilir ve bu çözdüğünüz sorun temeli başkaları için de çözüm olabilir. Yani, hiç farkında bile olmadan açık kaynağa destek vermiş sayılırsınız.

* Valve tarafından geliştirilen Steam OS'da Linux çekirdeği üzerine inşa ediliyor. Benchmark ve FPS testlerine bakacak olursak henüz beta aşamasında olan bir sistemin Windows ile arasında neredeyse minicik bir fark kalmış durumda.

ANKET: Açık kaynaklı bir işletim sistemi ya da yazılım kullanıyor musunuz?

Evet. Kullanıyorum.
Hayır. Gerek duymuyorum.
Kullanmak istiyorum ama emin değilim.

Küçük birkaç not;

 • Onedio Istanbul ofisinde Mac OS X bilgisayarların yanında 4 tane (şimdilik) de açık kaynaklı (Ubuntu) işletim sistemi kullanılıyor. 

 • Grafiklerimizi genellikle GIMP yazılımı ile tasarlıyoruz. 

 • Onedio web siteleri açık kaynaklı, Linux çekirdekleri kullanan sunucularda host ediliyor. 

 • Alt yapımızda kullandığımız yazılım açık kaynaklı kodlardan oluşuyor. 

Açık kaynağı seviyoruz ve onu destekliyoruz. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ulasyildiran

hepsine saygım sonsuz ama macbookumdan vazgeçemeyeceğim.. ne gimp photoshopumun yerini tutabilir ne de open shot after effects'in.. ama bireysel kullanım için bence ideal seçimler olabilir.

katilice

Özet..

fatihizm

Değişiklik iyidir.

heisenbug

15 yıl oldu. ilk debian potato sonrasında ubuntu, fedora ve fedoranın en son Heisenbug sürümü... Kullanımı yeni başlayanlar için zor evet ama amaca yönelik istediğiniz kadar farklı çeşitte linux işletim sistemi var. Daha spesifik olanları tek amaca yönelik olanları da var. Misal firewall, print server, mail server, bazı tıbbi cihazların donanımını görsel bi arayüzden yönetmek için linux shell'i kullanılıyor.Aslında farkında olmadan zaten hayatımıza çokça girmiş durumda. Hatta modemlerde java yerine linux kullanılmaya başlandı. Çok az sistem kaynağı isteyen bir işletim sistemi. Tek eksiği son kullanıcılar tarafından daha popüler windowsa göre daha az tanınmış ve daha az kullanılıyor olması. Beleş olmasını söylemiyecem zira windows çıktığında crack'i de aynı gün çıkıyor. Windows penguenin tşaklarını yesin diyorum son söz olarak :)

fatihizm

Şükela.

iparla

Sevgili Onedio, altyapınızda kullandığınız yazılım açık kaynak kodlu, çünkü bedava. Para ödemiyorsun. Linux sunucularda host ediyorsun, çünkü bedava. Para ödemiyorsun. Yatayda genişleyen bir yapıda MS Server 2012 lisansı host başına kimbilir sana kaça mal olurdu? İşini açık kaynaklı-bedava yazılımlarla yapman, senin açık kaynağı desteklediğin anlamına gelmiyor. İşini daha ucuza hallettiğin anlamına geliyor. Gerçekten açık kaynak camiasına destek veriyorsanız, GitHub'da insanlara fayda sağlayan projelerinizi görmek isteriz. Mevcut projelere yeni özellikler getiren commit'ler de kabulümüzdür.

fatihizm

Kurumsal anlamda olmayabiliriz ancak bireysel anlamda birçok Editor ve developer arkadaşlar olarak GitHub'da bulunuyoruz. Biraz araştırma yapsanız her şeye ulaşabilirsiniz.

iparla

Bireysel anlamda yapılan katkı Onedio'nun olmuyor, bireyin oluyor. Onedio şirket olarak açık kaynağın nimetlerinden faydalanan şirket oluyor, açık kaynağa destek sağlayan şirket olmuyor. Ha, Onedio çalışanlarına mesai saatinde bireysel olarak Github projelerine katkı sağlamasına izin veriyorsa orası ayrı tabi. Bu da bir katkı sayılır.

