Görüş Bildir
Haberler
Sıra Dışı Boşanma Talebi: Uçuş Millerinin Yarısını İstedi

Sıra Dışı Boşanma Talebi: Uçuş Millerinin Yarısını İstedi

İstanbul’da, boşanmak isteyen kadın, eşinin uçuş millerinin yarısını talep etti. Erkek tarafından kabul edilen talep boşanma protokolüne eklendi. Avukat Merve Gürcan, kariyerinde ilk kez böyle bir taleple karşılaştığını ifade etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Boşanma davaları zaman zaman tarafların birbirlerinden ilginç taleplerine de tanık oluyor.

Bu ilginç taleplerden birine bizzat kendisinin de avukat olarak dahil olduğu bir boşanma sürecinde tanık olan Avukat Merve Gürcan, Twitter hesabından duyurduğu olayın detaylarını Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem'e anlattı.

Gürcan’ın anlatımına göre olay yurtdışında yaşayan beş yıllık evli genç bir çiftin anlaşmalı olarak boşanmak üzere İstanbul 'da mahkemeye başvurmasıyla başladı. 

Boşanma protokolü kapsamında davacı kadın, kocasının işi nedeniyle sürekli seyahat etmesi sonucu kazandığı uçuş millerinin de yarısını talep etti. Davalı kocanın da talebi makul görmesi üzerine taraflar uçuş millerinin de paylaşılması konusunda anlaşmaya vardı.

"20 yıllık meslek hayatımda ilk kez karşılaştım"

"20 yıllık meslek hayatımda ilk kez karşılaştım"

Peki böyle bir talepte bulunulması hukuka uygun mu?

'20 yıllık meslek hayatımda ilk defa böyle bir taleple karşılaştım” diye söze başlayan Avukat Gürcan, “Olayımızda anlaşmalı bir boşanma söz konusu. Dolayısıyla hukuka açıkça aykırı olmayan her konuda taraflar sözleşme serbestisi gereği anlaşma yapabilirler” dedikten sonra sözlerine şöyle devam etti:

'Burada asıl cevaplanması gereken soru, eğer anlaşma olmasaydı, çekişmeli bir davada taraflar bu uçuş millerini talep edebilir miydi? Bu durumda uçuş millerinin nasıl edinildiği konusu önem kazanır. Zira edinilmiş mallara katılma rejiminde eşlerden birinin evliliğin devamı süresince, bir çalışmanın karşılığı olarak kazandığı edinimler paylaşıma tabidir. Eğer dava konusu uçuş milleri iş seyahatleri sonucu kazanılmışsa  paylaşıma tabi olacaktır. Ancak eşlerden birinin kişisel mallarından karşılanan uçak biletlerinden kazanılan miller söz konusu ise paylaşıma tabi olmayacaktır.'

"Her olayda şartlar farklı"

"Her olayda şartlar farklı"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Gürcan, buna karşın kimi kişilerin de uçak biletlerine para verilmiş olmasına karşın uçuş miline ücret ödenmemiş olduğunu iddia ederek, dolayısıyla da paylaşıma tabi olmayacağını ileri sürebileceklerini de belirtti.

Gürcan, ayrıca uçuş millerinin üçüncü kişiye satılamayacağı ya da devredilemeyeceği iddiası ile kişisel mal sayılmaları gerektiğinin de öne sürülebileceğini hatırlattı.

Gürcan bundan dolayı tüm bu hususların yapılacak yargılama sırasında somut olaya, iddia ve delillere göre değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, sözlerini şöyle tamamladı:

'Genel olarak evlilik içinde ücreti eşlerden biri veya her ikisi tarafından ortak ödenerek satın alınan uçak biletlerinden kazanılan millerin paylaşıma tabi olacağı kabul edilebilir. Ancak her olayın şartlarının farklı olduğu unutulmamalıdır.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
10
6
4
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
the-wizard

bu karıyla evlilik yaşayan abiye geçmiş olsun diliyorum. adamın iliğini sömürmüştür evlilik boyunca kesin. uçuş miline göz koymak ne aq

Pasif Kullanıcı

Nesine şaşırıyosun her bir uçak bileti kaç para haberin var mı avukat 😬 tabi uçak bileti yazdım ya simdi bi hafta boyunca bilet reklamı gorecem aq

Metin Uzun

Tam çakal,akla bak,cin gibi adami carpacak,adami donuna kadar soyma derdinde. Bu kadinin gözünü doyurmaya maliye bakkali Beratin ekonomik uçuslari bile yetmez.