Görüş Bildir
Haberler
TV
Sarışın Kahraman "He-Man" Hakkında Hiç Bilmediğiniz 13 Gerçek

Sarışın Kahraman "He-Man" Hakkında Hiç Bilmediğiniz 13 Gerçek

diazepam
26.05.2015 - 12:12 Son Güncelleme: 26.05.2015 - 12:35

1982 yılında bir oyuncak mağazası yeni bir özgün aksiyon figürü için tasarımları kabul etmeye başladı. Aradıkları özellikler son derece kaslı, maskülen, uzun boylu ve savaşmaya her an hazır bir kahramandı. He-Man, uzun ve ince yapılı G.I. Joe kahramanlarından ve cılız Luke Skywalker'dan tamamen farklı bir karakter olmalıydı. He-Man son derece iri yarı, kılıç kullanan biri olmalıydı, çünkü netice itibariyle Gölgeler Şatosunu İskeletor'dan korumakla mükellef biri olacaktı. 

He-Man karakteri Mattel firmasına ilk yılında 38 milyon dolar kazandırdı. 1984 yılı itibariyle kazandırdığı rakam milyar doları geçti. Oyuncak dünyasının en büyük başarılarından biri olarak tarihteki yerini aldı. Eğer hayatınızda bir defa olsun, elinizdeki oyuncak kılıcı, tahta kaşığı, herhangi bir dal parçasını havaya kaldırıp 'gölgelerin gücü adına, güç bende artık!' diye bağırdıysanız bu içeriği okumanızı tavsiye ederiz.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. He-Man'in doğuşunda Star Wars'un katkısı büyük.

1. He-Man'in doğuşunda Star Wars'un katkısı büyük.

Star Wars oyuncaklarını üretmesi için partner arayan George Lucas eğer Mattel firmasını kendileri ile çalışacak yeterlikte bulmasaydı bugün He-Man olmazdı. Çünkü Star Wars oyuncaklarını üretme lisansı alan Mattel kendisinde 'neden bana özgü bir figür tasarlamıyorum?' diyecek cesareti bulmuştur.

2. He-Man için 3 adet tasarım yapıldı.

2. He-Man için 3 adet tasarım yapıldı.

Mattel'in ilk tasarımcılarından Rpger Sweet'in ve Barbie bebeklerin tasarımında rol almış Mattel tasarımcısı Mark Taylor'ın kafasında bu kaslı, iri yarı, kılıç kullanan kahraman için çocuklarının fantazi dünyasına kadar uzanan bir takım fikirler vardı. Netice olarak askeri, uzaylı ve fantazi kahraman olmak üzere Mattel'e 3 He-Man tasarımı sundular. Mattel'in yaptığı pazar araştırmaları neticesinde fantazi dünyası ürünü, barbar He-Man doğdu.

3. He-Man aslında bir Viking'ti.

3. He-Man aslında bir Viking'ti.

Mark Taylor'un eskizlerinden yola çıkarak He-Man ilk başlarda haşin bir tip olarak tasarlandı. Ancak çatık kaşlarının ve boynuzlu viking başlığının çok tehditkar olduğu düşünüldü, bir oyuncak olarak çok sinirli ve gergin bir yapısı vardı. Sarı saçlarla daha yumuşatılan He-Man pazar araştırması testi için belli yerlerde satışa sunulduğunda ona aşık olup çalmaya çalışan bir çocuk Mattel'e umut verdi.

4. Çizgi film fikri bir reddediliş sonucunda doğdu.

s137.photobucket.com

He-Man'in yaratılmasının ardından Mattel konsept ürünlerini Toys 'R' Us firmasına götürdü. Oyuncakların yanında mini çizgi öyküler verebiliriz fikrini getirdi ama Toys 'R' Us firması bunu kabul etmedi. Böylece çizgi film fikri doğru.

5. Çizgi film fikrini reddetmeyen kalmadı.

5. Çizgi film fikrini reddetmeyen kalmadı.

Hanna Barbera He-Man çizgi filmini yapmayı reddetti. Mattel kendileri için reklam filmleri yapan Filmation firmasına teklif götürdü. Yapılan çizgi filmi CBS, NBC ve ABC kanalları reddetti. Filmation firması 65 bölümlük bir ilk sezon hazırladı ve bunu haftanın her günü bir bölüm olarak yayınlattı. 1984 yılında He-Man ve Evrenin Hakimleri çizgi dizisi inanılmaz bir popülarite yakaladı.

6. He-Man çocuk ayaklanmasına sebep oldu.

6. He-Man çocuk ayaklanmasına sebep oldu.

1985 sonbaharında bir çocuk kanalı He-Man yayınlarını durdurdu. Ancak büyük tepki çekti. tekrar yayınlara başlamak zorunda kalan kanal çocukların öfkesini dindirmek için He-Man ile buluşma organize etti. Mattel firmasının seçtiği bir He-Man çocuklarla buluştu ancak 8000 kişilik çocuk kalabalığı He-Man'i parçalamak üzereyken etkinlik sona erdirildi ve He-Man kaçmak zorunda kaldı. Belki de çok daha feci olayların önüne geçildi.

7. Bıyıklı He-Man.

7. Bıyıklı He-Man.

Animasyon için fikir vermesi açısından, Filmation firması bir grup vücut geliştirme sporcusunu kullandı. Bunların hareketleri izlenerek animasyona aktarıldı. Belki de ilk ve tek bıyıklı He-Man burada görüldü.

8. He-Man bant karikatürleri tutmadı.

8. He-Man bant karikatürleri tutmadı.

Çizgi filmin ardından Mattel He-Man'i hala göz önünde tutabilmek için bant karikatür, çizgi roman işine soyunmak istedi ancak sadece 10 gazetede kendine yer bulabilen çizgi romanlar istenen sonucu vermedi.

9. He-Man filmi.

9. He-Man filmi.

1987 yılında kısmen Mattel'in reklam bütçesinden finanse edilen Evrenin Hakimleri filmi çekildi. He-Man rolü için futbol yıldızı Howie Long düşünüldü ancak Dolph Lundgren'de karar kılındı. Fiziken çok uygun olmasına karşın ağır İsveç aksanı işlerini zorlaştırıyordu. Dublaj yapılmasına karar verildi, ancak başka biri dublaj yapmadan evvel Lundgren'in kendi repliklerine 3 defa dublaj yapacağı sözleşmeye konuldu. Sonuç olarak Lundgren kendi kendine dublaj yaptı ama film dünya genelinde toplam 17 milyon dolarlık hasılat ile bir başarısızlık öyküsü oldu.

10. Aslında Prens Adam diye biri hiç yoktu.

He-Man'in alter egosu, gizli kimliği prens Adam ne aksiyon figürü olarak ne de çizgi filmde yoktu. Yazar Michael Halperin tarafından Mattel'e sonradan teklif edildi. Kabul gördü ama filmde yer almadı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. He-Man'in oğlu He-Ro

11. He-Man'in oğlu He-Ro

Resimde timsah üzerinde sörf yaparken gördüğünüz kişi Prens Adam ile eşi Teela'nın evlat edindikleri çocuk Dare. Babası gibi güç kılıcını kullandığında bir kahraman olan He-Ro'ya dönüşüyordu. Mattel iki defa denemesine rağmen He-Ro'yu meşhur edemedi.

12. 1987 yılında satışlar dibe vurdu.

12. 1987 yılında satışlar dibe vurdu.

1985 yılında 350 milyon dolar getirisi olan bir karakter nasıl oldu da 1987 yılında dibe vurdu? Bunun sebebi bu yıl ortaya çıkan Ninja kaplumbağalar, Transformers gibi çizgi dizilerle ve video oyunlarıyla rekabet edememek olarak açıklanıyor. Ayrıca Matrtel'in piyasayı ikinci sıra ürünlerle doldurmasının katkısı da büyük.

13. Dibe vursa da kazandıran sarı çocuk.

He-Man efsanesi biterken bile ürün satışlarından 2 milyon dolar gibi bir rakam kazandırdı. Sıkıntılı bir süreçle hayatımıza giren, zorla kendini kabul ettiren bir arkadaş için iyi bir son rakam demek mümkün.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
73
20
15
5
5
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mustafa ŞEN

He-Man latincede kızlık zarı anlamına geliyor :D

Pasif Kullanıcı

He: "O" anlamında yani erkeklere söylenen 3. tekil şahıs Man: "Adam" anlamında

Pasif Kullanıcı

izlemek için içimde bir istek oluşmuştu şimdi iyice pekişti bu istek