Görüş Bildir
Haberler
Şam Yönetimine Karşı Savaşan Muhalif Gruplar İstanbul’da Gizlice Buluşmuş

Şam Yönetimine Karşı Savaşan Muhalif Gruplar İstanbul’da Gizlice Buluşmuş

FreiGeist
02.10.2015 - 10:01 Son Güncelleme: 02.10.2015 - 16:00

Rus savaş uçaklarının Suriye topraklarında ilk bombardımanını yaptığı saatlerde, Şam yönetimine karşı savaşan muhalif gruplar İstanbul’da gizlice buluştu. Dünya’nın Esad’ı tartıştığı bir dönemde Suriyeli muhalifler, savaşçıları ve siyasileri tek safta birleştirmek istiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ahrar El Şam, Ceyş El İslam, Sukur El Şam, Ceyş El Mücahidin, Sultan Murta Tugayı, Özgür Suriye Ordusu unsurları... El Nusra hariç, Suriye direnişinin sahada söz sahibi en güçlü silahlı muhalif grupları İstanbul’da gizlice bir araya geldi.

Al Jazeera'den Can Hasasu'nun haberine göre, iki gün süren toplantıda Suriyeli silahlı muhalifler, ülkenin geleceği için uluslararası platformda gerçekleşen görüşmeler ve Birleşmiş Milletler özel temsilcisi Staffan de Mistura’nın planına karşı nasıl bir tavır belirlemeleri gerektiğini tartıştı.

Gizli toplantının içeriği

Güvenlik gerekçesi ile gizli tutulup, basına kapalı bir şekilde gerçekleştirilen toplantı ile ilgili olarak Al Jazeera Türk, bazı silahlı muhalif grupların temsilcilerine ulaştı. 

İsminin açıklanmasını istemeyen Halep ve kırsalında faaliyet gösteren bir grubun temsilcisi, toplantıya katılan herkesin Esad’ın dahil olduğu bir çözüme karşı olduğunu belirtti. Temsilci, Mistura planının artıları ve eksileri ile değerlendirildiğini, silahlı direnişin plana sıcak bakmadığını söyledi.

Şam ve orta Suriye’de etkili olan bir diğer silahlı grubun temsilcisi de aynı görüşü doğrular nitelikte konuşsa da “Sadece BM’ye ve planlarına değil, tüm batı ülkelerine güvenimizi yitirdik. Geçmiş deneyimler bizi bu noktaya getirdi. Gene bu deneyimler sayesinde birlikte hareket etmemiz gerektiğini de öğrenmiş bulunuyoruz. Güçlü olmak için yalnızca savaşan Suriyelilerin birleşmesi yetmez. Yurt dışında siyasi mücadele veren muhaliflerle de birlikte hareket etmeliyiz. Bu toplantıların temel hedefi de bu” dedi.

Al Jazeera Türk’ün edindiği bilgiye göre sahada çatışan silahlı muhalifler ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) arasında ön görüşme gerçekleşti. Suriyeli silahlı muhalif gruplar arasından seçilen bir heyet bugün de SMDK yetkilileri ile bir araya gelecek. Suriyeli muhalifler bu görüşmelerin sonucunda siyasi ve askeri sahada mücadele veren unsurları ortak bir noktada buluşturarak uluslararası görüşmelere daha güçlü bir temsille katılmayı hedefliyor. Görüşmeler, taraflar tam bir anlaşma sağlayana kadar basına kapalı olarak gerçekleştirilecek.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam