Sanatın Oscar'ı Kabul Edilen Turner Ödülü Helen Marten'a

 > 
12PAYLAŞIM

İngiltere’nin en prestijli ödüllerinden olan Turner Ödülü’nü 31 yaşındaki sanatçı Helen Marten kazandı. 32. kez sahibini bulan ödülün sahibi sanatçı Michael Dean, Anthea Hamilton ve Josephine Pryde’dan oluşan adaylar arasından seçildi.

Ressam J.M.W Turner’dan adını alan ödülün sahibi sanatçı 25 bin sterlinin de sahibi oldu. 50 yaşın altındaki sanatçılara verilen ödülü daha önce kazanan sanatçılar arasında Gilbert George, Damien Hirst, Chris Ofili, Anish Kapoor, Gillian Wearing ve Susan Philipsz gibi dikkat çekici isimler var. Kazanan eserle birlikte ödüle aday olan eserlerin sergilendiği Tate Britain’deki sergi 9 Ocak’a dek sürecek.

Ödülü paylaşmak istedi

Sanatçı 17 Kasım’da Hepworth Ödülü’nü kazanmış ödülün kazandırdığı 30 bin sterlini diğer adaylarla paylaşmıştı. Sanatçı konuyla ilgili olarak, sanat ödüllerinin yarattığı hiyerarşiyi reddetmek istediğini açıklamıştı. Turner Ödülü’nü de paylaşmayı planladığını açıklayan sanatçı bundan vazgeçtiğini çünkü kısa süre içinde arka arkaya iki benzer eylem yapmak istemediğini belirtti.

Sanatçı eserlerini 'şiirsel ve oyuncu’ olarak tanımlıyor

Sanatçı Turner’a 56. Venedik Bienali’nde sergilenen ‘Lunar Nibs’ eseri ve New York’taki kişisel sergisi ‘Eucalyptus Let Us In at Greene Naftali’ ile aday gösterilmişti. Sanatçının çok sayıda farklı materyali bir araya getirerek oluşturduğu eserleri ‘şiirsel ve oyuncu’ olarak tanımlanıyor.

Milliyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir