Görüş Bildir

'Sahte Reçete' Operasyonunda 23 Kişiye Tutuklama

Anasayfa > Gündem

İstanbul merkezli 32 ilde düzenlenen sahte reçete operasyonunda gözaltına alınan ve tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 29 şüpheliden 23'ü tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ve 32 ili kapsayan sahte reçete operasyonunda bu sabah adliyeye sevk edilen aralarında doktor, hemşire ve eczacıların da bulunduğu 98 kişiden 46'sı savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken 29'u tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilmişti.

İstanbul Nöbetçi 2. Sulh ceza Hakimliği'nde ifade veren şüphelilerden 23'ü 'Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık' ve 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve kurulan örgüte üye olmak' suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hakimlik, 5'i adli kontrol şartıyla olmak üzere 6 kişinin de serbest bırakılmalarına karar verdi.

'Sahte reçetelerle alınan ilaçları hastalara vermeyerek...'

'Sahte reçetelerle alınan ilaçları hastalara vermeyerek...'

Tutuklama kararında 'Aramalarda elde edilen kayıt dışı ilaçlar, dosyaya alınan SGK kayıtları, hasta beyanları ve tape kayıtları dikkate alındığında şüphelilerin gerçekle örtüşmeyen reçetelerle SGK'ya fatura edilerek zarara uğrattıkları, hastalara verilmeyen ilaçları yurt içinde ve yurt dışında ikinci kez pazarlayarak haksız kazanç elde ettikleri' ifade edildi. Kararda ayrıca şüphelilerin kaçakçılık ve resmi evrakta sahtecilik suçlarından da değerlendirilme ihtimali olduğuna vurgu yapılarak, 'Müsbet suçları işlemeye yönelik bir organizasyon içinde oldukları yönünde kuvvetli suç şüphesinin varlığı anlaşılmakla şüphelilerin tutuklanmalarına karar verildiği' belirtildi.

SGK'yı milyonlarca lira zarara uğrattıkları iddia ediliyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında şüphelilerin örgüt kurarak sahte reçete düzenlediği, SGK'yı dolandırmak suretiyle epilepsi, kanser ve hematoloji ilaçlarını Suriye ve Irak gibi ülkelere gönderdiği ve devleti milyonlarca TL zarara uğrattıkları iddia ediliyor.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?