Savaşın Bittiğine İnanmayıp 29 Yıl Ormanda Saklanan Dünyanın En Vatansever Askerinin Hikayesi

7bPAYLAŞIM

Savaş psikolojisi kolay anlaşılabilen ve çözümlenebilen bir olgu değil. Savaş sahasında yaşananlar oradaki herkesi ömrü boyunca rahat bırakmayıp türlü etkilerle psikolojik olarak kişiyi savaşta hissettirebilir. Çünkü cephede olanlara göre bir anda başlayan savaşın her an gelmemesi için bir sebep yoktur. Hiroo Onoda'nın 2. Dünya Savaşı sonrasında başlayıp 29 yıl boyunca süren hikayesi de bu psikolojinin en çarpıcı örneği.

Onoda'nın hikayesi savaşın son yılında başlar.

Bir istihbarat subayı olan Onoda Japonya'nın çevre adalarına gönderilen askerler arasındadır. Amerikan askerlerine karşı adaların kontrolü için mücadelede görevlendirilmiş ve ormanda gizli olarak çalışmaları salık verilmişti.

Adalara yollanan asker bölüklerinin tümüne kesin bir emir gelmişti: Her ne olursa olsun teslim olmayın!

Teslim olmak şöyle dursun intihar etmek bile yasaktı.

Ormanda gizli taktiklerle süren bu mücadele bir gerilla mücadelesine dönüşür.

23 yaşındaki asker Onoda da Yuichi Akatsu, Shoichi Shimada ve Kinshichi Kozuka ve kendisinden ibaret olan 4 kişilik ekibiyle ada görevini sürdürür. Amerikan ordusuyla kritik bilgiler için yapılan amansız bir mücadelenin içindedirler.

Fakat mücadele esnasında dengeleri değiştiren bir gelişme olur, tüm dünyada ses getiren bu gelişme iki Japon şehrini yerle bir eder.

Atom bombaları Hiroşima ve Nagazaki'yi haritadan silme noktasında etkilediğinde Japonya için savaşın sonu da gelir. Yeterli askeri güçleri kalmamıştır.

Böylesine bir son asla planlanmamıştır, acı dolu teslim imzası 2 Eylül 1945'te atılır.

Artık 2. Dünya Savaşı'nda Japon cephesi kapanır.

Savaşın bittiğini adadaki askerlere nasıl duyuracaklardı?

Onoda'nın da görevli olduğu Lubang adası da Pasifik bölgesindeki diğer adalar gibi iletişim kurmanın zor olduğu adalardan biridir. Savaş bitse de Lubang ve çevre adalarda çarpışmalar sürmekteydi.

Fakat Amerikan askerleri adadan ayrılmış, ayrılmadan önce de savaşın bittiğini duyurmuşlardır.

Japon askerleri bunun bir oyun olduğunu düşünerek çarpışmalarını sürdürmüşlerdir fakat ortada Amerikan askeri olmadığı için çarpışmalar bir süre yerel halkı hedef almıştır. Bu sürede de Japon savaş uçakları askerlerin bölgelerine savaşın bitişini anlatan görseldeki broşürleri atmıştır. Onoda ve ekibini savaşın bittiğine inandırmak ise mümkün değildir.

Hedef halkın ardından Filipinli asker ve polisler olduğunda Onoda ve ekibi kayıplar vermeye başlar.

Onoda dışındaki 3 silah arkadaşı savaşta olduklarını düşündükleri bu yasadışı mücadelede Filipinli askerler tarafından ya yaralanarak yakalanır ya da öldürülür. Geriye sadece Onoda kalır.

Onoda Amerikan askerleri tarafından arkadaşlarının tuzağa düşürüldüğünü düşünerek mücadelesine hız kesmeden devam eder.

Meyvelerle ve doğada edinebildiği diğer canlılarla tam bir hayatta kalma mücadelesiyle geçen yıllar zorlu olsa da komutanının "Asla geri dönmek yok!" emrine sonuna dek riayet eder.

1959'da ailesi onun öldüğünü kabul ederek bir mezar yaptırır.

O esnada Onoda orman koşullarında kişisel mücadelesini vermekte ve adeta tetikte bir kaçış planı uygulamaktadır. Doğayla savaşı sürerken savaşın sonlanışı üzerinden 29 yıl geçmiştir. İşte tam da bu günlerde bir kaşif Onoda'yla ormanda karşılaşır, onu tanır ve  savaşın bittiğine ikna etmeye çalışır fakat Onoda komutanının emrine karşı gelmeyeceğini, aksini belirtmediği taktirde mücadelesini sürdüreceğini söyler.

Kaşif ülkeye dönüp Onoda'nın komutanını, Binbaşı Taniguchi'yi bulur ve durumu izah eder.

Binbaşı ormanda kaldığı yeri öğrenip yanına gittiğinde Onoda göreve hazır bir şekilde selam verir, gerekli emri komutanından aldıktan sonra tüm mühimmatını ve sonunda savaşta olduğu fikrini teslim ederek adadan ayrılır.

Onoda vatana dönme kararı aldığında 30 yıl boyunca Amerikan askeri olarak yaklaşarak yaraladığı ve öldürdüğü 30 civarında kişi için yargılanacağını da öğrenir.

Fakat işlediği suçlar affedilir çünkü o sadece emirleri uygulamıştır.

Adada başından geçenleri ve 30 yıl süren "askerliğini" anlattığı bir de kitap yazan Onoda 2014 yılında, 91 yaşında aramızdan ayrıldı.

Kahramanlık, vatan sevgisi ve mücadeleyle geçen koca bir ömür!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ya-ne-olacagidi

Ali Baba ve Yedi Cüceler filmindeki Kenan Memedov gözümün önüne geldi.

r2d2

Duygusallığı bırakırsak ve mantık çerçevesine alırsak adam tam bir mal amk

yilmaz-kesgin

amk beygiri

ahmet-sani

mal

kdramadelisi

Tamam anladık vatanına bağlı,itaatkar bir askermiş fakat 29 yıl boyunca ormanda saklanması bana saçma geldi.Haberin niteliğini sorguladığım için değil askerin 29 yıl boyunca orada kalması saçma geldi.Ne biliyim anneni,kardeşini,babanı falan özlemedin mi ?Kaldı ki savaşın bittiğini söylemişler. Ormandan çıkıp savaşın olduğu yere gitseydi savaşın bittiğini anlardı diye düşünüyorum.O kadar eziyet çekmiştir.Tuhaf.

Görüş Bildir