fatihizm

Peki soru şu; siz neden faydalanmıyorsunuz? faydalanıyorsanız, faydalanan şirketlere neden kızıyorsunuz? kendiniz diyorsunuz nimetlerinden faydalanıyorsunuz diye. Biz Onedio olarak OpenStack de kullanıyoruz, HyperScale, Juju ve Cloud Storage da. Bunların birçoğuna finansal anlamda destek sağlıyoruz. Neyse siz araştırma yapmayı öğrenin evvelinde de sonradan gerekirse tekrar konuşuruz.

motorcu-muhasip

ücretsiz diye kullanmasın mı yani? ne zaman bu kadar aptal oldunuz güzel arkadaşlarım, açık kaynak kod'un anlamı sadece bedava olması değildir, kendi isteğine göre düzenleme imkanı sağlar. Sen yine, çuvalla para verip windows serverler, yazılımlar vs. kullan, sözümüz yok. aferim sana!

fatihizm

Kaldı ki, açık kaynağı öven, onun kullanılmasını söyleyen, teşvik etmeye çalışan bir içeriğin altında bunları yazıyor olmanız nasıl bir hezeyan onu da bilemeyeceğim. Son kullanıcıların mutlaka açık kaynaklı yazılımlara, sistemlere yönelmesini diliyoruz. Yukarıdaki ekran alıntılarının neredeyse tamamı kendi bilgisayarıma ait.

iparla

Faydalanmadığımı kim söyledi? :) Faydalanan şirketlere laf söylemiyorum. Elde ettiği faydayı, camiayı desteklemek gibi sunan şirketlere laf sokuyorum. Çünkü bu insanlara yalan söylemek oluyor. Bir yandan maliyetten kısarken, bir yandan insanlara şirin görünerek şirket itibarını artırmak oluyor. Gimp kullanmak, Openstack kullanmak, Juju kullanmak şirket adına faydadır, camiaya destek değil. Ayrıca makalenizde finansal destek kısmından bahsetmemişsiniz. Dediğiniz doğruysa, esas destek bu. Diğerleri destek değil. Bence camiaya destek ile şirkete faydanın ayrımını iyi yaparak makalenizi gözden geçirin, şirkete sağladığınız faydayı açık kaynak camiasına destek diye göstermekten vazgeçin.

fatihizm

İyi siz kızıyorsunuz diye koskoca operasyonu iptal edip, milyonlarca tl ödeyelim maliyetlere. Ne kadar anlamsız şeyler yazıyorsunuz siz böyle yahu? Şirketler faydalanmayacaksa bu teknolojiler neden var? Hayır sizin beklentiniz nedir? Ne yapılsa hoşunuza gider?

iparla

Operasyonu iptal edin veya paralı yazılımlar kullanın demiyorum. Bunu kullanırken yani maliyetlerden kısarken "açık kaynağa destek veriyoruz" şeklinde şirin görünmenize laf sokuyorum. Makalenin kendisinden bahsettiğiniz şeyler sizin açık kaynağa olan desteğiniz değildir. Şirket olarak maliyet kısma politikanızdır. Finansal desteğinizden de makalenizde bahsetmemişsiniz. Ben sorunca söylediniz. 3 gönderidir bunu söylüyorum, farklı bir şey söylemedim. Daha ne kadar açık anlatabilirim?

nurbetul.cakir

Çat diye açık kaynağa geçmek olmaz. Açık kaynak kişisel bilgisayarlardan çok iş ortamındaki bilgisayarlarda faydalıdır diye düşünüyorum. Kişisel bilgisayarında kimse kalıcı olarak rahatını bozmak istemez; gerek arayüz, gerek uygulama konusunda. Ama şans verilmesine ihtiyacı var.

Görüş Bildir