Sertab Erener'in 100 Yaşına Kadar Yaşamak İçin Başladığı Telomer Tedavisi Nedir?

-

Tıptaki son teknolojileri takip etmesi ve uygulamasıyla tanınan Sertab Erener, son olarak dünyada yalnızca birkaç kişinin uyguladığı telomer tedavisine başladı. Peki telomer ne demek ve tedavisi nasıl oluyor? Gelin bakalım.

Sertab Erener, muhteşem sesinin yanında tıp ve güzellik dünyasındaki son gelişmeleri takip etmesiyle de ünlü bir isim.

"Duydunuz mu, Sertab Erener kulak memesinden kan aldırıp yüzüne sürüyormuş" gibi şehir efsanesi sohbetlere mutlaka denk gelmişsinizdir.

Bu efsaneler çok da haksız sayılmaz tabii, biz ülkece kök hücre tedavisi (PRP) nedir bilmezken o bu uygulamanın ustasıydı.

Tıptaki son gelişmeleri o kadar yakından takip ediyor ki, bugün herkesin bildiği kişinin kendi kanıyla tedavi olma (kök hücre) yöntemi uzun yıllar önce onun için sıradan bir güzellik uygulamasıydı.

Ünlü şarkıcının hedefi belli; uzun, sağlıklı ve güzel bir yaşam!

Ayşe Arman'a verdiği son röportajda da bu konudan bahseden Sertab Erener, yepyeni bir konuyla gündeme geldi; telomer tedavisi!

Peki yine ilk kez Sertab Erener sayesinde duyduğumuz telomer tedavisi nedir?

Telomer tedavisi, kişinin hücre kromozomlarında bulunan ve telomer adı verilen sarmalın kısalmasını önlemek veya uzatmaya çalışmak anlamına geliyor.

Telomer, her hücre kromozomunun sonunda bulunan bir madde.

Sertab Erener'in deyimiyle, "ayakkabı bağcıklarının ucundaki koruyucu plastik" gibi bir görevleri var. Fotoğraftaki yeşil renkli bölgeler telomer; bu madde herhangi bir gen kodlaması içermiyor, görevi kromozomların istenmeyen birleşmelerini ve kromozom parçalanmalarını önlemek.

Telomerler yaşlandıkça kısalır, bunun da yaşam süresini etkilediği biliniyor.

Her hücre döngüsünde biraz daha kısalıyor. Bu durum da hücre bölünme sayısını kısıtlıyor. Yani hücre yenilenme hızı ve sayısı düşüyor ve yaşlanma dediğimiz durum gerçekleşiyor. Yapılan son araştırmalar hızlı yaşlanma, düzensiz hücre çoğalmaları ve kanserin telomerle ilişkisini ortaya koyuyor.

Dünyada telomer kısalmasını önlemek ve var olanları uzatmakla ilgilenen bilim insanlarının sayısı her geçen gün artıyor.

Bunlardan en ünlüsü Bill Andrews. Ölümsüzlükçülük veya Yeni Yaşlanma olarak bilinen bir akımın öncüsü olan doktor 28 yıldır biyoteknoloji, bunun son 16 yılında da telomerler üzerine çalışıyor.

Bill Andrews Türkiye'ye geldiğinde Sertab Erener onunla bir yemek yeme fırsatı yakalamış ve telomer tedavisine de o yemekten sonra başlamışlar.

Kan ve tükürük örneği vererek bu tedavi için uygun olduğunu öğrendikten sonra telomer hapı almaya başlayan sanatçı, 6 aydır bu ilacı kullanıyor ve ilaca başladığından beri kendisini ıspanak yiyen Temel Reis gibi hissettiğini söylüyor.

Peki hapın içinde ne var?

Doktorlar Çin'de yetişen astragalus bitkisi içinde telomeraz enzim geninin olduğunu (telomer kısalmasını önleyen gen) keşfetmiş ve bu bitkiden ilaç üretmişler.

Bu ilaç sayesinde kendisini çok daha genç hissettiğini söyleyen Sertab Erener, denek olmaktan son derece memnun.

Bill Andrews'un 66 yaşında olduğunu ve 10 yıldır bu hapı kullanarak çok zinde kaldığını ifade eden Sertab Erener, göz bozukluğunun bile gerilediğini ve artık gözlüksüz okuyabildiğini ifade ediyor. Tabii ki bu sadece ilaçla olmamış; örneğin artık vegan olmadığını, et ve balık yediğini de söylüyor.

Telomer uzatmanın başka yolları da var elbette.

Bahsedilen telomer tedavisi ilacı, bitkisel besin desteği olarak geçiyor ve bilimsel olarak henüz kanıtlanmış bir etkisi yok. Telomer kısalmasını önlemek için anti-aging özelliği olan yiyecekler, C,D, E vitaminleri, Omega 3, sigara, alkol, stres, depresyondan uzak durma ve hareketli yaşam gibi aslında sağlıklı yaşam için gerekli olan temel prensipler işe yarıyor.

Peki siz 100 yıldan uzun yaşama vaadi sunan ancak kesinliği kanıtlanmamış böyle bir tedavide denek olur muydunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nisa-nur-erol

ALLAH'ın verdiği ömrü kimse kısaltmaz veya uzaltamaz!

ugur-acar6

hergün düzenli kefir için bunların hiçbirine gerek yok

rrr

beni de alın, deneyler yapın

hackersafe

mna ble krm :D :D :D

jsy

İlacını pazarlamak için Sertab Erener ile yemek yemiş muhtemelen. Yazının en önemli cümlesi şu; " Bahsedilen telomer tedavisi ilacı, bitkisel besin desteği olarak geçiyor ve bilimsel olarak henüz kanıtlanmış bir etkisi yok. "

fethi-abali

TA-65 adlı çalışmayı inceleyin nobel ödülü almış bir çalışma tek başına bitkisel midir bilemem ama bizim şirketin çalışmayı satın alıp içine bitkisel bileşenler de eklemişler.

Görüş Bildir