Sahibinden Yabancıya Satılık! TL'deki Değer Kaybı Nedeniyle Boğaz'daki Yalıların Taliplileri Katar'dan

 > -
Abone ol

Türk Lirası'nın dolar ve euro karşısındaki değer kaybı sonrası İstanbul'daki onlarca tarihi yalının satışa çıktığı iddia edildi. Başta Katar olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin vatandaşlarının ilgi gösterdiği boğaz yalılarından 60 tanesinin şu anda satışta olduğu kaydedildi.

Sputnik'in Fransız haber ajansı AFP'ye dayandırdığı haberine göre, gayrimenkul yatırım danışmanları, yalı sahiplerinin TL'nin değer kaybını fırsat bilerek lüks malvarlıklarını nakde çevirme peşinde olduğunu söylüyor.

Gayrimenkul yatırım danışmanlarına göre yalılara Ortadoğu talip.

İstanbul Boğazı'na bakan 600'e yakın yalı bulunuyor. Bunların 60 tanesinin satılık olduğunu söyleyen uzmanlar, yalılara Türkiye'den yatırımcı bulmanın neredeyse imkansız olduğunu söylüyor. Değeri 100 milyon doları bulabilen yalılara talipler ise başta Katar olmak üzere Ortadoğu'dan.

'İstanbul, Körfez ülkelerindekiler için cennete dönüştü'

ANKA yatırım şirketinin satış direktörü Hamed Elhamian, "TL değer kaybederken İstanbul, Körfez ülkelerinde alım gücü daha yüksek olan insanlar için cennete dönüştü" ifadelerini kullandı. Elhamian ayrıca, Körfez ülkelerindeki yatırımcıların TL'nin yakın gelecekte yeniden değer kazanacağı ve bu yatırımların karşılık bulacağı beklentisinde olduğu görüşünü paylaştı.

'Müşteri portföyümüzün merkezinde Katar var'

Lüks gayrimenkul danışmanlığı yapan Uğur Ayhan da başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere yabancı alıcıların geçtiğimiz aylarda Türkiye'ye ilgisini artırdığı görüşüne katılıyor. Ayhan, "İran ve Azerbaycan'dan potansiyel müşteriler oluyor ama müşteri portföyümüzün merkezinde Katar var" diyor.

Uzmanlara göre İstanbul'a olan bu ilginin bir diğer nedeni de, birçok ülkeye vizesiz seyahat imkânı sunan Türkiye pasaportu.

Geçtiğimiz ay Türk vatandaşı olma şartları düşürülmüştü👇

250 Bin Dolara Ev Almak Yeterli: Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak Artık Daha Kolay - onedio.com
250 Bin Dolara Ev Almak Yeterli: Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak Artık Daha Kolay - onedio.com

Resmi Gazete'de geçen ay yayımlanan düzenlemeyle Türk vatandaşlığı alabilmek için en az 2 milyon dolar olan sabit sermaye yatırımı şartı, 500 bin dolara indirildi. Gayrimenkul satın alarak vatandaşlığa geçme şartı da eskiden 1 milyon dolar iken, yeni düzenlemeyle 250 bin dolara düşürüldü.

'Yüzlerce yalıdan 360'ının tarihi değeri var'

Gayrimenkul uzmanı Pınar Ayıkcan Tuna ise, İstanbul Boğazı'nda sıralanmış yüzlerce yalıdan 360'ının tarihi değeri olduğunu vurguluyor. Dolayısıyla alıcıların her türlü restorasyon ve yenileme için yetkililerden izin alması gerekli.

'Lüks bir apartman dairesi almak bile mümkün değil'

Uğur Ayhan ayrıca son düzenlemenin yeni yapılan konutlara talebi artırsa da, yalıların birçok yatırımcının alım gücünü aşacağını söylüyor ve şöyle devam ediyor: "250 bin dolarlık yalıyı bırakın, lüks bir apartman dairesi almak bile mümkün değil."

Yalılarda çekilen diziler ilgiyi arttırıyor.

Türk dizilerinin bu yalılarda çekiliyor olmasının da Ortadoğu ülkelerinin ilgisini artırdığı belirtilen haberde, Arap turistler için Aşk-ı Memnu gibi dizilerin geçtiği yalılara turlar düzenlendiği aktarılıyor.

"Bu diziler bizim için yurt dışındaki en büyük reklam görevi görüyor" diyen Tuna, Ortadoğu ülkelerinde yaşayanlar için İstanbul Boğazı'nda bir yalı sahibi olmanın "güç göstergesi" olarak görüldüğü görüşünde.

Yalı sahiplerinden Reha Grandjean'a göre, evinin değeri de buradan geliyor: "Burayı satışa koyduğum an herkes kendi 'yalısına', kendi küçük cennetine sahip olmak isteyecek."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir